Kaplıca Tedavisi Nedir ?


Sıcak, madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerden banyo veya kısmi banyo şeklinde yararlanılmasına Kaplıca Tedavisi veya BALNEOTERAPİ denir.


Kaplıca Tedavisinin Amacı Nedir ?


Vücut direncini artırmak,


Genel durumu düzeltmek,


Hastanın şikayetlerini azaltmak,


Hastanın bulgularını ortadan kaldırmak,


Kalıcı hasarları önlemek.


Madensel Sular Nasıl Oluşur ?


Madensel sular derinlere sızan yer üstü sularının ve/veya derinlerde oluşan suların yeryüzüne çıkması ile oluşur. Bu sular yollarına çıkan mineralleri, tuzları, gazları ve radyoaktif maddeleri eriterek bünyelerine katar, bazen de ısınarak yeryüzüne çıkarlar.Kaplıcanın Etkinliği Hangi Faktörlerle İlgilidir ?


Suyun sıcaklığı,


İçerdiği kimyasal maddeler,


Kaynak bölgesinde bulunan mikroskobik organizmalar,


Havadaki nem oranı,


Havanın sıcaklığı,


Atmosfer basıncı,


Rüzgar...


Kas-İskelet Sistemi Hastalıklarında Kaplıcanın Yeri Nedir ?


Kas-İskelet sistemi hastalıklarında temel tedavi yöntemleri :


İstirahat


Hasta bölgenin korunması,


İlaç tedavisi,


Fizik tedavisi,


Egzersiz tedavisi,


Rehabilitasyon,


Cerrahi tedavi'dir.


Kaplıca tedavisi Fizik Tedavinin Hidroterapi (su ile yapılan tedavi) alt grubu içinde değerlendirilebilir. Temel tedavi yöntemleri ile kombine edilerek doktor kontrölünde uygulanacak olan Kaplıca Tedavisi Kas-İskelet sistemi hastalıklarında büyük yararlar sağlayabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2235
favori
like
share
sıkarım05 Tarih: 12.06.2008 11:37
bilgilendirdiğin için tşkler...
SU-PERISI Tarih: 11.06.2008 21:00
Kaplıca ve termaller hakkında bilmemiz gereken tüm bilgileri vermişin crazy-boy,emegine saglık arkadaşım.
crazy_boy Tarih: 10.06.2008 17:40
Kaplıca, Amip Menenjitine Yol AçabilirRomatizmal hastalıklar ile şeker, mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarının alternatif tedavisi olarak kabul edilen kaplıcaların bilinçsiz kullanımlar sonucu tehlikeli hastalıklara yol açtığı iddia edildi.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler, kaplıca sularına bağlı olarak amip menenjiti hastalığının görüldüğünü söyleyerek, "Gereken önlemler zamanında alınmazsa hayatı tehlikeye düşürebilir" dedi.


Başı suya sokmamalı
Baş ağrısının iyileştirildiğine inanılarak, dakikalarca başını kaplıca sularına sokarak bekletme alışkanlığının hastalığı tekiklediğini dile getiren Güler, şöyle konuştu:
"Kaplıca suyuna giren kişi eğer başını suyun içerisine sokarsa söz konusu etken nadiren de olsa burun yoluyla girerek sinirler aracılığıyla beyne kadar ulaşır ve orada ürer. Suya balıklama daldığında ise daha büyük basınçla burna dolan sudaki amiplerin yayılması kolaylaşır."


Baş ağrısı, ateş, kusma
Hastalık belirtisinin kaplıcaya girildiğinden 3 ve 7 gün sonra kendisini baş ağrısı, ateş ve kusma ile göstereceğini söyleyen Güler, "Eğer kaplıcalardan sonra kişilerde bu belirtiler başlarsa hemen sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır" dedi.
Mevcut tesislerin sağlık standartlarına uyması gerektiğini ifade eden Güler, şu önerilerde bulundu:
"Kişiler kaplıca sularına girmeden önce ayaklarını yıkamalı, havuz suları klorlanmalı, kaplıca havuzuna dolan su süzülmeli ve sürekli yenilenmeli."
crazy_boy Tarih: 10.06.2008 17:39
Konya-Ilgın Termal Turizm Merkezi


Konumu : İç Anadolu Bölgesinde, Konya iline 88 km. uzaklıktaki Ilgın ilçesinde, Ilgın-Akşehir yolunun 2. kilometresinde bulunmaktadır.
Yararlanma Şekilleri: İçme, banyo, inhalasyon kürleri.
Tedavi Ettiği Hastalıklar: Kombine uygulamalar romatizmal sendromlar, karaciğer, safra yolları, metabolizma hastalıklarında etkilidir.


Balıklı Kaplıca / SİVAS

Doktor balıklar
Sivas'a gitmek için ya Kayseri ya da Malatya yolunu kullanmanız gerek. İstanbul'dan bu iki yere de Türk Hava Yolları'nın direkt uçuşları var. Ancak Kayseri yolu daha rahat olduğu için ilk tercih.Kayseri'ye indikten sonra, Sivas'a gitmek için üç saatlik bir yolculuğu yapmanız gerek. Yaz aylarında, sezonun yoğun olduğu dönemlerde, oteller Kayseri'den servis hizmeti veriyorlar. Balıklı Kaplıca Sivas'a 98, Kangal ilçesine ise 13 kilometre uzaklıkta. Yani Sivas'tan yaklaşık bir saat onbeş dakikalık yolunuz var. Kangal Sivas'ın en ünlü ilçesi, Hem köpekleriyle hem de balıklarıyla! Sivas Kangal Köpekleriyle sadakat ve görev anlayışı dışında fizikleriyle de dikkat çekiyor. Balıklara gelince, onların özellikleri gerçekten çok fazla. Bir kere, 37 derece sıcaklıktaki suda yaşıyorlar ve bu karşılaşılan bir durum değil. En önemli özelliği ise sedef hastalığına alternatif bir çözüm sunmaarı. En büyüğü on santimetre boyunda olan bu balıklar halk arasında,"doktor balıklar" olarak anılıyor.Tesadüfen bulunmuş
Sivas Balık Kaplıca'nın bulunduğu bölge 1917 yılına kadar sazlıkmış. Ayağında yara olan bir çobanın tesadüfen iyileşmesiyle, yöre halkının ilgisini çekmiş. Balıkların yaşadığı bu sıcak derenin suyu kullanılarak ilkel havuzlar açılmış.1960'lı yıllarda Sivas İl Özel İdaresi'ne geçen kaplıcaya, dönemin şartlarına uygun tesisler yapılmış. 1983 yılında bir gazetecenin, havuzlara giren bir sedef hastasıyla yaptığı röportaj, kaplıcanın ününü dünyaya yaymış. Kaplıca 1988 yılında beri Ünsallar A.Ş. tarafında işletiliyor. Tesiste şu anda iki adet yüzme havuzu, 16 adet özel banyo var. 137 odası olan otel,kış aylarında da çok sıcak. Hem açık hem de kapalı havuzların,dereye bağlantısı var ve derenin suyu bir boruyla havuza geliyor, diğer taraftan çıkıyor. Dolayısıyla da balıklar havuz ve dere arasında gidip gelebilyor. Havuzların dibindeki çakıl taşları doğal bir hava yaratıyor. Bu çakılların sebebi, suyun yeerden kaynıyor olması. Suyun yerden kaynaması ise jakuzi etkisi yaratıyor.Balıkların dişlerin yok
Sivas Balıklı Kaplıca'daki balıklar, insanlar suya girer girmez seri ve ilginç hareketlere başlıyor. En büyüğü on santimetre olan bu balıklar suya giren herkese vücudunuzda minik darbeler hissediyorsunuz.Başlarda hafif bir gıdıklanma etkisi yaratan balıklara zamnala alışıyorsunuz. Sedef hastaları ya da diğer cilt problemi olanlar, suya girdiklerinde, sudaki selenyum yarayı yumuşatıyor. Balıklar da ufak hareketlerle bu yaraları yumuşatıyor. balıklar kaplıcanın suyunda,litrede bir gram selenyum bulunuyor. Selenyum cilt için çok yararlı. 2001 yılının haziran ayında, Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi ve Balıklı Kaplıca İşletmesi'nin birlikte düzenlediği sempozyumda, bu kaplıcanın sedef tedavisinde olumlu sonuçlar kaydettiği kanıtlanmış. Cumhuriyet Üniversitersi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. sedat Özçelik, bu konuyla 20 yıldır ilgileniyor. Çalışmaları sonucunda, 21 günlük kür uygulayan hastaların klinik olarak şifa gördüğünü tespit etmiş. Bu olumlu sonucun en büyük etkisi de, suyun özelliği ve kaplıcanın yüksek yerde bulunmasından dolayı hastalığına uygulanan bütün tedavi yöntemlerinde, hastalık tekrar edebiliyor. Ancak, balıklı kaplıcadaki 21 günlük kür, hastalıksız geçen süreyi uzatıyor.Selçuklu etkisi
Sivas'ın özellikle sadece balıklı kaplıcayla bitmiyor. Selçuklu mimarisinin izlerine de sıkça rastlayabilirsiniz.sivas'a gitgiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin basşında, merkezdeki İlhanlı Veziri Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından 1271 yılında yaptırılan "Çifte minareli Medrese" ve hemen karşısındaki Selçuklu Sultanı l.İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yılında yaptırılan "Şifai Medresesi" geliyor. Bu medresenin içinde, Sivas'a özgü kilimler bulabilirsiniz. Divriği de görülmesi gererken ilçelerden biri. Konakları dışında en büyük özelliği, ilçeye tepeden bakan heybetli Ulu Camii. Sivas, Hititler'den osmanlı'ya uzanan farklı bir kültür yapısına sahip.hem bu farklı kültürü yaşamak, hem de balıklı kaplıcanın şifalı sularından yararlanmnak istiyorsanız Sivas sizi bekliyor...


BUNLARA DİKKAT!
Balıklı kaplıcalara girecek olanlar;


* Suyu içtikten sonra, havuza girmeden önce kahvaltı yapmak gerekiyor.


* Günde dörder saatten iki seans havuza girilmesi tavsiye ediliyor.


* 21 günlük kür uygulanmalı.


* 21 gün boyunca hastaların, "sedef hastalığı" ile ilgili herhangi bir ilaç ya da krem kullanmamaları gerekiyor.


* Tedavi süresince alkol de kullanılmamalı.
crazy_boy Tarih: 10.06.2008 17:38
İzmir-Çeşme Şifne Ilıca ve İçmeleri


Konumu : Ege Bölgesinde, İzmir iline bağlı Çeşme ilçesinin yaklaşık 5-7 km doğusundadır.
Yararlanma Şekilleri : Banyo, İçme, çamur kürleri.
Tedavi Ettiği Hastalıklar : Banyo ve çamur kürleri romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları üzerinde etkilidir. İçme kürleri müshil etkisi yapar, karaciğer, safra kesesi ve pankreasın salgı faaliyetini hızlandırır.


Kütahya/Harlek (Ilıcaköy) Termal Turizm Merkezi


Konumu : Ege Bölgesinde, Kütahya-Eskişehir yolu üzerinde ve Kütahya iline 27 km. uzaklıktadır.
Yararlanma Şekilleri : İçme ve banyo kürleri.
Tedavi Ettiği Hastalıklar : Romatizmal hastalıklar, karaciğer, safra yolları ve cilt üzerinde etkilidir. Metabolizma hastalıklarda kan seviyesinde birikmiş bazı maddeleri temizler.Muğla/Köyceğiz-Sultaniye Termal Turizm Merkezi


Konumu : Ege Bölgesinde, Muğla İline bağlı Köyceğiz İlçesinin batısındaki Köyceğiz Gölünün batı sahilinde ve Ölemez Dağı’nın eteklerindedir.
Yararlanma Şekilleri : İçme, banyo.
Tedavi Ettiği Hastalıklar : Romatizmal hastalıklar, cilt, kan dolaşımı, kalp hastalıkları, solunum yolu, sinir sistemi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve nekahat dönemlerinde etkilidir.Eskişehir/Sarıcakaya- Sakar Termal Turizm Merkezi


Konumu : İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir İli Sarıcakaya ilçesinde olup, Eskişehir’e 33 km. uzaklıktadır.
Yararlanma Şekilleri: Banyo kürleri
Tedavi Ettiği Hastalıklar: Diabet, şişmanlık, gut gibi hastalıklarda kanda birikmiş unsurları, bu arada şeker ve yağları temizler, asit ürik fazlalığının idrarla atılmasını sağlar, böbrek taşlarının büyümesine engel olur.


Sivas/Kangal- Balıklı (Yılanlı) Çermik Termal Turizm Merkezi


Konumu : İç Anadolu Bölgesinde, Sivas İline bağlı Kangal İlçesinin 17 km. kuzeydoğusundadır. Kaplıca, Sivas şehir merkezine 99 km. uzaklıkta olup, hergün düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.
Yararlanma Şekilleri: 1-Sabahları aç karnına 3-5 bardak şifalı su içilecek, 2-Günde en az 6-8 saat havuza girilecek, 3-Tedavi sırasında Alkol alınması yasaktır. 4-Tedavi sırasında yaralı bölgelere ilaç sürülmesi sakıncalıdır. 5-Havuzlara aralıklı olarak girilmelidir. 6-Tedavi müddeti asgari 21 gündür.
Tedavi Ettiği Hastalıklar: Sudaki 2-8 cm. büyüklüğündeki balıklar vücuttaki yara, sivilce, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmelerine yaraları temizleyerek yardımcı olur. Ayrıca 15-30 cm. uzunluğundaki yılanlar yılancık hastalığının tedavisinde etkilidir.
Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları - DiyarbakırKonumu: Kaplıca alanı Diyarbakır İli Çermik İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ il merkezlerine ulaşımı sağlayan karayollarının kesişim noktasında yer almaktadır.

Yükseklik: Denizden yüksekliği 750 m. dir.

İklim Özellikleri: Kaplıca alanında yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yer yer kar yağışlıdır. Sıcaklık en yüksek değere Temmuz ayında ulaşır. sıcaklığın en düşük olduğu ay ise Ocak ayıdır.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun iltihaplı romatizma, nevrit, polinevrit, çocuk felci, kadın hastalıklarında ve üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisinde olumlu etkisi görülmektedir.

Termal Su Özellikleri: Kimyasal Özellikler Sodyum,bikarbonat,sülfat,iyot,bromür - Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:7,6

Toplam Mineralizasyon: 1048.295 mg/lt.

Sıcaklık: 48 ºC
Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ?
Diyarbakır İl merkezine 92 km. uzaklıkta bulunan kaplıca alanı, Çermik Belediye sınırları içerisinde bulunmakla birlikte yerleşim merkezine 3 km. mesafede konumlanmıştır. Havayolu ulaşımı ise 92 km. uzaklıkta bulunan Diyarbakır havaalanı ile sağlanmaktadır.
Ankara-Kızılcahamam Termal Turizm Merkezi


Konumu : İç Anadolu Bölgesinde, Ankara iline bağlı Kızılcahamam ilçesindedir.
Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
Tedavi Ettiği Hastalıklar: İçme kürleri, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak, iç ve dış sökresyon kolenlar ve metabolizma hastalıkları; banyo kürleri kalp, dolaşım bozuklukları, romatizma üzerinde etkilidir.
Kızılcahamam Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ?
Kızılcahamam İlçesine; Ankara’dan E-89 karayolu ile ulaşılabilmekte olup, ayrıca daha kısa sürede ulaşım sağlayan TEM Otoyolu da kullanılabilmektedir. Ankara Esenboğa Havaalanına ise 103 km, uzaklıktadır. İstanbul’a karayolu ile uzaklığı ise 350 km’dir. Ankara’dan Kızılcahamam’a düzenli olarak sefer yapan toplu taşım araçları bulunmaktadır.Ziga Kaplıcaları - Aksaray


Konumu: Kaplıca alanı, Aksaray İli Güzelyurt İlçesi Yaprakhisar Köyünde Ihlara Vadisi sınırında yer almaktadır.

Yükseklik : Denizden yüksekliği 1300 m. dir.

İklim: Özellikleri Aksaray İli orta iklimler kuşağında olup soğuk, yarı kara iklim tipine sahiptir. Aksaray’da yıllık ortalama sıcaklık 11.5 ºC dir. En yüksek sıcaklık Ağustos ayında 38.4 ºC olarak ölçülmüştür.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri : Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda belirtilmiştir:
Banyo uygulamaları şeklinde romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde, helioterapi/UV ile birlikte kullanılarak kaşıntılı ve döküntülü hastalıkların tedavisinde yardımcı/tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir.

Termal Su Özellikleri : Fiziksel Özellikler Renksiz, Berrak

Kimyasal Özellikler : Termomineral kükürtlü sodyum, bikarbonatlı, karışık formda su olarak tanımlanmıştır. Çözünmüş H2S miktarı 41.2 mg/lt. dir.

Toplam Mineralizasyon : 4925.4 mg/lt.

Sıcaklık : 47 ºC
Terme Kaplıcaları - Kırşehir


Konumu: Kaplıca alanı, Kırşehir Kent Merkezinde yer almakta olup tarihi hamamın da bulunduğu terme parkı içinde bulunmaktadır.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda belirtilmiştir: Hekim kontrolünde banyo uygulamaları seklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatiod artrit, ankilozan spondilit basta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel agrisi, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, Ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri seklinde osteoporozda yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Termal Su Özellikleri: Fiziksel Özellikler Renksiz kokusuz - Kimyasal Özellikler Florürlü (2.2 mg/lt),karışık nitelikte termomineralli

Fiziko Kimyasal Özellikler Ph:6.51

Toplam Mineralizasyon: 1534.21 mg/lt

Sıcaklık: 36.2-41.5 ºC


Terme Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ?
Kırşehir Kent Merkezi Ankara-Kayseri devlet yolu üzerinde bulunmaktadır. Havayolu ulaşımı ise 190 km. mesafedeki Ankara Esenboğa Havaalanı ve 135 km. mesafedeki Kayseri havaalanları ile sağlanmaktadır.

Sındırgı Kaplıcaları - Balıkesir


Konumu: Sındırgı kaplıcası, Balıkesir’in güneydoğusunda yer almakta olup eski Balıkesir-İzmir yolu üzerindedir.

Yükseklik: Denizden yüksekliği 230 m. dir.

İklim Özellikleri: Kaplıca alanı Marmara Denizi kıyısına çok yakın bir konumda olduğundan ılıman iklim kuşağında yer almaktadır.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Kaplıca suyunun romatizmal hastalıklar, dolaşım hastalıkları, kırık sekelleri, cilt hastalıkları, siyatik ve her türlü nevralji, çeşitli felçler, adale hastalıkları ve atrofilleri, kadın hastalıkları, hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklar ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir nitelikte olduğu görülmektedir.

Termal Su Özellikleri Fiziksel Özellikler: Renksiz, Berrak

Kimyasal Özellikler: Kalsiyum: 106 mg/l, Klorür: 213 mg/l, Bikarbonat: 402,6 mg/l

Fiziko Kimyasal Özellikler: Ph:7.7, Sertlik: 20Frs, Toplam Tuz: 841 Fr, Toplam Mineralizasyon 1205.76 mg/lt.

Sıcaklık: 47 ºC


Sındırgı Kaplıcaları Bölgesine Nasıl Gidilir ?
Sındırgı Kaplıcası, Balıkesir’e 63 km uzaklıktadır. Sındırgı Balıkesir, Kütahya, İzmir karayolları ile Marmara, Ege ve İç Anadolu’yu birbirine bağlayan karayolu güzergahındadır. Kaplıca, Sındırgı ilçe merkezine 17 km uzaklıktadır.
crazy_boy Tarih: 10.06.2008 17:35
Denizli-Pamukkale Termal Turizm Merkezi


Pamukkale Termal Konumu : Ege Bölgesinde, Denizli ilinin 20 km. kuzeyinde, tarihi Hierapolis harabelerinin yanında- dır.
Yararlanma Şekilleri : İçme ve banyo kürleri
Tedavi Ettiği Hastalıklar : İçme kürleri sindirim sistemi, özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları, hipostenik dispepsiler, safra pigmentlerinden stazları, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları, taşları şişmanlık, diabet, gut; banyo kürleri dolaşım sistemine ait hastalıklar, kalp, beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlar, damar sertliği, tansiyon değişimi, bronşiyal astım vakaları, osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlar, akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.
crazy_boy Tarih: 10.06.2008 17:35
Afyon Ömer ve Gecek Termal Turizm Merkezi

Konumu : Afyon-Kütahya Karayolu üzerinde bulunan turizm alanının Afyon il merkezine uzaklığı 15 km.dir. Mevcut tesislerin bulunduğu kesim Afyon Belediyesi mücavir alan sınırı içindedir.
İklimi : Yörede tipik karasal iklim özellikleri görülmektedir.
Tedavi Ettiği Hastalıklar : Romatizmal, deri, kalp ve kan dolaşımı, sindirim, eklem ve kireçlenme, karaciğer, safrakesesi, beslenme bozukluğu, sinirsel ve kadın hastalıklarıdır. Ayrıca, termal sular soğutularak içme küründe, CO2 gazı içerdiği için inhalasyon (solunum) kürlerinde kullanılmaktadır.Denizli-Karahayit Termal Turizm Merkezi


Konumu : Ege Bölgesinde, Denizli ilinin 20 km. kuzeyindeki Pamukkale kaplıcasının 5 km. kuzeyindeki Karahayit köyündedir.
Yararlanma Şekilleri : İçme ve banyo, kürleri
Tedavi Ettiği Hastalıklar : Pamukkale kaplıcasının suları ile aynı etkileri gösterir.


Denizli-Pamukkale Termal Turizm Merkezi


Pamukkale Termal Konumu : Ege Bölgesinde, Denizli ilinin 20 km. kuzeyinde, tarihi Hierapolis harabelerinin yanında- dır.
Yararlanma Şekilleri : İçme ve banyo kürleri
Tedavi Ettiği Hastalıklar : İçme kürleri sindirim sistemi, özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları, hipostenik dispepsiler, safra pigmentlerinden stazları, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları, taşları şişmanlık, diabet, gut; banyo kürleri dolaşım sistemine ait hastalıklar, kalp, beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlar, damar sertliği, tansiyon değişimi, bronşiyal astım vakaları, osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlar, akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.
crazy_boy Tarih: 10.06.2008 17:34
Afyon Sandıklı-Hüdai Termal Turizm Merkezi


Konumu : Ege Bölgesinde yer alan turizm merkezi Sandıklı ilçe merkezine 7 km. ve Afyon il merkezine ise 66 km. mesafededir. Afyon-Antalya karayolu güzergahına 6 km. uzaklıkta konumlanmış olan Hüdai Kaplıca tesisleri termal belde görünümündedir.
İklimi : Termal merkezdeki iklim koşulları karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasındaki özellikleri göstermektedir.
Tedavi Ettiği Hastalıklar : Romatizmal hastalıklar, ağrılı sendromlar, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, eklem-kireçlenme rahatsızlığı, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları.
crazy_boy Tarih: 10.06.2008 17:33
Yalova Termal Turizm Merkezi


Konumu : Marmara Bölgesi'nde, Yalova ilinin 11 km. batısında, ormanlık bir boğaz içindedir.
Yararlanma Şekilleri: Banyo ve İçme kürleri
Tedavi Ettiği Hastalıklar: Banyo kürleri romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, ameliyat geçirmiş ağrılı batın hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, bacaklardaki bazı damar tıkanıkları içme ve banyo kürleri diabet, gut, şişmanlık gibi metabolizma hastalıkları, kanda biriken kolesterin, lipid gibi yağ cisimlerinin temizlenmesi ve asit ürik birikiminin idrar yoluyla itrahinda etkilidir.