Albinizm (Albinismus)
Albinizm kelime olarak bir gurup kalıtsal durum anl***** gelir. Albinizmli insanların gözlerinde, derisinde ve saçlarında ya çok az pigment bulunur yada hiç bulunmaz. (bazen sadece gözlerde bulunabilir.) Onlar ebebeyinlerinden bir genin değişmiş kopyasını alırlar ki bu genler de doğru çalışmamaktadır. Değişmiş gen vücudun melanin denilen bir pigmenti normal miktarda üretmesini engeller.

Yaklaşık olarak 17 000 insanda 1 bir çeşit albinizm görülmektedir. Birleşik Devletlerde 18 000 e yakın insan etkilenmiştir. Albinizm her ırktan insanı etkilemektedir. En sık zencilerde rastlanmaktadır. Çoğu albinizmli çocuğun ebebeyinlerinin saç ve göz rengi normal renktedir ve etnik geçmişlerinde böyle bir durum görülmemektedir.

Genel albinizmde deride pigment (boya maddesi melanin) yoktur. Saçlar kar beyazdır. Gözün irisi pembe, tam ortadaki papilla kırmızıdır. Astigmatizma ve ışıktan korkma bunlarda çok olur. Zeka ve fiziki bakımdan gerilik bu hastalığa eşlik edebilir.

Albinizmle alakalı, iki cilt hastalığı daha vardır. Bunlar kısmi albinizm ve vitiligodur. Kısmi albenizmde beyaz odaklar olur. Vitiligoda, vücudun çeşitli bölgelerinde renk yoktur. Nüfusun yüzde biri ile üçünü etkiler. Bu beyaz alanlar değişik büyüklükte olup, koyu boyalı kenarları vardır. Tekrar çok nadiren renklenebilir.

Bu rahatsızlığı taşıyanlara genel olarak albino denmektedir.

Albinizm Hastalığının Sebebi Nedir?
Derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememeleridir. Bunun da tirozinaz enziminin irsi yokluğundan kaynaklandığına inanılmaktadır.

Tedavisi Mümkünmüdür?
Boya hücrelerinden, tirozinaz enziminin üretilmesi için bir yol bulunmadıkça tedavi edilmesi mümkün olamayacaktır.
Albinoların gözüne çok fazla ışık girebildiğinden güneş ışığından kaçınmalı, gözlerini koruyabilmek için, koyu renk gözlük takmalıdırlar. Göz hastalıkları için doktor kontrolünde olmak bir çok zorluğu ortadan kaldıracaktır.

Melanin Nedir?
Melanin koyu içerikli ve ışıktan koruyucu diye bilinen bir pigmenttir. Melanin pigmentinin derideki temel görevi güneşten gelen ulraviole ışınlarını soğurarak derinin hasar görmesini engellemek. Güneş derideki melanin pigmentinin artmasına neden olarak bronzlaşmayı ortaya çıkarır. Çoğu albinizmli insanın derisinde melanin pigmenti yoktur ve güneşe maruz kalımca bronzlaşmaz. Bunun sonucu olarak derileri güneş ışığına karşı çok duyarlıdır ve yanıklar oluşur.

Albinizmle İlgili Sorunlar Nedir?
Normal görüşü geliştirmek için göz melanin pigmentine ihtiyaç duymaktadır. Albinizmli insanlar gelişme sırasında normal miktarda melanin pigmenti bulunmadığı için zayıf bir görüşe sahiptirler. Deri güneşten korunmak için pigmente ihtiyaç duyar ve albinizmli insanlar bu yüzden güneşte kolayca yanarlar. Tropik bölgelerde çoğu güneşten korunmayan albinizmli insan deri kanserine yakalanmıştır.
Ayrıca zeka geriliği, duyma bozukluğu, kan pıhtılaşmaması gibi değişik sorunları olan başka albinizm çeşitleri de vardır.
*Albinizm her ırktan insanı etkilemektedir
*Albinizm sosyal problemlere de neden olabilir çünkü albinizmli kişiler ailelerinden, eşlerinden ve etnik gurubundaki diğer kişilerden farklıdırlar.
*Albinizmli bir çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi normal olabilir. Gelişimin dönüm noktaları olması gereken yaşta olur. Çocuk ve genç albinizmli insanların genel sağlığı normaldir ve melanin pigmentinin deri, göz ve saçlardaki eksikliğinin beyine, sinir sistemine, kaslara, üreme sistemine bir etkisi yoktur. Hayat uzunluğu normaldir.
*Albinizm sadece insanlarda degil hayvanlarda da gorulur.

Albino Termi Nerden Gelmektedir?
Albino terimi Afrikadaki Portekizli bir gezginden gelmektedir. Gezgin koyu ve açık derili ırklar görmüş Zenci (siyah kelimesinden gelmektedir) ve Albino (beyaz kelimesinden gelmektedir) diye adlandırmıştır ama onların farklı ırklardan olduklarını düşünerek yanılmıştır.

Hayvan Ve Bitkilerde Albinizm
İnsanda olduğu kadar, albinizm, hayvan ve bitkilerde de görülebilir. Pembe gözlü beyaz tavşanlar albinodurlar. Fakat yılın bir bölümü karlar altında geçen ülkelerde yaşayan bazı hayvanlar da ara sıra albinizm gösterirler. Bu hayvanların, doğanın koruyucu bir önlemi olarak, kış aylarında kürklerinin beyaz renkte olduğu görülür. Ermin, bu durumun bilinen bir örneğidir. Albinizm, resessif bir karakter olarak nesilden nesile geçer.

Bengal Kaplanları, Kutup ayıları ve Ankara Kedileri kendi cinslerine özgü beyazdırlar.

Bengal Kaplanı
Beyaz bengal kaplanları albino olmadığı gibi, çizgisiz bengal kaplanları (tamamen beyaz olanlar) da albino değillerdir. kaplanlarda çizgi üzerinde etkisi olan birden fazla gen olduğu için bu karbeyaz hayvanlarda albinizm yoktur...

Kutup AyısıAnkara Kedisi

Albinizmli İnsanlar

İlerlemiş bir albino hastasının gözü

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1237
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 23.05.2008 22:33
Bilgiler için teşekkürler arkadaşım,ilerlemiş albino hastasının gözleri çok kötü gözüküyor.