Ateş Nedir ?

Normal vücut sıcaklığı koltuk altından 36-37 derece dir. 37 derecenin üstündeki sıcaklıklar ateş olarak kabul edilir. Ağızdan ölçülen sıcaklık 1-2 diziem fazladır.
Koltuk altı 39 derece ve üzerinde ölçülen sıcaklıklar yüksek ateş olarak kabul edilir. Yüksek ateşler, soğuk su kompresi ve uygun ateş düşürücülerle tedavi edilmesi gereken durumlardır. Tüm müdahaleler ve takibe karşın 3 haftadan beri devam eden ateşler ise kronik ateş sınıfına girer. Kapsamlı olarak araştırma yapmak gerekebilir.


Soğuk Kompres Nasıl Uygulanır ?

Hasta soyularak üzerindeki kalın giysiler çıkarılmalıdır. Soğuk suyla ıslatılmış ve sıkılmış havlu ve benzeri malzemelerle, her iki kol, bacak ve alın-boyun kısımları sarılmalıdır. Yaklaşık 5 dakika aralıklar ile değiştirilip vücut sıcaklığı istenilen sıcaklığa düşürülünceye kadar devam edilmelidir. Suya sirke katmaya gerek yoktur.


Yüksek Ateş Kimler İçin Risklidir ?

Havale geçirenler ya da havale nedeniyle tedavi altında olanlar
Beyin hastaları
Kalp hastaları
Ağır psikiyatrik sorunları olanlar


Ateş Neden Yükselir ?

Enfeksiyon hastalıklarında vücudumuza giren bakteri ya da virüsleri yutan savunma hücrelerimizin daha sonra parçalanması sonucu ortaya çıkan maddelerin beynimizdeki ısı düzenleme merkezini uyarmasıyla ateş yükselir.
Bunun dışında aşırı sıcak, egzersiz, kadınların yumurtlama süreçlerinde de geçici olarak ısı düzenleme merkezine yapılan uyarılarla hafif ateş yükselmeleri olur.
Kanser ve kronik romatizma durumlarında da benzer mekanizmalarla dokulardan çıkan uyarılar beyindeki ısı merkezini etkileyerek ateşe neden olurlar.

Dikkat Trişinoz'da yüksek ateşle başlar !
Son günlerde çiğ köfteden geçen parazit hastalığı Trişinoz'unda 40-41 derece gibi yüksek ve inatçı bir ateşle başlayıp sürdüğü bilinmektedir. Bu konuda da dikkatli davranmak gerekmektedir.


Aspirin Tehlikeli Olabilir

Çok özel durumlar dışında fazlaca yüksek olmayan ve rahatsız etmeyen ateşlere (37-37.5 derece gibi ) ılımlı yaklaşmakta yarar vardır. Bu özel durumlar sara hastalığı, kalp ve beyin hastalıklarıdır. 39 derece ve üzeri ateşleri Paracetamol ve benzeri ateş düşürücüler ve soğuk kompres uygulamaları ile düşürmek gerekir. Özellikle Virüs enfeksiyonlarında ateş düşürücü olarak aspirin kullanmanın sakıncalı sonuçlara yol açabileceği bilindiğinden, aspirin tercih edilmemelidir.


Su İhmal Edilmemeli

Eğer ortada yangın varsa, battaniyelere sarılıp da yangına körükle gidilmez. Yüksek ateş durumunda hafif giysiler giyinmek ve bedeni serin tutmak en uygun davranışlardır. Bol sıvı almayı ihmal etmemek gerekir. Bol sıvı alarak terleme yoluyla kaybettiğimiz sıvıyı telafi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücut sıvı dolaşımına da pozitif bir etkinlik katmış oluruz.
Soğuk algınlığı ve ağır olmayan gripal enfeksiyonlarda söz konusu basit önlemler, bol kalorili beslenme ve istirahat ile kısa sürede iyileşmek mümkündür. İnatçı yüksek ateşle birlikte ağır seyir gösterenler ve ateşin riskli olduğu önemli hastalığı bulunanlar mutlaka doktora görünmeli, tavsiye edilen tedavi protokolüne uymalıdırlar.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2075
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 29.05.2008 17:04
Paylaşımın için teşekkürler,yüksek ateş çoçuklar içinde riskli oluyor.