Evde, alışverişte yaptığınız bazı hatalar, zayıflamanıza engel olabilir. Bunları gözden geçirmeye ve doğrularını öğrenmeye ne dersiniz?

Havaların ısınmaya başlamasıyla incelme isteği de artıyor. Ancak zayıflamak isteyenler zaman zaman yaptıkları hatalar yüzünden, kilo vermek yerine kilo alıyor ya da sağlığını bozacak davranışlarda bulunuyor. Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Özata da "Sağlıklı Beslen Formda Kal" adlı kitapta önemli uyarılarda bulunuyor.

Mutlaka kahvaltı yapın: Kahvaltı yapanlar gün boyu daha az yemek yerler, bu kişilerde şişmanlık ve kanda insülin hormon yüksekliği daha az görülür. Sabahları, tam buğday ürünleri, yulaf, meyve yiyin. Ancak tereyağı, reçel, yağlı peynir açma, börek gibi yiyeceklerden kaçının.

Kalsiyum alımı önemlidir: Çalışmalar yeterli kalsiyum alan kişilerin daha kolay kilo verdiğini göstermiş. Zayıflama diyeti yapılırken 1000-1200 mg kalsiyum alınması tavsiye ediliyor.

Davete giderken ne yapmalı?: Böyle bir durumda yemekten 1 saat önce hafif birşeyler yiyin. Yoğurt ya da elma olabilir. Yemekten önce bir bardak su için ve salatalarla başlayın. Önden getirilen tereyağ, ekmeği görmezden gelin. Et yemeklerinin yanında mutlaka sebze yiyin. Yemeğin sonunda da tatlı değil, meyve yemeyi tercih edin.

Alışverişe aç çıkmayın: Yiyecek alışverişine mutlaka tok karınla çıkın. Önce meyve sebze reyonuna uğrayın. Liste yapmadan alışverişe çıkmayın. Pakette aldığınız besinlerin kalori değerini okumayı alışkanlık haline getirin.

Düzenli uyuyun: Uykusuzluk atıştırmaları artırır. Uykusuz kişiler daha fazla atıştırır. Bu nedenle iyi uyumaya çalışın. Uykudan önce kafeinli içecekler tüketmeyin.

Soslara elveda: Yemeklerde sos kullanmayın. Dışarıda sucuk, salam, sosisli yiyecekler yemeyin. Evinize de almayın. Patates ve beyaz pirinç pilavını nadir yiyin. Ekmeğe tereyağ ve margarin sürerek yeme alışkanlığınızdan vazgeçin.

Su iç toksinleri at

Aç karnına içilen su organizmayı zararlı toksinlerden arındırıyor. Vücudun hissedilenden çok daha fazla su ihtiyacı olduğunu belirten Beslenme Uzmanı Müge Aksu, her gün 10-12 bardak suyun güne dağıtılarak içilmesini tavsiye etti. Suyun, besin maddeleri ve oksijeni taşıyarak organ ve dokuları koruduğunun altını çizen Aksu, aç karnına içilen suyun, organizmayı zararlı toksinlerden arındıracağını hatırlattı.

Hamilelik ve su

Hamilelikte ise suyun önemi daha da artıyor. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion miktarı azalacağından, suya ihtiyaç artar. Sıcak havalarda su, vücut sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır.

Miktarı artırın

Su tüketimi ile ilgili dikkat edeceğimiz bir başka nokta ise yazın içtiğimiz su miktarını artırmaktır. Bedenimiz ısındıkça terler ve su kaybeder. Vücut, suyu aktif olarak kullanır, depolayamaz. Bu sebeple susuzluğa dayanamayız. Vücudumuzun hiç su içmeden dayanabileceği asgari süre en uygun şartlarda 7 gündür ve su vücudun yüzde 55-75'lik kısmını oluşturur.

Domates suyuna sofrada yer açın

Uzmanlar, kalbi koruyan likopen adlı maddenin, kalp sağlığı için çok önemli olduğunu belirterek, bu maddenin domates suyunda oldukça fazla olduğuna dikkat çekiyorlar. Sebze ve meyvelerde bulunan karotene benzeyen bir madde olan likopenin, sağlık açısından son derece yararlı olduğu kanıtlanmış.

Biberli mutluluk

Acı kırmızı biberdeki 'capsacin' adlı madde damakta endorfin salgılamasına yol açıyor. Endorfin de acıları dindirerek insana mutluluk veriyor. Kırmızı biber ayrıca limondan fazla C vitamini içeriyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 405
favori
like
share
sedef4 Tarih: 11.06.2008 00:31
:6:
istanbul3458 Tarih: 07.06.2008 01:31
gercekten de su cok önemli
istanbul3458 Tarih: 07.06.2008 01:29
tesekkürler
x_CEM_x Tarih: 05.06.2008 23:24
teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 29.05.2008 17:16
paylaşımın için saol sindy,kahvaltı çok önemli muhakkak yapılması gerekir.
gokhanbilir Tarih: 28.05.2008 13:24
teşekkürler bilgileriniz için