Fındıkta sistem değişmeli
24 Mayıs

Karadeniz Bölgesi Ticaret Borsaları başkan ve yöneticilerini katıldığı toplantının dördüncüsü Düzce'de yapıldı.
Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, toplantının açılışında, fındık sektöründe yaşanan gelişmelerin borsaları ve üyeleri doğrudan etkilediğini söyledi.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar beklenen olumlu neticeleri yansıtmadığını anlatan Karslıoğlu, ''Fındık ne yazık ki hala tartışılan bir ürün olmaktan çıkarılamamıştır. Sektördeki sorunların çözümünü istiyoruz'' dedi. Lisanslı depoculuk nedeniyle TMO'nun tutumunu eleştiren Karslıoğlu, ''Fındık sektöründe lisanslı depoculuk uygulaması mutlaka borsaların görüşleri doğrultusunda yapılmalıdır'' şeklinde konuştu.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sabahattin Arslantürk yaptığı açıklamada, sektörle ilgili bir rapor hazırladıklarını ve bu raporu hükümete ilettiklerini belirterek, ''Fındıkla ilgili uygulanan sistemler doğru ve kalıcı değildir. Bu sistem değişmelidir. Devletin fiyatsal politikalarıyla fındığı bir yere taşımak mümkün değil. Destekleme modellerini geliştirmek ve pazarlamayı daha sürdürülebilir bir biçimde devam ettirmektir. Bu konuda hükümete önemli görevler düşmektedir'' dedi.

Arslantürk, dünyada fındık üretiminin artırılması konusunda çalışmalar yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: ''Biz geçen hafta Şili'de idik. Ciddi bir üretim söz konusu. Şili'deki üretim önümüzdeki yıllarda 100 bin tona ulaşabilir. Güney Amerika'da ve Afrika'da fındık üretimi artması sözkonusu. Gürcistan ve Azerbaycan'da da fındık üretimi artırılıyor. Fındık üreticisi ülkelerde rekolte artışı yönünde çalışmalar yapılırken, Türkiye'de fındık rekoltesinin fazla olduğunu söylemek doğru değildir. Biz, konsey olarak destekleme, pazarlama ve ihracatın artırılması konusunda çalışmalar başlattık.Bu konuda hükümetten de destek bekliyoruz.''

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.


fındık
findik
fındık borsası
fındık fiyatları
fındık fiyatı
fındık fıstık
fındık kıran
fındık üretimi
ordu fındık
2007 fındık
2007 fındık fiyatı
ata demirer fındık fıstık
fındık bahçesi
fındık dalları
fındık ezmesi
fındık fabrikaları
fındık fabrikası
fındık faydaları
fındık ihracatı
fındık kabuğu
fındık kavurma
fındık kurdu
fındık kıran oyunu
fındık kırma
fındık makinası
fındık oyunları
fındık oyunu
fındık resimleri
fındık resmi
fındık toplama
fındık yağı
giresun fındık
ordu fındık borsası
rüyada fındık
serbest piyasa fındık
serbest piyasa fındık fiyatları
tmo fındık
tunç fındık
türkiyede fındık
çılgın fındık
2007 fındık fiyatları
2007 fındık rekoltesi
akçakoca fındık
alper fındık
altın fındık
ata demirel fındık fıstık
derya fındık
durak fındık
düzce fındık
elif fındık
fındık alımı
fındık araştırma
fındık ağacı
fındık bahçeleri
fındık bakımı
fındık borsa
fındık com
fındık diyarı
fındık eksperliği

Kaynak:

düzce,düzce ili,düzce haber,düzce öncü,düzce damla,düzce belediyesi,düzce merkez,düzce gazetesi,düzce otel,düzce haritası,düzce akcakoca,düzce postası,bolu düzce,düzce gölyaka,düzce akçakoca,sakarya düzce,düzce rehberi,düzce harita,bursa düzce,eskişehir düzce,ankara düzce,düzce deprem

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1685
favori
like
share