Erikle kilo ver - Erik Kilo verdirir

Diyette olanların ilk tercihleri arasında olan meyvedir erik. Peki zannedildiği gibi kilo vermede etkisi var mıdır? Mönümüze almadan önce nelere dikkat etmeliiz.

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, eriğin, sahip olduğu zengin vitamin içeriği, çeşitli hastalıklara karşı gösterdiği olumlu etki ve düşük kalorisi nedeniyle diyet uygulayan kişilerce de tercih edilen meyvelerin başında geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Utku Çopur, eriğin bağırsak faaliyetini artırıcı etki gösterdiğini belirterek şöyle devam etti: ''Ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin. Eriğin karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastalıkları ile sindirim rahatsızlığı çeken ve tuzsuz diyet uygulayan kişilerce tüketilmesini öneriyoruz. Ayrıca eriğin regl düzenleyici, idrar söktürücü ve terletici özellikleri de bulunmaktadır.

Çiğ erikte minerallerin yanı sıra C, A ve E vitaminleri beta karoten de var.'' Prof. Dr. Çopur, eriğin komposto, reçel, marmelat şeklinde yendiğinde ilave edilen şekerden dolayı kalori değerinin arttığını, bu nedenle vitamin ve minerallerden daha sağlıklı bir şekilde yararlanabilmek için taze yenmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Çopur, ''Erik tuzlanarak yenmemeli. Fazla tuz tüketimi zararlı. Riskli gruplarda böbrek ve tansiyon rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Vücut su tutuyor ve kilo artışı oluyor"dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7250
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.05.2009 09:34
Erikle Kilo Vermeyi deneyecem

akşam sabah ye babam ye gelsin erikler
gitsin kilolar
Nerqish Tarih: 07.06.2008 20:24
[COLOR="SlateGray"]Valla ben hic bikmadan yiyebilirim tesekkurler sindy bide ermemis zerdali mmmm
SU-PERISI Tarih: 06.06.2008 13:35
Erigin kalorisi düşük oldugu için diyette tercih ediliyoripaylaşımın için saol sindy.
Yabangülüm Tarih: 06.06.2008 10:02
Paylaşım ve bilgi için teşekkürler