Forum Trabzon - Trabzon Forum - Trabzon Forum Resimleri
Trabzon Forum alışveriş merkezinin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Multi Turkmall'un hayata geçireceği 4. Forum projesi olan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
Trabzon Forum Alışveriş merkezininin resmi açılışı bugün yapıldı ama halkın ziyaretine yarından itibaren açık olacak.
Forum alışveriş merkezinde faaliyet gösteren işletmelerin hizmete açık olmadığı ve tam anlamıyla hazır duruma gelip halka hizmet verebilmesi için de bir ay gibi bir zamana ihtiyaç olduğuda öğrenildi.

Forum Trabzon iş MerkeziForum Trabzon iş Merkezi
Forum Trabzon Alış Veriş Merkezinden Görüntüler Trabzon Forum Alış Veriş Merkezi Açıldı[URL="http://www.main-board.com/trabzon/135939-trabzon-forum-alis-veris-merkezi-acildi.html?highlight=Forum"]Trabzon Forum Alış Veriş Merkezi AçıldıForum Trabzon Defile Resimleri[URL="http://www.main-board.com/trabzon/218504-forum-trabzon-defile-resimleri.html" rel="nofollow" target="_blank">Forum Trabzon Defile ResimleriTepkiler tanıtım broşürlerini değiştirmişti:
Bilindiği gibi bundan birkaç ay önce `MultiTurkMall' tarafından işletilecek `Forum Trabzon' Alışveriş Merkezi'nin tanıtım broşürlerinde kullanılan ve Trabzon'un Rum kenti olduğunu çağrıştırdığı öne sürülen ifade kentte tartışma yaratmış, Yerel ve ulusal gazetelerin içine konularak dağıtımı yapılan broşüre sert tepkiler olmuştu.
En yoğun tepki Kalfaoğlu'ndan gelmişti:
Logoya en yoğun tepkiyi koyan Trabzon Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu, broşürlerde akıl almaz bir hata yapıldığını belirterek, "Tanıtım kitapçıklarının başlığı `FoTRABZONrum' diyor. Burası Rum kenti değil. Bu kent sahipsiz değil. Hemen düzeltilmeli" dedi. Kalfaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Trabzon üzerinde bazı oyunların oynandığını izlemekteyiz. Biz de Trabzon'daki meslek örgütleri olarak bu konulara duyarlılığımızı göstermek zorundayız. Geçmişteki bir takım olumsuzlukların sanki bilinçli bir şekilde tasarlanarak yapılması bizi üzmüş ve rencide etmiştir. Broşürdeki Forum yazısı dikkat çekiyor. Teknolojiye ve iş merkezlerine karşı değiliz. Forum yazısında R harfinin üzerine dikey şekilde `Trabzon' yazılması ortaya `FoTrabzonrum' gibi bir görüntü ortaya çıkarıyor ki bu fevkalade abesle iştigaldir. Bunu Trabzonlu olarak kınıyoruz. Bu dergiyi basan, bastıran ve dağıtanlar her kimse Trabzon halkından özür dileyerek bu dergiyi tekrar bastırmalıdır. Trabzon tarihi ve kültürü derin olan bir yer. Biz yabancı sermayeye karşı değiliz ama bu sermayenin akılcı bir şekilde hem ilimizde, hem ülkemizde yapılanmasına taraf olabiliriz. Ama bu şekilde yanında değiliz. Şehrimizin ileri gelenlerinin bu konu üzerinde toplanarak, geçmişte olan olumsuz olayları gündeme taşıyarak bu tür olayların altında ne gibi nedenlerin yattığını araştırması gerekiyor. Burada sanki Trabzonlular Rum'muş gibi gösteriliyor. Trabzonlular Türk milletinin özü ve kendisidir. Bu konu üzerinde hiçbir şüphemiz yok."

Kalfaoğlu, bu durumu sürekli kaşıyan birileri olduğunu da öne sürerken, "Trabzon'da şunlar olmuş, Trabzon'da bunlar olmuş' gibi şeyler söylendi. Trabzon'un geçmişi 1600 yıl önceden bellidir. İpekyolu'nun geçişi nedeniyle buradan bazı Rum kişiler gelip geçmiş ve alışveriş yapılmıştır. Ama bunların sayısı 300'ü geçmez. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekir" demişti.
Multi Turkmall tepkilere dayanamadı logo değişti
`Forum' kelimesinin tam ortasına Trabzon kelimesinin konulması ve kelimenin `FoTrabzonrum' olarak okunmasına Trabzon Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu tepki gösterdi. Kalfaoğlu, "Trabzon'un Rum kenti olduğu çağrışımı yaratılıyor" demesinin ardından yoğunlaşan tepkiler karşısında zor durumda kalan Multi Turkmall yaptığı açıklama ile logoyu değiştirme kararı almıştı
Multi Turkmall'ın açıklaması:
Multi Turkmall'un hayata geçireceği 4. Forum projesi olan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ilgili dağıtılan tanıtım broşürlerinde Fo(Rum)Trabzon ifadesine Trabzon'dan gelen tepki üzerine şirket broşürlerde kullanılan ifadeyi değiştireceğini belirtti. Firma yetkilileri Trabzon'un hassasiyetinden dolayı logolarını değiştireceklerini ifade ettikleri açıklamada, "Multi Turkmall'un hayata geçireceği 4. Forum projesi olan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ilgili dağıtılan tanıtım broşürlerinin yanlış anlaşılmalara neden olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Forum Trabzon broşüründe, Multi Turkmall'un bugüne dek açmış olduğu tüm projelerinin tanıtım broşürlerinde uygulanan kapak tasarım çalışması aynen uygulanmıştır. (Forum Bornova-İzmir, Forum Mersin ve Forum Çamlık-Denizli broşür kapak tasarımları ekte bilgilerinize sunulmuştur). Firmamız, Trabzon'da yaşanan hassasiyet nedeniyle, broşür tasarımlarımızı yanlış anlaşılmalara sebep vermeyecek şekilde yeniden düzenleme kararı almıştır" denilmişti.


Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4611
favori
like
share
MeMoLi Tarih: 03.07.2008 01:23
Trabzon İcin CoooK ßüyük We GüzeL ßi Alı$Weri$ Merkezi oLdu :3:

ilk ßa$Ta ßiraz Karı$ık GeliyoR :85:

3 Gün Pe$ Pe$e Gezerseniz EzßerLersiniz :72:
MaRaBoGLu61 Tarih: 21.06.2008 12:31

Erdoğan’dan Şener’e teklif
20 Haziran 2008 / 17:50
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trabzon'da yaptığı konuşmada, “Trabzonlu ne zaman güleceğini, ne zaman gürleyeceğini iyi bilir demiştim. Şimdi Trabzon'un gürleme zamanıdır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trabzon'da yaptığı konuşmada, “Trabzonlu ne zaman güleceğini, ne zaman gürleyeceğini iyi bilir demiştim. Şimdi Trabzon'un gürleme zamanıdır” dedi.


Trabzon'da bir alışveriş merkezinin açılışına katılmak üzere Trabzon'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gülbaharhatun Camisi'nde kılınan Cuma namazının ardından ilk olarak Trabzon Valiliğini ziyaret etti.

Burada yemek yiyen Başbakan Erdoğan'ın Trabzon Emniyeti önünde düzenlenen Mobese sisteminin açılışına katılması bekleniyordu, ancak program değişti ve Başbakan Erdoğan'ın yapması beklenen MOBESE açılışını Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ve Bakan Murat Başeskioğlu yaptı.

Başbakan Erdoğan Valilik ziyaretinin ardından Zağanos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesini incelemek üzere hareket etti. Erdoğan AK Parti otobüsüyle yol boyu Trabzon halkını selamlarken, yol üzerindeki vatandaşlara kitap, çocuklara da oyuncak dağıttı.

Zağanos Vadisi'ni köprüden izleyen Başbakan Erdoğan, yanında bulunan milletvekilleri ve partililerden ne aşamaya gelindiği konusunda bilgi aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan buradan Alışverişmerkezi'nin açılışına hareket etti.

ERDOĞAN'DAN AKYAZI STAD PROJESİ MÜJDESİ

Trabzon halkına buradan hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, alışveriş merkezinin sahiplerinin Akyazı'da yapılması planlanan spor kompleksinin yapmaları için Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'e teklif sunduğunu söyledi. Erdoğan, şirketin de böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi.

GÜNÜ BİRLİK TARTIŞMALAR KİMSEYİ ALDATMASIN

Türkiye kararlılıkla istikrarını sağladığını belirten Başbakan Erdoğan, “Ekonomide istatistikleri alt üst eden sonuçlara ulaşıyoruz. Küresel sermayenin ülkemiz gelmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Türkiye'nin artan istikrarı bize her zaman cesaret vermiştir. Günü birlik tartışmalar kimseyi aldatmasın” dedi.

TRABZON'UN GÜRLEME ZAMANIDIR

Başbakan Erdoğan Ankara'da düzenlenen Trabzon Fuarı'nda yaptığı bir konuşmayı hatırlatarak, “Burayla derin muhabbetimi biliyorsunuz. Ankara'daki fuarda yaptığım konuşmada Trabzonlu ne zaman güleceğini, ne zaman gürleyeceğini iyi bilir demiştim. Şimdi Trabzon'un gürleme zamanıdır. Trabzon'un atağa geçme zamanıdır. Trabzon'u Türkiye'nin lokomotif şehri haline getirmek için 7 yıldır çalışıyoruz.

Trabzon önünü açacak projeleri hayata geçiriyoruz. Sadece Karadeniz Sahil Yolu bile revizyon için çok önemli. Çamburnu Tershanesi açılışa hazır hale geliyor. Nitelikli elemanlar yetiştirmek için gerekli okullar açıldı. Yakında işletmeye vereceğiz.

Trabzon'da eğitim konusunda çok önemli adımlar atıldı. 1500 derslik bitirdik. İlköğretimdeki okullaşma yükseldi. Yüksek öğrenim için yurt kurumu oluşturduk . KTÜ'ye yeni fakülteler kazandırdık. Sağlık alanında Trabzon'un çehresini değiştirdik. 400 yataklı eğitim hastanesi yıl sonuna tamamlanıyor. Akçcaabat Devlet Hastanesinin ihalesi bittirildi, çok yakında inşaatı başlıyor.
Gelirken Zağnos'taki Kentsel Dönüşüm Projesini inceledim. Orada yapılan çevre düzenlemesi Zağnos'un çehresini değiştirecek. Eski Trabzon evlerini ön plana çıkartıyoruz. Tarihi konakları yeniden aslına uygun olarak yapıyoruz” şeklinde konuştu.

SADRİ ŞENER'E TEKLİF

Başbakan Erdoğan, Akyazı stat projesi konusunda ise, “Trabzonspor Başkanımız Sayın Sadri Şener burada. Kendisine bir teklifte bulundum. Sahilde yer hazır.
Avni Aker'i verelim, yanını verelim, spor salonunu verelim ve oturalım masaya bir anlaşma yapalım ve sahilde bir spor kompleksini stadıyla oteliyle terminaliyle hep birlikte yapalım. Sahilde bir spor tesisini yapalım. Şuanda kendilerinin bir çalışması var. Doğu Karadeniz'e yakışır bir kente kavuşmuş olacağız böylece” dedi.

TÜRKİYE'Yİ İÇİNE KAPATMAK İSTEYENLERE İZİN VERMEYECEĞİZ

Son günlerde ülkede yaşanan siyasi gerginlikleri de konu alan Başbakan Erdoğan, bir takım göndermelerde bulundu. Erdoğan, “Türkiye'yi içine kapatmaya çalışan anlayışa asla izin vermeyeceğiz. Türkiye dünyaya açık bir ülke. Bu akşam milli maçta da bunu görevceğiz.
Türkiye'nin ihtiyacı olan köstek olmak değil, destektir. Abideleri yükseltmektir. Kim bir taş üstüne koyarsa onun takipçisi olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.
HABER\ ELİF ÇAVUŞ
[EMAIL="elifcavus@haber61.net"]
[/EMAIL]


Kaynak: