Her hafta özel bir aile saati ayarlamalısınız kendinize. Beklenmedik durumlar olsa bile bunun gerçekleşmesine özen göstermelisiniz.

Bu aile saati, bir planlama, iletişim, değer öğrenimi ve birlikte hoşça vakit geçirme zamanı olmalıdır. Bu, sizin aile olarak bir arada bulunmanıza yardımcı olan güçlü bir etken olacaktır. Hiçbir mazeret sizi ailenizle birlikte geçireceğiniz bu aile saatinden alıkoymamalıdır. Bakın bir annenin aile saatleri ile ilgili anlattıklarına: "Annem ve babam, ben beş ya da altı yaşlarımdayken, aileleriyle düzenli zaman geçirmenin değerini anlatan biriyle konuştular. Sonra bu bizim evimizde de başladı. Babamın birçok hayat prensibini bizimle paylaştığını hatırlıyorum. Çok etkilenmiştim."

Peki biz bu aile saatlerini nasıl oluşturacağız? O kadar çok iş güç var ki, aileme nasıl zaman ayıracağım diye düşünebilirsiniz. Aile saatlerini oluştururken ilkinde resmi bir saat vermek zorunda değilsiniz. Eğer isterseniz özel bir aile yemeğinde bunları yapmaya başlayabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanın ve toplantıyı eğlenceli bir hale getirin. Bir süre sonra, aile fertleri birden fazla yolla beslendiklerini anlayacaklardır ve aile saatleri oluşturmak kolaylaşacaktır. Çocuklar, ailesel etkinlikleri çok sever. Her çocuk kendileriyle ilgilenen bir ailenin ferdi olmak ister. Ayrıca, bu birliktelik ve paylaşmalar daha sık tekrarlandıkça bir araya gelmek daha da kolaylaşır. Bu toplantıların özellikle de çocuklar üzerindeki olumlu etkisini hayal bile edemezsiniz.

Nitelikli birliktelik için toplanmak şart

Hayatın temel prensiplerini ve ahlâk kurallarını öğrenmek için harika bir fırsattır.

Aile saatleri sorunları pratik yollarla çözmeyi öğrenmek için güzel bir zamandır.

Aile saatleri, ailenin kendisi ile ilgili eğitim için de vazgeçilmez niteliktedir.

Aile saatleri, şiir-hikâye okumaları, masal anlatımları, pandomimler, 'hadi anlat bakalım'larla şenlenen eşsiz zaman dilimleridir.

Yine herkesin her şeyi özgürce söyleyebilmesi ve paylaşabilmesi için müthiş bir fırsattır.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 586
favori
like
share
qis.gunesi Tarih: 03.11.2012 20:41
KLASS
sdfg Tarih: 20.06.2008 17:28
ewt
BiR-DOST Tarih: 14.06.2008 20:48
okuduğunuz için ben teşekkür ederim:3:
byejder63 Tarih: 07.06.2008 12:47
PAYLAŞIMIN İÇİN TŞKLER
SU-PERISI Tarih: 29.05.2008 17:22
Eline saglık Bir-Dost.
Sindy Tarih: 28.05.2008 12:54
paylasim icin tesekkurler Bir_Dost