İnternet kullanıcılarının alışkanlıklarını araştıran bir rapor, web kullanıcılarının artık daha bencil ve acımasız olduğu gibi ilginç tespitleri ortaya koydu.
Birçok farklı bilgi içeren sayfada gezinti yapmak, eski cazibesini yitirmiş görünüyor. Jakob Nielsen'in hazırladığı yıllık rapora göre, kullanıcılar online ortama girdiklerinde daha acımasız ve bencil davranmaya başlıyor. Web sitelerinde dolaşmak yerine artık çoğu kullanıcının ihtiyaçları olan siteye hızla girip, işlerini tamamlayıp çıkmayı tercih ettiğini belirten raporda, aynı kullanıcıların dikkatlerini çekip kendilerini sitede tutmak için yapılan tasarım ve uğraşları umursamadığı da gözleniyor.

Kullanıcılar Ekstra İçeriği Sevmiyor

1999 yılında %60 oranında olan sitelere sadece belirli bir işi halletmek için giren kullanıcıların sayısı, bu yıl %75'e ulaşmış durumda. Raporu yorumlayan Nielsen, buna sebep olarak tasarımların gelişmesine rağmen kullanıcıların etkileşimli içeriklere alışması ve artık eskiye nazaran ne yapmaları gerektiğinin daha fazla bilincinde olmalarını görüyor. Ayrıca sitelerin kullanıcı dostu olmak adına yaptıkları ekstra uygulama ve kolaylıklar da, rapora göre kullanıcılarda tam aksi yönde bir etki bırakıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 365
favori
like
share