Bir zamanlar ormanda korkunç bir kuraklik baslamis. Yaz gelip geçtigi halde, tek bir damla bile yagmur yagmamis. Susuzluk hayvanlarin canina tak edince, bu duruma bir çare bulmak için toplanmislar. Içlerinden birisinin teklifi üzerine, bur kuyu kazmaya karar verip çalismaya baslamislar. Bütün hayvanlar, hatta kuslar bile gece gündüz çalisiyormus. Ancak tavsan; "Ben daha çok küçügüm!" diyerek çalismak istemiyormus. Tavsanin böyle nazlanmasi diger bütün hayvanlari çok kizdirmis.
Hayvanlarin emegi bosa çikmamis. Kazdiklari kuyudan buz gibi bir su çikinca, herkes çok sevinmis. Kana kana içip yikanmislar. Kuyunun kazilmasina yardim etmeyen tavsana ise su vermemisler. Kral aslan, tavsanin kuyuya yaklasmasini önlemek için,kuyunun basina her gün bir nöbetçi görevlendirmis.
Tavsan yaptigi hatayi anlamis anlamasina, ancak is isten geçtigi için yapacak bir seyi de yokmus. Bir gece kuyuda nöbet tutma sirasi file gelmis. Tavsan fili çok severmis "kimse görmeden bana biraz su verir" düsüncesiyle yanina gidince, filin uyudugunu görmüs. Çok ugrasmasina ragmen, onu bir türlü uyandiramamis. En sonunda gidip kulagina bagirmis. Fil öyle bir ziplamis ki, kuyunun etrafindaki tas ve toprak yiginina çarpmis, bütün tas ve topraklari kuyunun içine dökmüs.
Böylece kuyu kapanmis. Bu duruma çok üzülen fil aglamaya baslamis. "Benim yüzümden oldu!" diyormus. "Simdi ne içecegiz, hem sabah olunca diger hayvanlara ne diyecegim?"
"Bu kadar üzülme!" demis tavsan.
"Elbette bir çaresini buluruz. Hem ikimiz beraberce çalisirsak, sabaha kadar kuyuyu temizleyip açariz."
Fil: "Ama sen küçük ve zayifsin!" demis. Tavsan söyle cevap vermis; "Sen beni simdi gör! Bak ki nasil çalisiyorum."
Gerçekten de tavsan bir çalismis, bir çalismis ki sormayin. Sabaha kadar fille birlikte kuyuyu açmayi basarmislar. Ertesi gün fil, bütün hayvanlara tavsanin çaliskanligini anlatmaya baslamis. Herkes tavsani alkislayip, kuyudan su içmeyi hak ettigini söylemis.
Tavsan sadece su içebildigine degil, diger hayvanlarla yeniden dost olduguna da çok sevinmis. Kendisini ormanin bir üyesi gibi görmek onu mutlu ediyormus.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1067
favori
like
share
BaL Böcüğü Tarih: 28.08.2008 14:21
beLki o kdr kücük cocuk yoktur
ama bunLari kücükLere okicak
büyükLer vardir ne dersin black : )
brk.black Tarih: 27.08.2008 14:46
puhahaha forumda bu oyküyü okuyacak kadar mini boy lar yoktur herhalde
mozdemir4 Tarih: 22.08.2008 20:07
paylaşım için tşkler..
VULKAN Tarih: 27.08.2007 21:03
paylaşım için tşkler..
penguen57 Tarih: 27.03.2007 05:54
paylaşım için teşekkür ederim
FadiK Tarih: 12.10.2005 09:34
ellerine saglik tesekkürler cakar
CHaRLie Tarih: 15.05.2005 22:51
paylaşım için tşkler....