İnsan ömrü, son 140 yıldır durmadan uzuyor. Uzun ömür için biyolojik sınır yok ama uzun yaşamak için az yiyip, ekmek ve makarnadan kaçınmak şart.

ABD'de yayınlanan Science adlı bilim dergisinde çıkan makaleye göre, Berkeley Üniversitesi'nden Prof. John Wilmolth başkanlığındaki araştırma heyeti, son 140 yıl içinde insan ömrünün uzamaya devam ettiğini saptadı.

Prof. Wilmoth "Bu araştırma insan ömrünün uzaması açısından biyolojik sınır olmadığını gösterdi. Gelecek kuşaklar daha uzun yaşayabilecek" dedi. Uzmanlara göre uzun ömrün önündeki en büyük engel ise, alkol ve nikotin tüketiminin üçüncü dünya ülkesi kadınları arasında yaygınlaşması.

Yine aynı dergide yeralan habere göre, ABD'nin Boston Kenti'ndeki MIT Üniversitesi'nin araştırmasında, çok yiyenlerin daha erken öldüğü saptandı. Uzun yaşamak için az yemeyi tavsiye eden bilimadamları mümkün olduğunca az karbonhidrat (ekmek, makarna, pilav) alınmasını, bol sebze, balık ve beyaz et yenmesini öneriyorlar.

İdeal beslenmenin günde 1700 kaloriden oluştuğunu söyleyen bilimadamları "O zaman 120 yaşına kadar bile yaşayabilirsiniz" diyorlar

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 626
favori
like
share
Terakkiperver Tarih: 18.06.2008 02:49
Şimdi arkadaşlar!..Az yeyip içmek taa 1400 sene evvel Hazreti Peygamberimiz(S.AV.) bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor..

"Sizden biriniz, yemeğe ihtiyacı olduğunda midenin 3/1' ini, yemeğe, 3/1'ini suya, 3/1'ini de teneffüs almaya bıraksın..Başka bir hadis-i şerif de:
"Ademoğlunun midesini tıkabasa doldurmasından başka şerli bir kap doldurmamıştır.."

Lokman Hekim ise:"Oğul!..Eğer sen tok halinde iken başka bir yemek yiyeceksen, onu gidip köpeğin önüne atman senin için daha hayırlı olur....

Şimdi kardeşlerim...İslam'da kesinlikle fazla yemek yoktur..Bu haramdır.. Çünkü fazladan yenilen gıdalar ,zamanla vücudun metoplazmasını bozacağından, ileri ki yaşlarda, önü alınamayan bir çok hastalıklara sebep olmaktadır.Bu arada mide de bozulmakta, sindirim sistemini allak bullak etmektedir...En güzel çözüm:Karnınız acıktığında ye, daha iştah var iken hemen yemekten çekilin..Günümüzün modern çağında, abur cubur şeyler çok olduğundan, bunların devamlı tüketilmesi sonucunda, hastane kapıları dolup taşmakta ve masrafları artmaktadır...Zaten bu gibi şeylerin çok tüketiminde obezite hastalığı çıkmaktadır...Mide dolarsa, bir müddet spor yapıp sindirime yardımcı olmak gerekir..

Çeşitli ve az olmak koşuluğuyla her zaman sağlıklı olunur...Obezite hastalığı kendiliğinden çıkan bir hastalık değildir..Küçük yaşlarda çocuğa fazla besin verildiğinden alışkanlık haline gelmektdir..Obezitenin ilacı az yemektir vesselam..

Yukarıda ki yazıya göre bir çift söz söylemek gerekirse, ABD'li profesör İslam'ı bilseydi öyle şeyler diyemeyecekti..Ama ne yazık ki bazı gerçekleri sakladıklarından kendileri sanki yeni bir araştırma yapmış gibi dünya kamuoyunu ayakta uyutmaktadır...Bu basit konuları bir müslüman bile bilir. Fakat bizim bu memlekette hele de gençlerin okumaya olan ilgisi hiç olmadığından böyle şeylerle oyalanıp dururlar..Sanki bilinmeyen şeyler ortaya çıkarılmış gibi...Diyeceklerim bu kadardır...
CA-CHALLENGE Tarih: 08.06.2008 20:32
falyaci : sende haklı olabilirsin. az yemiyor olabilirsin ama araştırma sonuçları böyle diyor.
falyaci Tarih: 08.06.2008 11:58
bana göre az yemekle cok yaşamak alakasız ınsan dengeli yemek ve gerektıgı kadar spor yaparsa uzun yasar hoş sındı kı devırde hormonlu yıyecekler buna pek fırsat ve olanak vermıyor ama yıne de bence uzun yaşamak spor a baglı yemege deyıl :79:
burock80 Tarih: 05.06.2008 14:11
çok ye az yaşa bence...
SU-PERISI Tarih: 01.06.2008 11:59
ellerinize saglık