Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Diyetisyen Canan Ulus, "Obez kadınlarda hamilelik sırasında fazla yağ birikiminin hem anne hem de bebek açısından sakıncalı olduğu; doğumu güçleştirmenin yanı sıra anne karnında bebeğin ölümüne neden olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir" dedi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Diyetisyen Canan Ulus, "Obez kadınlarda hamilelik sırasında fazla yağ birikiminin hem anne hem de bebek açısından sakıncalı olduğu; doğumu güçleştirmenin yanı sıra anne karnında bebeğin ölümüne neden olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir" dedi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Şehir Polikliniği'nde düzenlenen 'Hasta Eğitim Seminerleri'ne konuşmacı olarak katılan Uzman Diyetisyen Canan Ulus, 'Hamilelerde Şişmanlık ve Diyet' konulu bir sunum yaptı. Ulus, "Bugün beslenme; en güncel, en hızlı gelişen ve yaşam kalitesini arttıran bir bilim dalı olarak karşımızdadır. Dengeli ve yeterli beslenme alışkanlıkları kazanılarak sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek mümkündür" bilgisini verdi.
Toplumda görülen birçok hastalığa yanlış besin seçimi, yanlış besin hazırlama, pişirme ve saklama yöntemlerinin uygulanmasının neden olduğunu ve bu durumun beslenmenin sorunlarının boyutlarının her geçen gün artmasına yol açtığını vurgulayan Canan Ulus, "Kronik beslenme yetersizlikleri, obezite, anemi, raşitizm, vitamin-mineral eksiklikleri, kanser, kalp-damar hastalıkları, diyabet, diş çürükleri vb. birçok hastalığın temelinde çocukluktan başlayan yanlış beslenme alışkanlıkları gelmektedir" diye konuştu.
Gelişmiş toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite ya da Türkçe söylenişiyle şişmanlığın sadece genel bir sorun olmakla kalmadığına, hamilelik sürecini de yüksek riskli sınıfına soktuğuna dikkat çeken Ulus, "Kilo fazlalığı olan anne adayların yüksek tansiyon ve buna bağlı komplikasyonların görülme olasılığını da arttırmaktadır. Obez kadınlarda hamilelik sırasında fazla yağ birikiminin hem anne hem de bebek açısından sakıncalı olduğu; doğumu güçleştirmenin yanı sıra anne karnında bebeğin ölümüne neden olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Ayrıca kilo fazlalığı olan anne adaylarında tansiyon yüksekliğine daha fazla rastlanmış ve oldukça tehlikeli olan preeklempsi görülme riskinde de önemli artışlar bildirilmiştir" şeklinde konuştu.
Diyetisyen Canan Ulus, şöyle devam etti:
"Bunların yanı sıra gestasyonel diyabet, kardiovasküler sistem hastalıkları olmak üzere, kanser, solunum sistemi rahatsızlıkları, endokrin -metabolik hastalıklar ve romatolojik hastalıklar, psikolojik bozukluklar da obezite ile sıklığı artan önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kilo fazlalığı olan anne adaylarına beslenme ve diyet uzmanları tarafından gebelik dönemindeki annelerin ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerini karşılayacak, günlük tüketilmesi gereken besin grupları alımlarına uygun yeterli ve dengeli beslenme programları verilerek takip edilmelidir."


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 444
favori
like
share
canom-67 Tarih: 31.05.2008 12:28
öncelikle tesekkürler ben bu konuda bilgilen dirmek istiyordum, okudum ve yeterli bilgi aldim, ama sadece canimi SIKAN, ben su 34.hafta hamileyim, ve bende de gestasyonel diyet tesbit edildi, yani hamilelik sekeri cikti, Allaha sükür insulin vurmuyorum ama sekerim dikkat etmessem cok yüksege firliyor, ama benim diyetisyen doktorum kesinlikle bebegin ölümüne yol acabilecegini söylemedi, sadece bebegin normalden büyük olabilecegi, seker düsüklügü yasayabilecegi gibi, veya dogum zor olacabilecegine dair bilgilendirdi.
benim durumunda olan bütün anne olacak kadinlara saglikli hayirli dogum dilerim.
Sindy Tarih: 28.05.2008 13:00
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI