Hollanda'ya Nasıl İhracat Yapılır?

Aşağıdaki tavsiyeler Hollanda Ticaret Odalarının Hollandaya ihracat yapmayı planlayan şirketlere yönelik önerileridir. Ancak Hollanda'ya ihracat yapmak isteyen firmalarımızın IGEME Rotterdam Ofisi ile temasa geçmeleri halinde ilgili bilgiler Ofis tarafından da firmalarımıza ulaştırılmaktadır.
Hollanda'ya İhracatta Temel Alınacak Sorular

Ürünlerim için bir piyasa mevcut mu?
Bazı durumlarda hazır piyasa araştırmaları mevcuttur.Bunları yararlı adresler bölümünde verilen çeşitli kaynaklardan bulabilirsiniz.Eğer sizin konunuza ilişkin bir Pazar araştırması yoksa, Hollanda Ticaret Odası, ürünlerinize yönelik spesifik pazar araştırması yapacak bir kurumla irtibata geçmenizi sağlayabilir.
Ürünüm ticari ve hukuki gereklere uygun mu?
Hollandaya ihracatta Avrupa Birliği mevzuatını dikkate almak durumundasınız. Örneğin elektrikli ürünler ve oyuncaklar katı kalite standartlarına (CE damgası) uymak zorundadır. Bu düzenlemeler, güvenlik, sağlık, çevre ve tüketicinin korunması ile ilgilidir. Bu konuları Hollandalı alıcı firmayla konuşmanız faydalıdır. Ayrıca ürününüzün mevcut teknik gerekleri ihlal edip etmediğini de göz önünde bulundurmalısınız.
Ürünüm için etkili dağıtım kanalları hangileridir?
Kendinize nasıl bir yön seçeceksiniz? Muhatabınız ithalatçı, acenta, distribütör, toptancı ya da direkt olarak son tüketici mi olacak?
Ne tür promosyon, ürünüm için faydalı olabilir?
Ticari fuarlar ve sergiler, Hollanda'da genel ve etkili promosyon olanakları sunarlar. Uluslararası ticaret danışmanı, Hollanda'da satmak istediğiniz ürün için en efektif promosyon metotları konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.
Doğru iş ortağını nasıl bulabilirim?
Uluslararası ticaret danışmanı, iş ortakları (ithalatçı, acenta, distribütör ya da toptancı) bulma konusunda size yardımcı olabilir. Eğer spesifik sorularınız varsa veya doğru iş ortağını bulma konusunda uzmanlık gerektiren desteğe ihtiyacınız varsa ticari bir danışmana yönlendirileceksiniz.
Nakliye ve ambalaj
Mevcut ürün ambalajınız nakliye için uygun mu ve pazarın gerektirdiği gibi mi? Ticaret Odası, bu konularda uzman kuruluşlarla temasa geçmenizi sağlayabilir.
KDV, gümrük ve vergi
Hollanda vergi ve gümrük makamları, AB dışından ve içinden gelen ürünler olarak ikili bir ayrıma tabi bulunmaktadırlar. Kurallar ve düzenlemeler ürüne göre değişmektedir. Daha fazla bilgi için Hollanda Ticaret Odaları ile görüşülebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1973
favori
like
share
GOKHAN-NL Tarih: 14.01.2011 23:27
selam ellerine saglik arkadas