Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Halit Kukula,hakiki balın nasıl anlaşılacağı ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Halit Kukula, bir süre buzdolabında bekletilen balın sahte olup olmadığının anlaşılabileceğini söyledi.

Kukula, yaptığı açıklamada, hiçbir katkı maddesi içermeyen, tamamen polenlerden üretilen balın maliyetinin yüksek olduğunu belirterek, gerçek balın ucuz satılmasının mümkün olmadığını savundu.

Piyasaya sürülen sahte ballar yüzünden arıcılığa emek veren insanların mağdur edildiklerini ifade eden Kukula, ''merdiven altı üretim emeğimizi boşa çıkarıyor. Şimdi arıcı arkadaşlarımız yüksek rakımlı, floranın zengin olduğu yerlere çıkarak üç ay boyunca hakiki bal üretmek için zor doğa şartlarına katlanacaklar, ancak sahte ballar bizim bu emeğimizin karşılığını almamazın önüne geçecek'' diye konuştu. Kukula, şöyle devam etti:

''Bugün balda her türlü sahtekarlık yapılıyor. İnsanlarımızın sağlığı ile oynanıyor. 'Balda şeker var' deniliyor bazen. Keşke şeker olsa ama merdiven altı üreticiler genetiğiyle oynanmış mısırın sapından üretikleri şekerle bal yapıyorlar. Toz şeker kullanmıyorlar. Vatandaşlarımız bilinçli olmak zorunda. Sahte bal almaktansa sağlıklarını korumak için reçel alsınlar daha iyi.''

''BAL BUZDOLABINDA ŞEKERLENİYORSA GERÇEKTİR''

Balın hakiki olup olmadığını anlamak için içine kurşun kalem batırmaktan, akıtmaya kadar pek çok yöntem kullanıldığını, ancak bunların hiçbirinin gerçek balı ayırt etmede yeterli olmayacağını belirten Kukula, bir balın hakiki mi sahte mi olup olmadığının balı bir süre dolapta bekleterek anlaşılabileceğini söyledi.

Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterdiğini anlatan Kukula, ''aslında bal buzdolabına konulmaz, güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında saklanması gerekir. Balın gerçek olup olmadığını anlamak için buzdolabına konulabilir. Buzdolabına konulan balda renk değişimi olabilir'' dedi.

Kukula, markasız bal satılmasının yasak olduğuna işaret ederek, vatandaşların diğer gıda maddelerinde olduğu gibi bal alırken de son derece titiz davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi


bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? ile ilgili konular.
bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? videolari bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? resimleri bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? dersleri bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? gifleri bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? Download bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? nedir? bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? son kaseti bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? yeni albümü bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz? haberleri
'bal buzdolabinda sekerleniyorsa gercektir, bal hakkinda ogrenmek istedikleriniz?, bal ucuz satilmasinin mumkun olmasi mumkun degil, balda seker varmi?, bali bir sure dolapta bekleterek anlasilabilir, balin kalitesini olcmek, gercek bal hakkinda bilmediklerimiz?, gercek balin, gercek balin kalitesi nasil olur, hakiki bali nasil anlarsiniz?, hakiki balin nasil anlasilir?, iyi bal nasil anlasilir?,
kaliteli bal

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2500
favori
like
share
apiarist Tarih: 04.06.2008 21:43
hakiki balın anlaşılması mümkün değildir
Sari Menekse Tarih: 04.06.2008 17:52
Bal sekerlendiginde sahte oldugunu biliyordum. Hakiki kestane bali almistim bir müddet dolaba atayim bakalim sonuc ne olacak. 1 ay sonra ne oldugunu bildiririm: )
Grace Tarih: 04.06.2008 17:13
teşekkürler ikinizede bundan sonra dikkat edicem
SU-PERISI Tarih: 04.06.2008 17:11
paylaşımın için teşekkürler eskitoprak,balın katılaşıp dondugunda gerçek balın oldugunu biliyordum.