Kornea Neresidir?

Kornea gözün ön bölümünde bulunan kırıcılığı en yüksek, kubbe şeklinde olan saat camı görünümündeki saydam tabakadır. Korneanın görevi göze gelen ışınları kırarak retina üzerine odaklamaktır. Korneanın arkasında gözün rengini veren iris dokusu bulunur.

[COLOR="deepskyblue"]Kornea Nakli Nedir?

Herhangi bir nedenle saydamlığını kaybetmiş korneanın merkezinden yaklaşık olarak 6-8 mm çapında bir doku parçasının çıkarılarak yerine vefat eden kişiden alınan saydam kornea dokusunun nakledilmesi işlemidir.

[COLOR="deepskyblue"]Göz Nakli İşlemi Nedir?

Göz nakli diye bir işlem yoktur. Göz küresinin yerinden alınarak yerine sağlam bir göz küresi nakledilmesi mümkün değildir. Halk arasında kornea nakli göz nakli olarak ta bilinmektedir. Bugünkü teknoloji ve bilgilerle sadece kornea nakli yapılabilmektedir.

[COLOR="deepskyblue"]Kornea Nakli Hangi Hastalara Yapılır?

Kornea nakli yapılacak hastanın kornea dışındaki diğer göz bölümleri, özellikle retina tabakası ve optik siniri (göz siniri) sağlam olmalı, gözün bütünlüğü bozulmamış olmalıdır. Eğer arkadaki damar tabakası, sinir tabakası bozulmuş ise yapılacak kornea naklinin hiçbir yararı yoktur.

Kalıtsal kornea hastalıkları (beneklenme hastalıkları); kornea tabakasının öne doğru sivrileştiği durumlar ( keratakonus ), geçirilmiş keratitler (kornea ülseri, herpes) delici kornea yaralanmalarından sonra, göz cerrahisi sonrası korneanın saydamlığını kaybettiği durumlarda, travma sonrası korneanın saydamlığını kaybettiği durumlarda kornea nakli ile tedavi edilebilen hastalıklardır. Kornea nakli sonrası kişinin tekrar görmesini kazanması için mutlaka gözün arkasındaki diğer yapıların (damar ve sinir tabakasının) sağlıklı olması gerekmektedir.

[COLOR="deepskyblue"]Kornea Bulmakta Sorun Var mıdır?

Türkiye'de yılda yaklaşık 2000 kornea nakli gerçekleşmektedir. Bunların büyük bir bölümü İstanbul ve Ankara'da bulunan göz bankalarından temin edilir. Çok gerekli olduğunda yurtdışındaki kornea bankalarından da kornea getirilebilir. Hasta kornea nakli için müracaat ettiği zaman yaklaşık 1 ay içinde ameliyat gerçekleşmektedir.

[COLOR="deepskyblue"]Kornea Reddi Var mıdır?

Her organ naklinde olduğu gibi kornea naklinde de red söz konusudur. Kornea dokusu damarsız olduğu için bu red oranı % 15 - 20 civarındadır. Red olan bir kornea yerine yeniden nakil yapılabilir fakat red oranı böyle hastalarda % 50 lere varabilmektedir.

[COLOR="deepskyblue"]Nakil Yapılan Gözde Renk Değişikliği Olabilir mi?

Göze rengini veren doku ( iris dokusu ) korneanın arkasında bulunan dokudur. Eğer ameliyattan önce iris dokusu sağlam ise kornea naklinden hemen sonra göz eski rengini alacaktır, yani renk değişikliği olmayacaktır.

[COLOR="deepskyblue"]Kornea Nakli Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kornea nakli olan hastalar özellikle ilk zamanlarda gözlerini kuvvetli ovuşturmaktan kaçınmalı, vurma çarpma gibi travmalardan korunmalıdırlar.

Ameliyat olmuş gözünde ağrı, kızarıklık, görme bulanıklığı, ışığa karşı hassasiyet gibi şikâyetleri olan hastanın en kısa zamanda ameliyatı gerçekleştirmiş olan cerrahına ya da en yakın göz doktoruna ulaşması gerekir. Kornea reddinin erken tanı ve tedavisi ile takılan korneanın hiçbir hasar görmeden iyileştirilebilir.Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 661
favori
like
share
umutguden Tarih: 17.06.2012 14:24
Selam arkadaşlar öncelikle kornea nakli olmadan bunun tedavisi mümkündür ben Dünyagöz Hast. Efekan Coşkunseven doktorumun yardımıyla tedavi oldum.Bu hastalıkta olan herkeze Efekan beye muayene olmalarını tavsiye ediyorum saygılar.
-EFE- Tarih: 12.06.2008 14:26
elelrine sağlık cihan
SU-PERISI Tarih: 11.06.2008 21:15
Faydalı bilgiler için teşekkürler cihanasran.