Japon doktor Kazunori Kasama, mide küçültme ameliyatları ile hastalarda daha erken doymanın gerçekleştiğini ve daha küçük porsiyonlarla doyulabildiğini kaydetti.

Gaziosmanpaşa Üniversitesinin daveti üzerine Tokat'a gelen Japonya Yotsuya Medical Cube Hastanesinde görevli doktorlar Kazunori Kasama ile Takashi Oshiro, GOPÜ Eski Rektörlük binası konferans salonunda "Kilo verdirme ameliyatları" konulu konferans verdi.

Konferansta morbit obezite hakkında bilgi veren Doktor Kazunori Kasama obezite hastaların yüzde 80'inde genetik faktörlerin belirleyici olduğunu belirtti.

Bununla ilgili çok fazla araştırma bulunduğunu ifade eden Kazunori Kasama, şöyle konuştu:

"Modern tarım toplumuna geçtikten sonra insanlar yiyecek kıtlığı çekmemeye başladılar. Bu bizim besinleri alıp depolamak zorunda olduğumuz, her zaman yiyecek yemek bulamadığımız dönemlere ait genlerimizden kaynaklanıyor. Besinleri almaya devam ettiğimizden dolayı morbit obezite kaçınılmaz oluyor."

Morbit obezitenin tedavisinde kullanılan yöntemin sadece cerrahi olmadığını kaydeden Kazunori Kasama, "Çok fazla tedavi yöntemi var. Değişen oranlarda başarı elde etmek mümkün. Uzun süre kalıcı başarıyı sağlayan en önemli tedavi mide by-pass ameliyatları. Buna yakın oranlarda da halk arasında mide kelepçesi olarak adlandırılan mide bandı uygulamaları" diye konuştu.

Genellikle uygulanan ameliyatların birkaç çeşit olduğunu ifade eden Kazunori Kasama, "Bunlar ya mideyi küçültme ya da ince bağırsakları yer değiştirme. Sindirim olayının daha geç başlamasını sağlamak için yer değiştirme yapılıyor" dedi.

Mide küçültme ameliyatı ile hastalarda daha erken doymanın gerçekleştiğini ve daha küçük porsiyonlarla doyulabildiğini kaydeden Kazunori Kasama, şunları kaydetti:

"Fakat öğün sayısını artırmak gerekiyor. Sindirim sisteminin fizyolojisi değişiyor. Morbit obezitenin tedavisinde altın standart olarak adlandırılıyor. ABD'de morbit obezitenin tedavisinde yapılan ameliyatların yüzde 85'i bu ameliyat. 2004 yılında yine ABD'de morbit obezite nedeniyle cerrahi tedavi görmek isteyen 140 bin 600 hastaya yine bu ameliyat uygulandı. Bu işlemin binde birlik ölüm riski var."

Metabolik sendrom

Metabolik sendromla ilgili bilgi veren Doktor Takashi Oshiro ise metobolik sendromun bir kişinin kalp riskini artıran karın bölgesinde yağlanma, şeker hastalığı olması durumu olduğunu kaydetti.

Dünyadaki insanların dörtte birinde metabolik sendrom olduğunu ifade eden Oshiro, şöyle devam etti:

"Bu insanların ölüm riski olmayanlara göre iki kat daha fazla. Dünya üzerinde bulunan 2 milyon şeker hastasının yüzde 80'i kalp ve damar sorunları nedeniyle hayatını kaybediyor. Karın bölgesindeki yağlanmanın en temel göstergesi bel çevresinin örtünmesi."

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 462
favori
like
share
Averi Tarih: 08.06.2008 13:22
Bence kilo verdirme ameliyatlari zararli..
-EFE- Tarih: 06.06.2008 16:23
paylaşımın için teşekürler. ani kilo vermelerde vücut için iyi bir şey değil arkadaşlar.
nuran.tuncel Tarih: 06.06.2008 13:33
hmmm güsel