Bir profesör sosyoloji sinifindaki ögrencilerini Baltimore sehrinin kenar mahallelerine göndermis ve o bölgede yasayan 200 erkek çocugunun durumlarini arastirmalari ve her bir çocugun gelecegi hakkinda bir degerlendirme yapmalarini istemisti.

Ögrenciler hemen hepsi bu çocuklarin gelecekte hiçbir sanslarinin olmadigini dile getirmislerdir.

Bundan tam yirmi bes yil sonra bir baska sosyoloji profesörü tesadüfen bu çalismayi buldu ve ögrencilerden bu projeyi sürdürmeleri ve ayni çocuklara ne oldugunu arastirmalari istedi. Ögrenciler o bölgeden tasinan ya da ölen 20 çocuk disindaki 180 çocuktan 176’sinin olaganüstü bir basari gösterip avukat doktor ya da is adami olduklarini ortaya çikardilar.

Profesör çok etkilenmisti ve bu konuyu izlemeye karar verdi. Birer yetiskin olan o çocuklarin hepsi o bölgede yasadiklari için her biriyle bulusma sansi oldu “o kosullarda nasil bu kadar basarili oldunuz?” sorusuna verdigi cevap hep ayniydi : mahalle okulunda bir ögretmenimiz vardi onun sayesinde

Profesör bu ögretmen i çok merak etmisti hala hayatta oldugunu ögrendigi yasli ögretmenin izini bulmasi zor olmadi kendisini ziyaret etmek için evine kadar gitti. Karsisinda yillarin yüzüne ekledigi kirisiklara ragmen hala dinç duran bir yasli kadin buldu. Merakla yasli kadina bu çocuklari kenar mahallelerden kurtarip basarili birer yetiskin olmalarini saglamak için kullandigi sihirli formülün ne oldugunu sordu. Yasli ögretmenin gözleri parladi ve dudaklarinin kenarinda bir gülümseme belirdi:” çok basit” dedi, “ BEN O ÇOCUKLARI ÇOK SEVDIM”

''153''

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 545
favori
like
share
lazcop Tarih: 10.12.2004 17:20
COK ILGINC :20: ÖGRETMENLERIN ETKISINI GÖSTERIYOR