[COLOR=tomato]
-Eski Yunan Masalı-


Aç kurt dişine göre bir av aranırken, dağ ova dolaşırken sıska bir köpekle karşılaşmış. Köpek bir deri bir kemikmiş gerçekten. Kaburgaları incecik derisinin altından fırlayacakmış gibi çıkıyormuş.

Ama kurt avının şişman mi zayıf mı olduğunu düşünecek durumda değilmiş. Hırsla köpeğe saldırmış. Köpek birden seslenmiş:
"Dur kurt dostum. Görmüyor musun benim ne kadar zayıf oldugumu!"
"Görüyorum elbette" diye homurdanmiş kurt, "ama ne yapayım, benim de karnım çok aç!" "Ne kadar aptalsın dostum. Bugün iki lokma yiyecegim diye açgözlülük ediyor, yann tatlı bir ziyafetin firsatını kaçırıyorsun.''

"Ne diyorsun sen?" diye duralamış kurt. Köpeğin neyi ima ettigini anlayamamış. Saf bir kurtmuş çünkü.
"Ne demek mi istiyorum? Sana daha basit anlatayım: Beni bugün böyle bir deri bir kemik yersen, yann veya yanndan sonra semiz bir köpek olunca yiyemezsin. Basit değil mi?"

Kurt tereddüte düşmüş. Köpek devam etmiş: "Bizim evde yann düğün var. Efendimin kızı evleniyor. Evde yemekler hazırlanıyor, etler, pilavlar pişiriliyor. Bu ne demek biliyor musun? Yağlı etler, kalın kemikler, kalan yemekler hepsi hepsi bizim payımıza düşecek demek. Öyle bir şişmanlayacağım ki, parlak tüylerim vücudumda bir elbise gibi gerilecek. Beni o zaman yiyecek olsan, iki haftalığına karnın doyar dostum!"

"Peki ne yapayım" diye sormuş kurt. "Bırak gideyim. Düğüne katılıp şişmanlayayım. Yanndan sonra ise kapıdan bana seslen, senle ormana birlikte gideriz. 0 zaman ne istersen yaparım." Kurt bu işe pek sevinmiş. Ertesi gün gerçekten köpeğin bulunduğu evden eğlence sesleri geliyormuş. Kurt ormanda bu seslere kendi düğüne katılmış gibi seviniyor, köpeğin çok yemek yediğini şişmanlayacağını düşünüyor, ağzının suyu akıyormuş.
Iki gün sonra da evin önüne gidip kapıdan köpeğe seslenmiş. Köpek kafasını kapıdan çıkanp kurda bakmış. Gerçekten de eski sıska hali yokmuş artık.
Kurda şöyle demiş: "Hemen geliyorum sevgili dostum. Kuzenim kurt köpeğine de sesleniyorum. Çünkü bizle beraber o da gelmek istediğini söylemişti."
Köpek kuzenine seslenmek için içeri girdiğinde kurt ormana doğru kaçmaya başlamış bile. 0 kurt köpeğinin niyetini gayet iyi biliyormuş.
İki gün önce bu sıska köpeği haklamadığı için pişman, ama postu kaptırmadığı için de sevinçliymiş

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 982
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 22.12.2005 18:10
TEŞEKKÜRLER
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 16:24
paylaşımların için teşekkürler ellerinize yüreğinize sağlık ustam levis
FadiK Tarih: 12.10.2005 09:29
ellerine saglik tesekkürler levis abi
CHaRLie Tarih: 15.05.2005 23:15
paylaşım için tşkler....