FiLm Hakkında:
[url]http://www.main-board.com/sinema/132193-uc-maymun-three-monkeys.html#post2673506[/url]


Nuri Bilge Ceylan, ''Üç Maymun'' isimli filmiyle 61'inci Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü aldı. Ceylan, teşekkür konuşmasında, ''Bu ödülü, tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme armağan ediyorum'' dedi...Ödül törenini canlı yayında seyrettim. Nuri Bilge Ceylan'ın ödül alırken yaptığı konuşma çok hoşuma gitti. Çok sevindim. Zaten bütün hafta Nuri Bilge'nin ödül alması için dua etmiştim. Hakikaten çok mutluyum, hem Türk sineması hem Nuri Bilge hem de oyuncular adına... Gerçekten çok zor bir şeyi başardı Nuri Bilge Ceylan. Oraya gitti ve ödülü aldı. Darısı hepimizin başına.Serra Yılmaz

Nuri Bilge Ceylan ve sinemamız adına çok sevindim. Bunun hak edilmiş bir ödül olduğunu düşünüyorum. Muhteşemdi!

Semih Kaplanoğlu

Nuri Bilge Ceylan'ın ödülüne çok sevindim. Gurur verici bir şey hepimiz için. Tabii başta Nuri Bilge ve Türk sineması için...

Tarık Akan

Nuri Bilge Ceylan'ın ödül aldığını duyar duymaz yerimden fırladım. İnanılmaz bir alkış tuttum evimde; bağırmaya başladım. Birçok arkadaşım gözyaşlarını tutamadı. Çok gururlandım ve çok sevindim. Bravo Nuri Bilge'ye diyorum.

Derviş Zaim

Nuri Bilge Ceylanı'ı Cannes'a iyi dileklerimizle göndermiştik. Bu ödül hem onun hem de Türk sineması için hayırlı olsun.

Yeşim Ustaoğlu

Bu ödül, her şeyden önce hem sinemamız hem de Bilge için çok önemli bir başarı. Bunun önemini takdir etmemiz lazım.

Hülya Koçyiğit

İnanın ki önce Nuri Bilge için çok sevindim. Türk sineması adına da gurur duydum. Onun Cannes'daki ikinci büyük başarısı bu. Ve bütün kalbimle kutluyorum onu. Ödülü aldığını duyduğumuzda eşimle beraber havalara sıçradık. O kadar büyük bir gurur ki bu. Ömrünü sinemaya vermiş bir insan olarak bundan büyük bir haz olamaz. Ben de "Susuz Yaz"ın gösterimi için Cannes'daydım ve Nuri Bilge'nin ekibine iyi dileklerimi iletmiştim. Zaten orada Nuri Bilge'nin filminin çok iyi olduğuna dair bir kulis vardı. Ve biz de bir beklenti içine girmiştik. Hak yerini buldu. Nice ödüllere. Türk sineması dünya sinemasında hak ettiği yeri mutlaka almalı, böylesine kıymetli yönetmenlerle.

Erden KıralÇok mutlu oldum ve de sevindim Nuri Bilge adına. Bu ödül belirli bir birikimin sonucu. Nuri Bilge üç yıl üst üstte gitti Cannes'a ve sonunda bu ödülü aldı. Dolayısıyla dünya sinemasında da iyi bir yer edindi. Tebrik ederim.Erdoğan: Başarından gurur duyduk

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cannes Film Festivali’nde "Üç Maymun" filmiyle en en iyi yönetmen ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ı kutladı. Başbakan Erdoğan, Lübnan gezisinden döndükten

sonra Nuri Bilge Ceylan’ı telefonla aradı. Ceylan’ı kutlayan Erdoğan’ın, "Başarından gurur duyduk" dediği öğrenildi.

Nuri Bilge Ceylan kimdir?

1959 İstanbul doğumlu Nuri Bilge Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü.

Sinemaya 1995'te "Koza" adlı kısa filmiyle adım attı. 1997 yılında çektiği ilk uzun metrajlı filmi "Kasaba", Berlin Film Festivali'nde Caligari Ödülü'nü kazandı. Ceylan, 1999 yılında "Mayıs Sıkıntısı"na imza attı.

Yönetmenin 2002 yapımı filmi "Uzak" esas çıkışı oldu. 56. Cannes Film Festivali'nde yarışan "Uzak", Altın Palmiye'den sonra festivalin en önemli ikinci ödülü olan Grand Prix'yi kazandı. Ceylan'ın 2006 tarihli dördüncü filmi "İklimler" aynı yıl Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne kabul edildi. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği "İklimler"i festivalin en iyi filmi seçti.Jüri başkanı ABD'li aktör Sean Penn'in "en iyi yönetmen" ödülüne layık görüldüğünü açıklamasının ardından kürsüye çıkan Ceylan, "Kazandığım ödülü güzel ülkem Türkiye ithaf ediyorum" dedi. Ödül haberinin kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, filminin festivalin yarışma bölümüne alınmasına ve en iyi yönetmen ödülünü kendisine veren jüriye teşekkür etti. Ceylan bu ödülü kazanmanın kendisine büyük onur verdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ödülün açıklanmasından sonra Ceylan'a telefon açıp 'başarınla gurur duyduk' dedi.

Ödülün açıklanmasından sonra Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, filmin başrol oyuncusu Yavuz Bingöl, "Ben Ceylan’a en iyi yönetmen ödülünü kazanacağını söylemiştim. Ceylan ile bu konuda iddiaya girdik. Bu sonuçla ben de iddiamı kazandım" dedi. Bingöl, Ceylan'ın dünyanın en iyi yönetmeni olduğunu ve kendisiyle çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Festivalde büyük ödül olan "Altın Palmiye"yi Fransız yönetmen Francois Begaudeau'un, Paris'te katı kuralların geçerli olduğu bir lisede geçen ve eğitim konusuna Fransız toplumunun bakışını yansıtan "Entre Les Murs" filmi kazandı.

Festivalde, en iyi senaryo ödülünü Jean Pierre Luc Dardenne'nin "Le Silence de Lorna" isimli filmi kazandı. Ödülü Luc Dardenne'ye, geçen yıl aynı ödülü "Yaşamın Kıyısında" filmiyle kazanan Fatih Akın verdi.

Şerif Sezer


FiLm Hakkında:
[url]http://www.main-board.com/sinema/132193-uc-maymun-three-monkeys.html#post2673506[/url]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share
gkutlu Tarih: 08.11.2008 22:22
bu ödülü yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum dedi