Tanım:

Akromegali, Hipofiz Bezinin Aşırı Büyüme Hormonu Salgılaması Sonucunda Oluşan Bir Hastalıktır. Ergenlik Öncesinde Ortaya Çıkışı Oldukça Nadirdir Ve Bu Durumda Hastalığa Jigantizm (Devlik) İsmi Verilir. Çoğunlukla 30-60 Yaş Arasındaki Erişkinlerde Görülür. Hastalık Erkeklerde Ve Kadınlarda Eşit Oranda Görülür. Büyüme Hormonu Aşırı Salgısı Sonucu Yüz Görüntüsü Değişir, Kabalaşır, Hastalar Baş Ağrısı, Terleme, El-Ayaklarda Büyüme Ve Yorgunluktan Şikayet Ederler. Fazla Salgılanan Büyüme Hormonu; Kalp, Solunum Sistemi, Hormonal Sistem Başta Olmak Üzere Pek Çok Organı Etkiler Ve Ölüm Riskini 2-4 Kat Arttırır.

Akromegali Sebepleri:

Hastaların % 90′ında Sebep Hipofiz Bezindeki Tümördür. Hipofiz Bezi Beyin Tabanında Bulunan, Büyüme-Gelişme, Üreme Ve Bolizma İle İlgili Hayati Hormonların Salındığı Ufak Bir Bezdir. Büyüme Hormonu da Hipofiz Bezinden Salınan Ve İsiminden de Anlaşılacağı Üzere Büyümeyi Sağlayan Bir Hormondur. Akromegaliye Sebep Olan Tümörler Çevredeki Sağlam Beyin Dokusuna Baskı Yaparak Baş Ağrısı Ve Görme Bozukluklarına Neden Olurlar.

Akromegali Teşhisi:

Akromegali Bulgularının Çok Yavaş İlerlemesi Nedeniyle Tanı Hastalık Başladıktan Yıllar Sonra Konulmaktadır. Şüphenilen Durumlarda; Büyüme Hormonunun Vücutta Etkisini Gerçekleştiren, İnsülin Benzeri Büyüme Faktörlerinin Düzeyi, Şeker Yükleme Sırasında Büyüme Hormonu, Prolaktin Ve Diğer Hipofiz Bezi Hormonlarının Tayini Yapılır. Hastanın Eski Fotoğraflarının Yenileriyle Karşılaştırılması da Tanıyı Destekler. Akromegaliye Sebep Olan Tümör Çok Yavaş Büyüdüğü İçin Şikayetler Uzun Zaman İçinde Yavaş Yavaş Ortaya Çıkar. Sık Karşılaşılan Yakınmalar Aşağıdaki Gibidir:

- Ellerde Ve Ayaklarda Büyüme, Ayakkabı
Numarasında Artış,
- Yüzüklerin Parmağa Dar Gelmesi
- Yüz Hatlarında Kabalaşma, Çenenin Uzaması
- Ciltte Kalınlaşma Veya Esmerleşme,Terlemede Artma
- Seste Kalınlaşma
- Dil, Dudaklar, Burunda Büyüme
- Eklem Ağrısı
- Genişlemiş Kalp
- Diğer Organların Büyümesi
- Kollarda Ve Bacaklarda Yorgunluk
- Horlama
- Yorgunluk ? Halsizlik
- Baş Ağrısı
- Görmede Daralma
- Kadınlarda Adet Bozuklukları
- Kadınlara Göğüsten Süt Gelmesi
- Erkeklerde İktidarsızlık


Akromegali Tedavisi:

Tedavinin Amacı Artmış Olan Büyüme Hormonu Seviyelerini Normale İndirmek, Büyüyen Tümörün Sebep Olduğu Baskıyı Ortadan Kaldırmak, Normal Hipofiz Fonksiyonlarının Devamının Sağlanması Ve Hastanın Şikayetlerinin Giderilmesidir. Tedavi Seçenekleri Cerrahi İle Tümörün Çıkarılması, İlaç Tedavisi Ve Radyoterapidir. Hastalık Tedavisiz Bırakıldığında, Diabetes Mellitus, Yüksek Tansiyona Sebep Olmakta, Hastaların Kardiovasküler Hastalıklardan Ve Çeşitli Kanserlerden Ölümleri, Kendi Yaş Grupları İle Karşılaştırıldığında Artmaktadır.


Akromegali Hastalığı Tedavi Edilmezse:

Hastalarda Diabetes Mellitus, Yüksek Tansiyon, Kalp Kası Tutulması Sonucu Kalp Yetmezliği Görülür. Akromegali Hastalığının %90 ı Hipofiz Bezindeki Tümörden Kaynaklanır. Bu Tümör Optik Sinire Baskı Yaptığı İçin Görmede Darlık Bitemporal Hemianopsia Olur. Ayrıca Bu Tümör Beynin Sağlıklı Kısımlarına Baskı Yaptığı İçin Baş Ağrısı Görülür. Erkek Ve Kadınlarda Eşit Oranda Görülür

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 457
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 16.06.2008 00:37
Bilgiler için teşekkürler.
CA-CHALLENGE Tarih: 15.06.2008 16:20
paylaşımın için teşekürler