Arkadaslar sizce 17 Aralikta Avrupa birligi icin nasil bir sonuc cikacak? Görüslerini yazin bence bizi yine oyalayacaklar gibi.....

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1016
favori
like
share
burkan Tarih: 16.12.2004 09:44
LEVIS-501 tamam doğru haklisinda usta oyle bi durum olduki biz burada sanki herhangi bir dizinin senaryosunu yazmakla itham edildik.benden bilgili benden daha goruslu insanlarin bence benim tezimi curuteceklerse eger bunu saglam dayanaklarla yapmalari lazim geldigi icin sert ciktim kusura bakma (sadece senin adina).senin bana vermis oldugun uyariyla mod olan ozturk61 in cikisini bi kiyaslamanida rica ediyorum.madem burada hepimize bir aile gozuyle bakiliyor hepimize esit mesafede olunmasi gerektigini dusunuyorum...


konuya gelince dedigim gibi bundan 1 sene once size birileri leyla zana ve arkadaslarinin serbest birakilacagini soylese ne kadar dikkate alirdiniz ki?yine buradan yola cikarak Turkiyeden istenecek olan yaptirimlarin haddi ve hesabinin kesilmeyecegi dusuncesindeyim.Turk cumhuriyetlerinin ezelden bu yana Turk olduklarini soylemekle beraber Kıbrıs'ın ise (bizim zorumuzla)sonradan Turklestirilmeye calisildigini unutmayalim.hepimizin kabul etmediği ve edemeyeceği gerçekler var.AB ye girdigimiz zaman iş konusundaki sıkıntılar bi nebzede olsun hafifleyecek (üniversite mezunlari için) . bunun yaninda ise Turk kültürü ananeleri kalmayacak.öyle kız isteme olayları falan bitecek.el öpme olayı bile kalkacak en basitinden.şimdi kimimiz partal atacak bizim benliğimiz işte kaybolmaz biz Osmanli torunlariyiz diyecek ama.batı ne kadar bize özeniyorsa biz 100 misli daha batıya özeniyoruz bu halde,bide AB ye girdiğmizi düşünsenize ne hale geliriz.Allah hakkımızda hayırlısını etsin :12:
kasim79 Tarih: 16.12.2004 09:01
Mechhul kardeş,

Söylediklerine katılmamak elde değil...zaten turkyenin boyle bir talebi yok hiçbir turkun de.. insnlar sadece daha iyi bir ekonomiye sahip olmak, iş dunyası da rahat ticaret yapabilmek için bunu istiyor... tabi siyasiler de bunlarla beraber stratejik savaş içinde..

Globalleşen bir dunyada içimize kapanık kalamayacagimiza göre uygun bir yol cizmek lazım kendimize..M.Barlasın yazısı bu konuyu ozetliyor sanırım

"...Biz Türkler de, Avrupalılar da, 20'nci yüzyılı kolay geçirmedik. Biz bir Dünya Savaşı'nın yenik tarafı olarak imparatorluğu yitirdik. Avrupalılar ise önce iki tane Dünya Savaşı'nda birbirlerini boğazladılar. Sonra da Soğuk Savaş'ta hem birbirlerinden korktular, hem de kendi halkları karşı tarafa eğilim gösterir diye kendi insanlarından ürktüler.

...Bu açıdan 21'inci yüzyılın başlangıcı olarak, herhalde Berlin Duvarı'nın yıkıldığı 1989'u almak doğru olacaktır.
Bu tarih, önce faşizme sonra da komünizme çok çok ağır bedeller ödeyen Batı ve Doğu Avrupa'nın, ideolojik zincirlerden kesin olarak kurtulduğu yıldır. Bu tarih aynı zamanda, Avrupa Birliği'nin, NATO'yu geri plana ittiği sivilleşme döneminin de başıdır.
21'inci yüzyılın ilk önemli tarihi ise, 11 Eylül 2001'deki ABD'yi hedef alan terörist saldırılardır. Bazılarına göre bu tarih de, İslam ile Batı arasındaki Kültürlerarası Soğuk (Ve yer yer sıcak) Savaş'ın başlangıcını ifade ediyor.
Türkiye 2'nci Dünya Savaşı'nın dışında kaldı. Soğuk Savaş'ta ise, aktif bir taraftı Batı'nın yanında.
Halen sürmekte olan Kültürlerarası Soğuk Savaş'ta ise, Türkiye hem Batılı, hem de Müslüman nüfusa sahip bir ülke olarak, bu savaşın anlamsızlığını hem en iyi kanıtlayan, hem de bu savaşı sona erdirebilecek konumda bulunan bir yerdedir.
Yarın AB liderleri, herkese makul gelecek bir uzlaşma ile Türkiye'nin üyeliği için müzakere yolunu açabilirlerse, bu 21'inci yüzyılın, eski yüzyıl gibi zorluklarla dolu geçmeyeceğinin Avrupa için de, Türkiye için de habercisi olacaktır.
Türkiye'ye AB yolunu kapatıp, bizim kamuoyumuzu Batı karşıtı bir duygu ortamına itecek hesapsızlık, herhalde Avrupalı politikacılar tarafından ciddi biçimde değerlendirilen global ölçüde bir risktir.
ABTürkiye birlikteliğinin sayısız başka öğeleri, yararları ve tabii zorlukları var.
Ama iki tarafın sorumlu insanları ve işbaşındaki seçilmişleri, atabilecekleri her yanlış adımın ve söyleyebilecekleri her ölçüsüz sözün, hem Avrupa, hem de Türkiye için nelere mal olacağını hiç unutmamalıdırlar."
lazcop Tarih: 15.12.2004 21:34
ARKADASDA DEMEKKI FIKIRLERINI SAVUNABILCEK KAPASITE YOK :20:

BENIM 12 DEN SONRA OLAN KAPASITEMIN YARISI SENDE OLSA BÖYLE SACMA SAPAN SEYLER YAZACAGINA FIKRINI SAVUNURDUN. :18:
LEVIS-501 Tarih: 15.12.2004 20:40
@burkan

Arkadasim ilk yazinda o kadar akli basinda kelimeler kullandiktan sonra seninle ayni fikirde olmayan bir kisiye karsi kullandigin kelimeleri sana yakistiramadim dogrusu :20:
MechhuL Tarih: 15.12.2004 17:15
İyi ya da kötü birşeyler yazılmış. İlk söyleyeceğim ben AB ye girmek taraftarı değilim. İstemiyorum. Azaten onlarda istemiyor neden zorluyorlar. Zaten çoğunun yönlendirmesiyle hep bir taraflara çekiliyoruz onlarla birlik yaparak bütün iç işlerimize burunlarını sokmalarına imkan mı sağlayalım. Komple dizginleri verelim ellerine istedikleri yöne çeksinler. Yok ben bunu kabul etmiyorum. En basiti onların kuralları, örf ve adetleri, yaşam biçimleri bizlere tamamen ters, onlar birliklerini kendileri için yapmışlar. Ben TÜRK lüğüme zarar gelsin istemem (bu genel anlamdadır) En basiti şuan ki yetişen nesile bakın neler göreceksiniz :20: bu kanuda fazla birşey söyleme gerek yok sanıyorum. Ayrıca Kıbrıs hakkında konuşulanlar dikkatimi çekti ben de KKTC de vatani görevimi yaptım. Arkadaşın anlattıktamamen olmasa da kısmen katılıyorum. Ana vatandan göç edenler olmasa Türk askeri çarşı izininde perişan olurdu Fazla söze gerek yok :23:
ozturk61 Tarih: 15.12.2004 14:46
ßurkan, sarf eTTiğin cümLeLere dikkaT eT... we sende ßu ßoardın ßir TarTışma pLaTformu oLmadığını we her kesin görüşLerine saygı duymak zorunda oLduğunu anLamayacak kadar kapasiTesizsin... iddia eTTiğin şeyLeri ßiri aksini iddia edene kadar sawunaßiLecek ßirisin demekki... ßu senin karakterini orTaya koymaya yeTiyor...
kasim79 Tarih: 15.12.2004 09:54
Arkadaşlar!
Bu konuyu tartışırken, bir birimize laf atmanın bir manası yok!... herkesin soylediklerinde haklılık payı var.. dünyada artık devletler içinde devletleşen birimler var.. bu bir gerçek.. her grup bir süper güçün menfaatlerini savunmaya çalışıyor.. Bundan dolayı her devletten farklı çıkışların olması normal... bakalım kimin gücü ağır basacak... :20:

Türkiye'siz AB'nin bir süper güç olamayacağını savunanların mı... yoksa AB ye girmiş bir Türkiye'nin geleceği noktada önü alınamaz bir şekilde büyüyeceğinden korkanların mı? :20: Dünyada hiçbir güç Türkiye'nin Ortadoğunun ve Türk Cumhuriyetleri'nin lideri olmasını istemiyor... :20: :20:

Ben bu konularda fazla bilgili değilim..daha doğrusu dış ilişkiler uzmanı değilim.. sadece arkadaşlar böyle birbirine sataşınca..ki hiç hoş değil.. düşüncelerimi dile getirdim..

HAYIRLISI OLUR İNŞ.
:12: :12: :12:
burkan Tarih: 15.12.2004 08:56
lazcop arkadas galiba yaziyi 12 den sonra okudugu icin yaziyi anlamamis.ben Turk İslam birligi falan var demedim.sen kibrisla Turk Cumhuriyetlerini ayni kefeye koyacak kadar kapasiten var demekki ben sana ne diyim kardes...sen 12 den once okusanda bisey anlamazsin ...hani diyorsun ya AB ye iyi tanimak lazim diye bence sen a ile b yi bi tani AB yi biz sana anlatiriz :20:
lazcop Tarih: 14.12.2004 23:57
BAZI ARKADASLAR DIZILERDEN ETKILENIP TEORI ÜRETIYORLAR ANLADIGIM KADARIYLA. AVRUPA BIRLIGI HAKINDA YORUM YAPABIMEK ICIN AB´YI COK IYI TANIMAK GEREKIR.

YUKARDA BIR ARKADAS TÜRK ISLAM BIRLIGINDEN BAHS ETTI. MALESEF ÖYLE BIR BIRLIK YOK. TÜRKI CUMHURIYETLERININ HEPSININ BASINDA RUS ADAMLARI VAR. KIBRIS ICIN DEDIKLERI DOGRUYSA (BENCE YANLIS!!!) BU AYNI SEKILDE TÜRKI CUMHURIYETLER ICINDE GECERLIDIR.

TÜRKIYE AVRUPA BIRLIGINE GIRERSE KENDI MENFAATLERINI TAKIP EDECEK KADAR GÜCLÜ BIR ÜLKEDIR. BUNU UNUTMAYALIM