Çok sık yaşamaya başladığımız internet sansürü, ülkemizi İran ve Çin gibi ülkelerle aynı kefeye koyuyor.

Popüler video paylaşım sitesi YouTube'a Türkiye'den erişim halen serbest bırakılmış değil. Neredeyse bir aydır devam eden erişim engeli, Türkiye için de büyük prestij kaybı anlamına geliyor. Dünyada sadece Çin ve İran gibi, katı yönetim anlayışının hüküm sürdüğü ülkelerde uygulanan sitelerin yasaklanması uygulaması, ne yazık ki ülkemiz de, giderek artan bir hızla aynen uygulanıyor.

Ülkemizde yaşanan yasaklamalar zaten başlı başına kötü reklam anlamına geliyor olsa da, yasakların uygulanma şekli de bir o kadar düşündürücü. Yasaklar bazen mahkemelerin, interneti düzenleyen 5651 sayılı kanunla belirlenen suçlardan birini işlediği düşünülen siteler hakkında engelleme kararı alması ile hayata geçiyor. Bu kararın hemen ardından, Telekomünikasyon Kurumu da siteye erişimi yasaklıyor. Buraya kadar her şey düzgün gibi görünebilir. Ancak yapılan ikli uygulama tepki vermek için yeterli. Bunlardan ilki, kapatılan sitelerin neden kapatıldığı, hatta kapatıldığı hakkında hiçbir bilgi verilmemesi. Öyle ki, bazı sitelerin sahipleri bile, kapatılma kararını, yasak uygulamaya konduktan sonra öğrenebiliyor.

Tepki alan ikinci bir uygulama ise, Telekomünikasyon Kurumu'nun, bazen e-posta yoluyla gelen şikayetler doğrultusunda bile sitelere erişimi engelliyor olması.

Kısacası ülkemizde uygulanan internet yasakları, Türkiye'yi İran ya da Çin gibi ülkelerle aynı kefeye koyuyor. Bugün küçük bir araştırma yapıldığında, internet üzerinde yayın yapan yabancı ajans ve basın organlarının hemen hepsinde, Türkiye ile ilgili bu tip haberler bulmak mümkün. Biz de, Dünyanın gözünde, hiç de hak etmediğimiz bir biçimde katı yönetilen ülkelerle aynı kefeye koyulmuş oluyoruz.


yasak sitelere nasıl gidilir,yasaklı sitelere nasıl gidilir,yasaklı youtubeye nasıl gidilir,youtube a nasıl gidilir,youtube dns,youtube nasıl gidilir,youtube ye nasıl gidilir,youtube'a nasıl gidilir,youtubeye nasıl gidiliryoutube giris programı,youtube giriş program,youtube ye giriş programı,youtubeye giriş programı


, [URL="http://www.main-board.com/tags/turkiye-27nin-youtube-ayibi/"]turkiye'nin youtube ayibi, [URL="http://www.main-board.com/tags/yasak-sitelere-nasil-gidilir/"]yasak sitelere nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/yasak-youtube/"]yasak youtube, [URL="http://www.main-board.com/tags/yasakli-siteler-yasakli-sitelere-girme/"]yasakli siteler yasakli sitelere girme, [URL="http://www.main-board.com/tags/yasakli-sitelere-nasil-gidilir/"]yasakli sitelere nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/yasakli-youtubeye-nasil-gidilir/"]yasakli youtubeye nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube/"]youtube, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube-a-nasil-gidilir/"]youtube a nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube-dns/"]youtube dns, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube-giris-program/"]youtube giris program, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube-nasil-gidilir/"]youtube nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube-ye-giris-programi/"]youtube ye giris programi, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube-ye-nasil-gidilir/"]youtube ye nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtube-27a-nasil-gidilir/"]youtube'a nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtubeye-giris-programi/"]youtubeye giris programi, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtubeye-girme/"]youtubeye girme, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtubeye-nasil-gidilir/"]youtubeye nasil gidilir, [URL="http://www.main-board.com/tags/youtubeye-nasil-gidiliryoutube-giris-programi/" rel="nofollow" target="_blank">youtubeye nasil gidiliryoutube giris programi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1868
favori
like
share
gökhankiraz Tarih: 10.07.2008 19:36
BENDE PEK SEVMEDİM BU DURUMU
toprak07 Tarih: 10.07.2008 15:16
herkes birşekilde girmenin yolunu bulduktan sonra yasak koymanın anlamı neki
tutuklu_66_06 Tarih: 07.06.2008 21:42
cezayı kime veriyorlar onlaramı bizemi ve bir cok yaasak yollardan girenler yazık bu ülkeye
savo Tarih: 07.06.2008 11:07
gerçektende ayıp bir şey ya
dr.creshendo Tarih: 30.05.2008 17:16
zaten yasak da işe yaramıyor. başka sitelerden youtube'a girebiliyorsunuz. kapatmanın hiç bi mantıklı tarafı yok. tek yaptığımız yabancıların Türkiye'yi bir "yasaklar ülkesi" zannetmesini sağlamak. gerçi kimsenin memleketin itibarını düşündüğü de yok zaten.
karakartal_okan Tarih: 27.05.2008 11:50
Söylediklerinize ek olarak alınan kararlarda istikrar olmamasıda var,erişim 2 gün engelli 1 gün açık vs..
Saçma sapan bir hal almaya başladı :207:
LEVIS-501 Tarih: 26.05.2008 14:09
Gercekten artik site kapatma meselesinin suyu cikti. Müyapa filan alismistik ama shoutcast, wordpress, youtube sirada ne var acaba...

Bir zamanlar bizimde madur oldugumuz kapatilma olaylarinda gercekten en kücük bir uyari yada bizimle iletisim girisimi olmamisti.

Cok sükür artik tertemiz bir forum haline geldik belkide bunlarda bu uygulamalarinda etkisi var ancak yinede kesinlikle yöntem bu olmamali. Eger birilerinin bir sucu var ise bunun bedelini sucu isleyenler ödemeli tüm halk degil...