ANTİOKSİDAN VE C VİTAMİNİ DEPOSU BİR MEYVE

kansere karşı kalkan olan meyve
Prof. Dr. Nurgül Türemiş, kozmetikten gıda sanayine kadar çok amaçlı kullanılabilen böğürtlene gösterilen ilginin her geçen yıl arttığını söyledi.

Prof. Dr. Nurgül Türemiş, kozmetikten gıda sanayine kadar çok amaçlı kullanılabilen böğürtlene gösterilen ilginin her geçen yıl arttığını söyledi.Böğürtlenin antioksidan ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğunu ifade eden Prof. Dr. Türemiş şöyle konuştu:

KANI İNCELTİYOR, CİLDİ YENİLİYOR

''Yaptığımız araştırmalarda böğürtlenin, bünyesinde barındırdığı antioksidanlar ve renk veren maddeler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğunu saptadık. Böğürtlen, organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir meyve.

Özellikle bitkilerde bulunan flavanlar açısından zengin olan böğürtlen, kansere karşı adeta kalkan görevi üsteniyor. Ayrıca kanı incelterek kan şekerini dengeleyen böğürtlen, diyabet rahatsızlıkları olan hastalar için önemli bir şifa kaynağı. Çok sayıda özelliği dolayısıyla günde bir avuç böğürtlen yenmesi, sağlık açısından son derece yararlı. Cildi yenileyerek canlılık sağladığını da saptadık” Prof. Dr. Türemiş, böğürtlenin sindirim sistemi ile kalp damar rahatsızlıklarına iyi geldiğinin bilindiğini, özellikle bugünlerde taze ve ucuz bir şekilde tüketilebileceğine dikkat çekti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1218
favori
like
share
queenshare Tarih: 14.06.2008 09:16
bence de son derece dogru
eskitoprak Tarih: 14.06.2008 07:27
ogrenmis oldun bu arada
Sylar Tarih: 14.06.2008 02:07
küçükken toplayıp yerdik .. bu faydalı olduğunu bilmiyordum.
eskitoprak Tarih: 13.06.2008 11:58
afiyet olsun coktandir yiyemiyorum canimda cektiya
Grace Tarih: 13.06.2008 11:52
üff çok severim:78: teşekkürler eskitoprak