Sohbet günlükleri komut satırından nasıl değiştirilir

Mevcut günlükleri (ve daha birçok dosyayı) Günlük Görüntüleyici uygulaması ile komut satırından (Başlat > Çalıştır) şifreleyebilir/şifrelerini çözebilirsiniz:Çalıştır > "C:\Program Files\Messenger Plus! Live\Log Viewer.exe" /? komutu ile açılan pencere
[Görüldüğü gibi bazı anahtarlar köşeli parantez [ ] içine yazılmış. Bu parantezler, anahtarın zorunlu olmayıp isteğe bağlı olarak kullanılabileceğini gösteriyor]

Not: İçinde boşluk bulunan metinler tırnak işaretleri arasında olmalıdır. ör:
"C:\Program Files\Messenger Plus! Live\Log Viewer.exe" /encrypt="C:\Sohbet Günlüklerim\kişi1@hotmail.com.txt" /pwd="benim parolam"En çok kullanılan


Şifre çözme:
Başlat > Çalıştır
Şunu yazın:
"C:\Program Files\Messenger Plus! Live\Log Viewer.exe" /decrypt="<şifresi çözülecek günlüğün tam yolu>"

Sizden (eski) parola istenecek.

Not: Asıl şifreli dosya silinmeyecek, onu siz elle yapmak zorundasınız.

Şifreleme:
Başlat > Çalıştır
Şunu yazın:
"C:\Program Files\Messenger Plus! Live\Log Viewer.exe" /encrypt="<şifrelenecek günlüğün tam yolu>" /pwd="parolam"

Önemli: /pwd anahtarını komut satırında yazmasanız bile, Tamam'a bastığınızda Günlük Görüntüleyicinin Parola Gerekli penceresi açılıp sizden parolayı isteyecek. Parolanızın komut satırında herkese görünür olmasından endişeleniyorsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Not: Asıl şifresiz dosya silinmeyecek, onu siz elle yapmak zorundasınız.

Birden fazla dosyayı şifrelemeniz ve/veya şifresini çözmeniz gerekiyorsa DecryptEncryptAll.zip made by CookieRevised'da verilen DecryptAll.bat (şifre çözme) ve/veya EncryptAll.bat (şifreleme) işinize yarayabilir. Bu dosyalar, içinden çalıştırıldığı klasörün ve alt klasörlerinin içinde bulunan bütün Messenger Plus! Live günlük dosyalarını şifreleyecek/şifrelerini çözecektir (bunlar ayrıca başarılı bir şifreleme/şifre çözmeden sonra asıl günlük dosyalarını da siler). Düzenleme: Türkçe'leştirilmiş toplu iş dosyaları için ekteki zip dosyasını indirin.


Şifreli dosyaların parolasını değiştirme:
Plus! Live (herhangi bir sürümü) ile oluşturulmuş günlük dosyaları için:

Başlat > Çalıştır
Şunu yazın:
"C:\Program Files\Messenger Plus! Live\Log Viewer.exe" /changepwd="C:\Sohbet Günlüklerim\kişiepostası@hotmail.com.ple" /newpwd="test"

Sizden eski parolayı girmeniz istenecek.

("C:\Sohbet Günlüklerim\kişiepostası@hotmail.com.ple"yi parolasını değiştirmek istediğiniz günlük dosyasının tam yolu ile ve "test"i yeni parolanızla değiştirin. Not: İçinde boşluk bulunan metinler tırnak işaretleri arasına yazılmalıdır)

Not: Burada parola değiştirmenin komut satırından nasıl yapılacağını anlatılıyor. Ama bunu daha bir kolay bir şekilde Messenger Plus! Live Tercihleri > Günlük Şifreleme > Dosyaları Yeniden Şifrele düğmesinden yapabilirsiniz.

Plus!3 ile oluşturulmuş şifreli dosyalar için durum biraz farklı, önce şifrelerini çözmeli ve daha sonra yeni parolayla yeniden şifrelemelisiniz (nasıl yapıldığı yukarıda anlatıldı). Günlükler daha sonra Plus!3 tarafından artık okunamayacak, diğer bir deyişle hala ara sıra Plus!3 kullanıp sohbetleri günlüklüyorsanız, Plus!3 yeni bir günlük dosyası oluşturacak, değiştirdiğinizin üzerine eklemeyecek.

Diğer isteğe bağlı komutların açıklamaları:
/Dest - Hedef, bu komutu sonuç dosyasını başka bir klasöre koymak ya da başka bir dosya adı kullanmak istiyorsanız kullanın.
Tam yol + uzantıyı içeren dosya adı gerekir (şifreli dosya için .ple, şifresiz dosya için .txt)
/KeySize - dosyanın şifrelenme gücünü değiştirmek/belirlemek için
Bu olmadan, günlükler Plus > Tercihler > Konuşmalar > Günlük Şifreleme'de belirlenmiş güçte şifrelenir.
/Overwrite - aynı isimde bir dosya zaten mevcutsa dosyanın üzerine yazar.
/Partial - şifreli günlük dosyası bozulmuşsa, dosyadan mümkün olan herşeyin şifresinin çözülmesini garantiler. Bozuk bir dosya için /Partial kullanıldığında bozulmamış kısımlar bir dosyaya yazılırken /Partial kullanmamak bir hataya ve hiçbir dosya oluşturulmamasına sebep olur.
Son bir hatırlatma; bütün komut satırı komutlarını bir Messenger konuşma penceresinde Messenger Plus!'ın /run komutunu kullanarak da yazabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9996
favori
like
share
prensesserenity Tarih: 30.04.2010 16:26
ya bn yaptm tamam a tkladıktan snra hç bir pencere çkmıo hata yaptınz flan tarzı bişey bile demio ve şifrelemioda yaa napabilirim ....
esmer-yarim06 Tarih: 12.07.2009 10:50
TeşekkürLer
ae-67 Tarih: 03.01.2009 15:27
tesekkürler
hulyakkk Tarih: 24.12.2008 20:18
teşekkürler
aqaa Tarih: 16.11.2008 19:36
sağol
GoKKaCaK Tarih: 02.10.2008 21:46
çok saolasın ii oldu bu
baslat16 Tarih: 03.09.2008 10:25
ellerıne saglık
suskun47_ Tarih: 25.07.2008 17:21
güzel,ama çok uzun değilmi
mertrixfun Tarih: 14.07.2008 21:25
saol kardes