Gözyaşı
Gözyaşı, bakterileri öldürüp gözü enfeksiyondan koruyan "lizozim" adlı bir enzim ihtiva eder.
Sjogren Sendromu diye bilinen nadir bir hastalıkta, gözyaşı bezleri fonksiyonlarını yapamaz hale gelen hastalar ağlayamazlar.


1986 yılında Dallas şehrinde gözyaşı hakkında düzenlenen ilk konferansta, soğan doğramaktan ve kederden kaynaklanan ağlamalarda gözyaşlarının tamamen farklı kimyevi maddeler ihtiva ettikleri belirtilmiştir.

Saç

Doğuluların saçlarındaki kıl sayısı diğer ırklardakilerden daha fazladır. Meselâ doğulu bir insanın başında yaklaşık 120.000 kıl varken bir Afrikalı için bu sayı 110.000'dir. Sarışın bir Kafkas'ın saçındaki kıl sayısı 140.000, kahverengi saçlı bir insanda 108.000, kumral bir insanda ise sadece 90.000'dir.

Her bir kılın kendine has bir ömrü vardır. Saçlarımızdaki kılların %90'ı ayda yaklaşık 20 mm uzar, %10'u ise uzamaz. Bu kıllar dökülmeden önce üç ay süreyle faaliyetsiz kalır. Her gün 50 ila 100 tane kıl saçımızdan dökülür. Kirpikler, diğer kılların aksine yaşlanmayla beyazlaşmazlar. Bir gözde yaklaşık 200 kirpik vardır, üst kapaktaki kirpikler alt kapaktakilerden daha çoktur. 3 ila 5 ay ömre sahip kirpikler döküldükçe yerine yenileri gelir. Kaşlardaki kılların ömrü de aynı uzunluktadır.

Traş

18 yaşında traş olmaya başlayan bir erkek, bu iş için günde 10 dakika harcarsa, 60 yaşına kadar tam 2555 saatini (106 gün) traş olmakla geçirir.

Ağız

Sağlıklı bir insanın ağzında 40 çeşitten fazla bakteri, ayrıca birçok virüs, mantar ve protozoa (tek hücreli canlı) bulunur. 1 mm tükürükte 1 milyar kadar streptokok (bir tür bakteri), dilin herbir hücresinin üzerinde de 100 kadar bakteri yer alır.

Dilin üzerinde yaklaşık 9000 tane tomurcuğa benzer çıkıntı bulunur. Bu tomurcuklar damağın iç kısmında ve yutakta da mevcuttur. Bunlar dört temel tadı, yeni tatlı, acı, ekşi ve tuzluyu tespit edebilirler. Diğer bütün tadlar ise bu dört temel tadın karışımıdır. Ancak bütün tad alma işlemleri buralarla sınırlı değildir. Ağzın diğer kesimlerinde ve boğazın üst tarafında tatlı ve tuzlu, damakta da ekşi ve acı şeyleri algılayan tomurcuklar vardır.

İngiltere'de dişçiler her yıl 25 milyon diş doldurmaktadırlar.

Horlama

Aşırı derecede horlamayı bir ameliyatla tedavi etmek artıkmümkündür. Horlama, damaktaki titreşimler sonucu olur. Cerrahlar, lazerle damağı hafifçe yakarlar, Yanıklar iyileşince izler kalır, bunlar da damağı sertleştirir. Operasyon sadece 5 dakika sürer ve hastalar 24 saat içinde taburcu edilirler. Hafif bir boğaz ağrısından başka bir yan tesiri de gözükmez.

Burun

Burun, her gün akciğerlere 14 m3 ısıtılmış ve tozlardan arındırılmış hava temin eder. Akciğerler tozsuz, 35°C'de ve %95 nisbetinde nemli havaya ihtiyaç duyarlar. Kokular, burnun üst kısmında yer alan ve küçük birer bozuk para büyüklüğünde iki parça tarafından taşınır. Bu parçaların üzerinde yaklaşık 5 milyon sarımsı hücre bulunur. Bir köpekte ise bu hücrelerin sayısı 220 milyondur. Bir hapşırıkta, 20.000 kadar minik damla, 4 metre öteye yayılabilir.

Ter

Terin kendisi kokmaz. Vücudun kokmasının sebebi ölen bakterilerdir.

Parmaklar Ve Eller

Ortalama bir ömür boyunca parmaklar 25 milyon kez açılıp kapanırlar. İnsanların %10'u solaktır. Solaklar, ortalama olarak, sağ elini kullanan insanlardan daha genç ölürler. Prematüre doğan bebeklerin %54'ü

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1789
favori
like
share
Mavis Gözlü Tarih: 03.05.2009 09:42
Emeginize Saglik...
Lady Tarih: 21.06.2008 08:57
Paylaşım için teşekkürler