Charles Irwin Sheen
Doğum adı Carlos Irwin Estévez,
Doğum Tarihi : 3 Eylül 1965

Golden Globe ödüllü, Emmy adayı gösterilmiş ABD'li aktör. İspanyol kökenlidir. Özellikle Platoon filmiyle bilinmektedir. Türkiyede Cnbc-e kanalında yayınlanan Two and a Half Men isimli dizide Charlie Harper karakterini canlandırmaktadır.

Carlos Irwin Estévez New York şehrine 1965 yılının 3 Eylül tarihinde dünyaya geldi. Annesi Janet Estevez bir sanatçı, babası Ramón Estévez (daha sonra ismini Martin Sheen olarak değiştirdi) bir oyuncuydu. Daha sonra ailesi ile birlikte Malibu, Kaliforniaya taşındılar. İki erkek ve bir kız kardeşi vardır: Emilio Estévez, Ramón Estévez Jr. ve Renée Estévez. Santa Monica, Kaliforniada Santa Monica Yüksek Okulunda kayd oldu. Burda beyzbol konusunda kendisini geliştirdi ve okulun beyzbol takımında yer aldı. Sınıf arkadaşı Rob Lowe ve Sean Penn ile okulda Super-8 filmleri yapardı, kendisi oyunculuğa meraklıydı. Mezuniyete bir kaç hafta kala, devamsızlık ve düşük notlardan dolayı liseden atıldı.

Kariyer

Charlie Sheen ilk rolünü babasının 1974 yılında oynadığı tv filmi 'The Execution of Private Slovikde aldı. Filmde oynadığında daha 9 yaşındaydı. 1984 de asıl kariyeri başladı ve Red Dawn (1984), Ferris Bueller's Day Off (1986), filmlerinde yardımcı rol ve Platoon isimli filmdeki ilk önemli rolünü oynadı (1986).Wall Street isimli filmde babası ile oynadı. Daha sonra kardeşi Emilio Estevez ile Men at Work ve Young Guns isimli filmlerde rol aldı. Men at Work çok sevilen bir komedi filmi oldu. Aynı yıl içinde Çaylak (The Rookie) isimli aksiyon filminde Clint Eastwood ile aynı sahneyi paylaşdı.
Sheen daha sonra komedi filmlerindeki rolleri ile bilindi ve buna Major League serisi, Money Talks ve birçok filmi tiye alan Hot Shots! serisi en iyi örneklerinden. Fakat kendisi Üç Silahşörler ile babası ve Mark Dacascos ile oynadığı No Code of Conduct filmlerinde daha farklı rollerde de kendisi gösterdi. Loaded Weapon 1 isimli filmde yine kardeşi Emilio Estevez ile birlikte oynamışdı.
1999 yılında Charlie John Malkovich olmak isimli filmde kendisini oynadı. Filmde kendisinin yaşadığı alkol sorunlarına mizahi olarak bakıldı. Ardından gelecekte karısı olmuş Denise Richardsın oynadığı romantik komedi Good Advice. Politik Sitcom Spin City ile birlikte Korkunç bir Film 3 ve 4 te papaz Tom Logan olarak gözüktü. Scary Movie 3 de Mel Gibsonun Signs filmindeki karakterini tiye aldı. Daha sonra Charlie Altın Küre ödülü aldı. 2003 den beri Two and a Half Men isimli Türkiyede Cnbc-e ve e2 kanallarında da yayınlanan Sitcomda rol almaya başladı. Digiturk ComedyMaxte ise Spin City yayınlanmaktadır.

Two and a Half Men diziyle birkaç yıl ard arda Emmy e ve Altın Küre ye aday gösterildi.

2006-2007 yılı Golden Icon Ödülü Travolta Family Entertainment En iyi Aktör dalında Altın İkon Ödülü nü yine Komedi dizisi Two and a Half Men le kazanmıştır.


Hakkında İlginç Bilgiler

- Beyazlar Beceremez, Ahlaksız Teklif ve Kovboy Yolu isimli filmlerdeki rolleri geri çevirdi ve rollerin hepsi Woody Harrelson'a gitti.

- Loaded Weapon 1 filminde kendisinin ve Denise Richardsın ufak rolleri vardı. 2001 yılında Good Advice filminde tanıştılar ve evlendiler.

- Tom Cruise'ün Born of the Fourth Day of july (1989) isimli filmdeki rolünü geri çevirdi.

- 1987 yılında George Clooney ile çektiği film FX problemlerinden dolayı çıkamıyor.

- Bir beyzbol takımı kurma hayali vardı, bu sebebten abisi Emilio Estevez ile kavga ederdi. Ancak Charlie 1989 yılında Major League filminde bir beyzbolcuyu oynamıştı.

- Başrolünü oynadığı her iki dizidede ismi Charlie.

- Derin denizlerde balık avlamaktan zevk alıyor.

- Sheen/Michaels Entertainment'in ortaklarından.

- Emilio Estevez ile 5, Martin Sheen ile 11 filmi var.

- Rol aldığı dizilerden Spin City'nin 2, Two and a Half Men'in 1 bölümünde Martin Sheen de rol almıştır

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 502
favori
like
share