Gümüşhane Tarım İl Müdürü Hasan Irkın, kene ile topyekün bir mücadele için hem kurumların hem de kişilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Gülaçar köyünü ziyaret eden Tarım İl Müdürü Hasan Irkın, Hayvan Sağlığı Şube Müdür Vekili Ahmet Baş ve teknik heyet köydeki bir vatandaşın ahırındaki büyükbaş hayvanları ilaçladılar. Burada önlüğünü giyerek vatandaşlara uygulamalı olarak ilaçlamanın nasıl yapılacağını da anlatan Tarım İl Müdürü Hasan Irkın, kullandıkları ilacın 6 hafta boyunca hayvanları keneden koruduğunu söyledi.

Irkın burada yaptığı açıklamada kenenin doğada her tarafta yayın şekilde bulunduğunu belirterek Tarım teşkilatı boyutunda kenenin beslenme ortamı hayvanlar olacağı için bu hayvanları 6 hafta boyunca koruyacak ilaçla, hayvanın sırtına dökmek sureti ile ilaç uyguladıklarını söyledi Hayvanın sırtına dökülen ilacın vücuduna nüfuz edeceği için 6 hafta boyunca herhangi bir yerindeki keneyi de etkisiz hale getireceğini belirten Irkın, hem Bakanlık tarafından gönderilen hemd e Özel İdare kaynaklarıyla alınan ilaçlarla tüm ildeki hayvanların iki kez ve daha fazla ilaçlayacak kadar stoğun mevcut olduğunu ifade etti. Irkın açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kene sadece ülkemizde değil, dünya üzerinde bir çok ülkede sıkıntı çıkaran bir parazit. Ülkemizde de çok yaygın bir şekilde var. Komple bütün sahayı, araziyi ilaçlamak mümkün değil. O nedenle bizde hayvanların ilaçlanması suretiyle konukçu ortamını, beslenme ortamını kontrol altında tuttuğumuz zaman kene popülasyonunu belli bir seviyeye düşüreceğimize inanıyoruz. İldeki bütün hayvanları birkaç kez ilaçlayacak kadar ilacımız mevcut.

Şuanda il merkezi ve ilçelerimizin tamamındaki hayvanları ilaçlamaya başladık. İlacın etki süresi 6 hafta olduğu için, bu süre sonunda tekrar ilaçlama yapacağız. Sağlık Müdürlüğü ve Çevre Orman İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Bu topyekün mücadeleyi gerektiren bir sıkıntı. Hem kurumlar hem kişiler hep birlikte hareket edilmesi gerekiyor. Bölgemizde kene problemi var fakat geçen yılı dikkate aldığımı zaman bu yıl ölümcül vaka olmaması bizi rahatlatıyor." Öte yandan, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri kene ile mücadele için gittikleri köylerde hem hayvanları ilaçlıyor, hem de toplumu bilinçlendiriyor ve ilaçları vatandaşlara verirken nasıl kullanılacağı hakkında da bilgi veriyorlar.

Kene Ile Ilgili diger Konular

[URL]http://www.main-board.com/hayvanlar-alemi/132845-kene-turleri.html

[URL]http://www.main-board.com/saglik/132647-keneye-karsi-asi-umudu.html

[URL]http://www.main-board.com/saglik/131831-keneye-karsi-alinacak-onlemler.html

[URL]http://www.main-board.com/hayvan-resimleri/132035-kene-resimleri.html

kene
kene belirtileri
kene damlası
kene deri
kene isiriği
kene nasıl anlaşılır
kene sağlık
kene spreyi
kene tedavi
kene tedavisi
kene tehlikesi
kene vakaları
kene vakası
kene ve
kene video
kene virüsü
kene ısırmaları
kene ısırmasında
kene ısırmasının
kene ısırmasının belirtileri
kene ısırıgı
kene ısırıkları

www.main-board.com

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2082
favori
like
share
CLassMaN Tarih: 28.05.2009 21:18
BizLere Berdiğiniz ALtın BiLgiLEr İçin TeŞekkür Ederim.. (:
drhope Tarih: 17.06.2008 15:06
Kuş giribi yüzünden kanatlı hayvanların itlafı sonucu ortaya çıkan bir durum. doğanın dengeleri ile oynamamak gereklidir. devletin bunu düşünüp daha dikkatli bir itlaf politikası yapmalıydı. Yıllar önce Amerikada da yüzbinlerce kanatlı hayvan itlaf edildi kuş gribi salgını yüzünden ama orda herhangi bir kene sorunu yaşanmadı.
_zafer_ Tarih: 10.06.2008 09:49
teşekkürler
CADIKIZ Tarih: 01.06.2008 00:09
Cok ama cok tehlikeli,burdada cok fazla yargin :40:
KarBeyazi_M Tarih: 31.05.2008 23:18
yaa arkadaşlar bizim evde kene çıktı...:83: çok korkuyorum ufff
SU-PERISI Tarih: 31.05.2008 11:46
Gümüşhanede yapılan ilaclama uygulamasının bütün illerde yapılması gerekir.paylaşımın için saol marab.