Aort Hastalıkları

Aorta, kalpten çıkan ana atardamardır. Kol ve bacaklara ve organlara kan götüren atardamarlar aortadan ayrılan dallardır. Aortanın 4 ana bölümü vardır: (kalpten çıktıktan sonra sırasıyla) çıkan (asendan) aorta, arkus aorta, inen (desenden) aorta ve batın (abdominal) aorta. Asendan aortadan kalbin kendisini besleyen atardamarlar (koroner arter) dallanır. Arkus aortadan beyne (karotis arter) ve her iki kola giden atardamarlar dallanır. Desenden aortadan göğüs duvarını ve omuriliği besleyen dallar ayrılır. Abdominal aorta ise karın içi organları ve cinsel organları besleyen dallar ayrıldıktan sonra her iki bacağa giden damarların ayrıldığı yerde sonlanır. Aortanın en belirgin hastalıkları normalden geniş hale gelmesi (anevrizma), katmanlarının ayrışması (diseksiyon) ve daralması veya tıkanmasıdır.

[COLOR="deepskyblue"]Aort Anevrizması

Aort anevrizması, aortanın normal çapından geniş bir çapa ulaşarak genişlemesidir. Aortanın bütün bölümlerinde anevrizma gelişebilir. Genişlemiş olan bölümün patlayarak hayatı tehdit etme riski vardır. Anevrizma ne kadar büyükse patlama ihtimali o kadar fazladır. Küçük anevrizmalar ilaçla tedavi edilerek hasta takip edilir. Belli bir çaptan daha geniş anevrizmalar ameliyatla veya kasıktan yapılan bir girişimle stent konularak tedavi edilir.


[COLOR="deepskyblue"]Asendan aort anevrizması


Bentall prosedürü ile asendan aort anevrizması tamiri (yapay aort kapağı ve yapay damar kullanılarak)


[COLOR="deepskyblue"]Cabrol prosedürü ile asendan aort anevrizması tamiri (yapay aort kapağı ve yapay damar kullanılarak)


[COLOR="deepskyblue"]Kliniğimizde ameliyat edilen desenden aort anevrizmalı bir hastanın ameliyat öncesi ve sonrası aorta görüntüleri. Bu ameliyatta kalp akciğer makinesi kullanılarak hastanın vücut sıcaklığı 19◦C'ye kadar soğutulmuş ve 30 dk süreyle dolaşım tamamen durdurulmuştur.

Aort Diseksiyonu

Aort duvarının 3 ana katmanı vardr. Aortanın iç katmanının yırtılarak kanın orta katmana geçmesine ve burada yeni bir lümen oluşturmasına aort diseksiyonu denilmektedir. Genellikle yaşlı insanlarda görülür. Yeni oluşmuş aort diseksiyonu acil ve hayatı tehdit eden bir durumdur. Aortanın dış katmanının da yırtılarak patlama ihtimali vardır. Hastaların %50’si ilk 48 saatte ölür. Daha sonraki her saatte ölüm riski %1 artar. Tıbbi tedavi ile hastaların %58'i kaybedilir. Aortanın patlaması halinde hayatta kalma şansı azalır.
[COLOR="deepskyblue"]Yerleşimlerine göre aort diseksiyonu tipleri


[COLOR="deepskyblue"]Yapay damarla aort diseksiyonu tamiri. Bu tür ameliyatlarda kalp akciğer makinesi kullanılarak hastanın vücut sıcaklığı 19◦C'ye kadar soğutulmakta ve ameliyat bitinceye kadar dolaşım tamamen durdurulabilmektedir.


Kaynak: GATA ( GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ )


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3237
favori
like
share
tülüş Tarih: 07.06.2008 21:27
bizimkide 12 gün önce oldu ama bizede 3 ay beklememizi o zaman herşeyin anlaşılacagı söyleniyor
hala hastanede ve çıkma tarihi belli değil öksürük krizleri yaşıyoruz
CA-CHALLENGE Tarih: 03.06.2008 18:59
Eay

Geçmiş olsun

allah en kısa zamanda babana şifa versin

Eay Tarih: 03.06.2008 00:01
Babam 5 gün önce aort diseksiyonu ameliyatı oldu ve şu anda yoğun bakımda dr lar durumunun iyiye gittipini ama hala 2 ay beklenmesi gerektiğini söylüyor,ne kadar doğru açıklayıcı bilgi alabilirmiyiz?
-EFE- Tarih: 28.05.2008 16:05
paylaşımın için teşekkürler cihan.
SU-PERISI Tarih: 27.05.2008 17:21
Faydalı bilgiler için saol cihanasran.
VULKAN Tarih: 27.05.2008 14:53
ellerine sağlık cihan abi