Balonculuk - Sıcak Hava Balonu Temelleri

Balon nasıl uçar?
Balonlar yerçekimi ve sıcaklık transferinin temel prensipleri sayesinde uçarlar. Balonun içindeki hava ısındıkça balon yükselir. Balonun içindeki hava soğudukça balon alçalır. Balonu uçurmak için önce güçlü bir vantilatörle şişirilir, sonra da bu hava ısıtılır.

Sıcak hava balonunun ana parçaları nelerdir?
Sıcak hava balonu üç ana parçadan oluşur, balonun kendisi (kubbe), burner (yakma birimi) ve sepet. Sepet yolcuları taşımak içindir. Genellikle sazdan yapılan ve çelik tellerle güçlendirilmiş olan sepetler yolcuları koruduğu gibi hafif ve esnek olurlar. Burner yolcuların başlarının üstünde yer alır ve balonun içindeki havayı ısıtmak için oldukça güçlü bir alev çıkarır. Balonun içindeki hava ısınınca, balon yükselir. Alçalmak için pilot balonun içindeki havanın soğumasına izin verir ve balon çevredeki havadan daha ağır olur. Pilot, balonun içindeki havanın sıcaklığını değiştirmek suretiyle balonun yükselip alçalmasını tamamen kendi kontrolü altında tutar.

Kubbe (Balon) neden yapılmıştır?
Yırtılmaz naylon en yaygın şekilde kullanılan maddedir, ama polyester gibi başka maddeler de kullanılır. Balonun alt kısmındaki açık kısım (ağız) Nomex gibi ateşe dayanıklı bir maddeden yapılmıştır. Bu itfaiyecilerin kullandığı giysilerin kumaşına benzer bir maddedir.

Sepet neden yapılmıştır?
Örgü saz kullanılır çünkü hafiftir, esnektir ve kolayca tamir edilebilir.

Bütün sıcak hava balonları aynı mıdır?
Tüm sıcak hava balonları bir burner sistemi, bir sepet ve bir kubbeden oluşur. Aradaki farklar balonun büyüklüğü ve şekli, söndürme sistemi, sepetin biçimi, ve burnerlerin sayısı, tasarımı ve şeklidir.

Yapılan bakıma bağlı olarak bir balonun ömrü 500 uçuş saati ve biraz fazlasıdır. Ama sepetin ömrü bundan çok daha uzundur ve iyi bir bakımla binlerce saat dayanabilir.

Balon yönlendirilebilir mi?
Balonun yönünü rüzgar belirler. Pilot balonun yönünü kısıtlı bir şekilde kontrol edebilir. Bunun için yükselip alçalarak değişik irtifalarda, değişik yönlerde ve hızlarda esen rüzgarları kullanır.

Balonla uçuş ne kadar sürüyor?
Uçuşun kendisi bir buçuk saat kadar sürüyor.

Balonlar ne tür yakıt kullanırlar?
Bizim balonlarımız, paslanmaz çelik tüplerde 120 200 kiloluk propan gazı taşırlar. Bir uçu sırasında sepetteki yakıtın yaklaşık %75'ini kullanırız.

Balonculuk - Güvenlik ve İniş

Balon ne kadar güvenlidir?
Sıcak hava balonu, uçmanın en güvenli yollarından biridir. Ciddi kazalar son derecede ender olur.

Balonlar ne kadar yükseğe çıkar?
Biz alçak irtifalarda uçmayı tercih ediyoruz çünkü en güze ve zevkli uçuş böyle oluyor. Alçak irtifada uçarken insanları, hayvanları ve manzarayı yakından izleyebiliyorsunuz. Ama uçuş esnasında istersek bazen 750 metre kadar yükseklere de çıkabiliriz.

Burner (Yakma birimi) sönerse ne olur?
Eğer burner sönecek olursa, öncelikle yeniden yakarız. Ayrıca, zaten balonlarda daima yedek bir burner bulundurmaktayız. Burner olmasa bile balon yere en fazla bir paraşütün ineceği hızla iner.

Balona bir kuş çarparsa ne olur?
Balonlar o kadar büyüktür ki, kuşlar genellikle yoldan kaçarlar. Balonun kumaşı göründüğünden çok daha sağlam bir maddeden yapılmıştır ve şayet bir kuş çarpacak olsa bile ancak çarptığı hızla geri seker. Balon imalatçıları balonları pek çok testten geçirmişlerdir ve bir balon üzerinde kocaman bir delik bile olsa uçmaya devam edebilir.

Balonu şişirmek ve söndürmek ne kadar sürüyor?
İyi bir yer ekibi, balonu on beş dakika içinde şişirip kaldırabilir. Uçuştan sonra balonu söndürüp paketlemek de yaklaşık aynı süreyi alır.
www.main-board.com

balonlar ne tur yakit kullanirlar? videolari balonlar ne tur yakit kullanirlar? resimleri balonlar ne tur yakit kullanirlar? dersleri balonlar ne tur yakit kullanirlar? gifleri balonlar ne tur yakit kullanirlar? Download balonlar ne tur yakit kullanirlar? nedir? balonlar ne tur yakit kullanirlar? son kaseti balonlar ne tur yakit kullanirlar? yeni albümü balonlar ne tur yakit kullanirlar? haberleri
balon nasil ucar?, balon ne kadar guvenlidir?, balon yonlendirilebilir mi?, balona bir kus carparsa ne olur?, balonculuk - guvenlik ve inis, balonculuk sicak hava balonu temelleri, balonla ucus ne kadar suruyor?, balonlar ne kadar yuksege cikar?, balonlar ne tur yakit kullanirlar?, balonu sisirmek ve sondurmek ne kadar suruyor?, burner (yakma birimi) sonerse ne olur?, butun sicak hava balonlari ayni midir?, kubbe (balon) neden yapilmistir?, sepet neden yapilmistir?, sicak hava balonunun ana parcalari nelerdir?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3276
favori
like
share
esprim Tarih: 25.04.2009 20:35
evet bende verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ve sizden balonculuğun ticari olarak gerektirdiklerini biliyorsanız baylaşmanırı rica ederim..
yubas Tarih: 24.08.2008 22:08
BALON ICIN VERMIS OLDUGUN BILGI ICIN TESKKUR EDERIM.