Trabzon Limanının

Limanın Tarihçesi

Moloz mevkiinde Pontus’lar tarafından yapılan Trabzon Limanı M.Ö. 117-119 yıllarında şimdiki limanın bulunduğu alana taşınmış. Kayaların oyulması suretiyle oluşturulan liman,Osmanlı İmparatorluğu döneminde kumandan Hasan Paşa tarafından yapılmaya başlanmış. Vali Mazhar Paşa tarafından tamamlanarak 1903 yılında hizmete alınan Trabzon Limanı bu tarihlerde Osmanlı İmparatorluğunun 5 önemli limanından biri konumundaydı.

1946 yılında temeli atılan yeni liman, 1954 yılında tamamlanarak hizmete alındı. 80’li yıllara gelindiğinde artan gemi trafiğine cevap veremeyen limanın modernizasyonu gündeme geldi. Limanda başlayan çalışmalar 1990 yılında tamamlanarak bugünkü konumuna getirildi. Devlete ait olan Trabzon limanı 22 Kasım 2003 tarihinde özelleştirilme yolu ile işletmeciliği özel sektöre devredilmiştir.

Trabzon, dünyanın büyük denizlerle bağlantısı bulunan en büyük iç denizi olan Karadeniz'in kıyısında kurulmuş olup, İran Transit Yolu'nun başlangıcında stratejik bir noktada yer almaktadır.

Trabzon Limanı, açık denizlere kapalı İran, Irak, Azerbeycan, Ermenistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi eski İpek Yolu üzerinde yer alana bölge ülkelerinin, Avrupa ve dünya pazarlarına bağlanmasında kilit rol oynamaktadır.

Trabzon limanı, başta İran olmak üzere bölge ülkelerini en kısa yoldan dünya pazarlarına taşımaktadır. Liman, bölge ülkelerinin dünya pazarlarına açılmasında mevcut güzergahlara oranla daha az yol katedilmesini sağlamaktadır. Böylece hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilmektedir.

Türkiye, İpek Yolu güzergahı üzerindeki ülkeler arasında en büyük karayolu taşıma filosuna sahiptir. Bu filo sayesinde Trabzon Limanı'na gelen yükler, bölge ülkelerine karayolu ile taşınmaktadır. Bölge ülkeleriyle demiryolu ve havayolu bağlantıları da bulunan Limanda, müşterilere her türlü ulaşım hizmeti sunulmaktadır.

Makine, ekipman, altyapı, bilgi sistemleri ve insan kaynaklarına dönük yatırımlarıyla hizmet kalitesini sürekli yükselten Trabzon Limanı, müşterilerine kaliteli ve hızlı bir liman hizmeti sunmaktadır.

Köklü bir geçmişi paylaşan Türkiye ve bölge ülkeleri yüzyıllar boyunca süren dostluklarını ve ticari ilişkilerini, yaptıkları yeni işbirliktelikleriyle geleceğe taşımaktadır. Türkiye ile bölge ülkeleri arasında kurulan dostluk, kültür ve ticaret köprüsünün bir ayağını oluşturan Trabzon Limanı, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlanmasına ve ekonomik işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

trabzon limani,trabzon limanı,trabzon hava limanı,trabzon yat limanı,trabzon liman işletmesi,trabzon liman,trabzon limanları,trabzon limanı nı doğu anadolu bölgesine bağlayan geçit hangisidir,trabzon liman işletmeciliği,trabzon limanı nı doğu anadolu bölgesine bağlayan geçit,trabzon hava limani,trabzon liman işletme,trabzon liman başkanlığı,

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3159
favori
like
share