Fujitsu-Siemens Amilo-D Dizüstü Bilgisayar kulllanıyorum. Sistemimde Windows XP Home Edition yüklü.
ADSL bağlantısı için gereken başvuruları yaptıktan sonra bulunduğum yerdeki Telekom müdürlüğünden bağlantımızın yapıldığını öğrendim. Ondan beridir internete ADSL ile bağlanma sancıları içinde kıvranıyorum, ama olmuyor.
Elimde ZYXEL Prestige 600 adlı bir ADSL modemi bulunuyor. Bu modemin kılavuzunda anlatıldığı biçimiyle telefon kablosu bağlantılarını splitter girişlerine uygun olarak yerleştirdim. TeleModemi bilgisayara modemin paketinden çıkan iki uçlu kablo ile bağladım. Modemi çalıştırdığımda, pwr, sys ve DSL lambaları yeşil yanıyor. LAN lambası ise hiç yanmıyor. Kılavuzda anlatıldığı biçimiyle 192.168.1.1 adresine bağlanarak ayarları yapmak istedim, ama internete bağlanmadı.
Bilgisayarımda, ağ bağlantılarının bulunduğu kısma girdiğimde LAN ya da Yüksek Hızda İnternet bölümü altında 1394 bağlantısı var, bir de Yerel Ağ Bağlantısı var. Bunlar yapılandırılacak mı? Hangisi? Nasıl? Yerel Ağ Bağlantısı için yerel ağ kablosu takılı değil yazıyor. Benim taktığım kabloyu algılamıyor mu? Yoksa o başka bir kablodan mı bahsediyor? Ondan sonra mı 192.168.1.1 adresine gireceğim? Hacı ne oluyor? Nasıl yapılacak? Hepsi birbirine karıştı. Ben anlamadım bu işten bişey yahu. Zaten iki gram bilgisayar bilgim vardı, onlar da uçtu, hepten gitti. Modemi satın alırken satıcıya modemin çalışıp çalışmadığını kendi bilgisayarım üzerinde denettirmiştim. Adam benim bilgisayarla ADSL kullanarak internete girdi, 192.168.1.1 adresinde gerekli ayarlamaları yaptıydı. Ama ben şu anda çok uzakta küçük bir ilçede görev yaptığım için orayla görüşemiyorum.

Bu veriler ışığında benim sorunum ne olabilir ve nasıl çözülür acaba, bilen varsa yardımlarınızı rica ediyorum.
Saygılarla.

averdgah averdgah
Üyenin Yeni Konuları Bİz Öyle Bİr Mİlletİz Kİ..
Üyenin Populer Konuları Bİz Öyle Bİr Mİlletİz Kİ..
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2890
favori
like
share
mdogan1972 Tarih: 10.04.2008 16:15
eline saglik ustam çok tkesekkür ederim
hunter63 Tarih: 13.04.2005 03:44
arkadaş
kullandığın modem modemler içinde en iyisi.ama ayarları biraz zor ve bazen çok sıkıcı sorunlar çıkarabiliyor.mesela bendeki modem tekli.router yok.her bilgisayarı kapattığımda usb portundan çıkarıp bir daha takıyorum.Ama son derece iyi bir modem olduğu için artık bunu önemsemiyorum.
systemdesk Tarih: 07.04.2005 15:23
merhaba arkadaşım.
senin problemin anladığım kadarıyla ethernet kartı ve modemin rj-45 portu arasında veri alışverişi yapamaman.
power+sys+ve dsl yanıyorsa fiziksel bağlantın var. enerji var. ve modem çalışıyor demektir. 1394 ve yerel ağ bağlantısı yazan yer. yani Ağ Bağlantılarım kısmında yerel ağ bağlantısına sağ tıklayıp ETKİNLEŞTİR. menüsü çıkıyorsa ethernet kartın devre dışı kalmış demektir. ona sağ tıklayıp ETKİNLEŞTİR demen icab ediyor. eğer o menüde devre dışı bırak ibaresi çıkıyorsa o zaman ethernet kartında sorun yok demektir. bu defada sana modemle beraber verilen CAT-5 E kabloyu kontrol et. ondada sorun yoksa o zaman modemin Rj-45 portunda sorun var demektir. bunların hepsini yapmana rağmen çalışmıyorsa bence en yakın teknik servis hizmeti veren yerle görüş. ZYXELL modemleri genelde exper marka bilgisayar satan yerler satarlar inşallah bulursun. iyi çalışmalar.
murat33g Tarih: 04.01.2005 16:57
cok tesekür ederim
burkan Tarih: 16.12.2004 11:50
arkadasim sana soyle soylim zyxel modemde bende bir iki sorunla karsilastim ama ufak benden kaynaklanan sorunlarla.ben bunlari yazim belki bundandir 1-kullanici adinin sonuna @ttnet yazmayi unutma 2- pppoe ve pppoa diye secenekler var o seceneklerde mutlaka pppoe yi seç belki bunlardan birini yanlış yapmışsındır ne bilim ama zyxel çok güzel bir modemdir sakin degistirme degistirsen bile zoom dan baska modem alma derim kolay gelsin kardes
H@lis Tarih: 16.12.2004 11:35
@averdgah

Dostum bütün yaptigin simdiye kadar dogru....yanliz 192.168.1.1 dedigin adress Routerun ip si. Explorar av ce bu nr yaz 192.168.1.1 üzeri routere baglan...simdi sane ayit olan ismi ve sifreni gir..

192.168.1.1 werdikten sonra Router giris yapman lazim..bu ayarlar Router üzeri yapili:
Nereyi mi: WAN ayarlarinda bir yer olmasi lazim oraya gir ve Connect tusuna bastiktan sonra.......giris yapman lazim...eger bu sekilde ayar yapa bilirsen pc actiktan sonra hemen internet desin...yani explorer acilirken nete girersin...


[URL=http://main-board.bbg-servers.com/wbb2/thread.php?threadid=516]Burda Router nasil ayar yapilar bak....
averdgah Tarih: 15.12.2004 20:13
Öncelikle çok teşekkür ederim arkadaşım, ilgin için sağ ol.

Nasıl olduysa oldu, bugün Zyxsel modemin LAN ışığı yanıyor, 192.168.1.1 adresine de giriliyor. Orada setupwizard ile işlem sırasını takip ederek ayarlama yapmaya çalıştım, ama ı-ıh olmadı, internete giremiyorum. İşler bu aşamada kaldı yani. Şu an çevirmeli bağlantı ile internetteyim. Bu sorunu ben nasıl halledeceğim. Sahipsiz koyun gibi dolanıyorum ortalıkta. Tekrar yardım rica eder, saygılar sunarım.


Arkada$ım Yazını YanLı$ Yazdıqında Editle Tu$una TIklayıp DüzelteßiLirSiN :oki: ßir daha Aynısını Yazmana qerek Yok :oki:

@KaHiN
ferdifon5 Tarih: 15.12.2004 01:41
Selam Arkadasim Senin sorunu nu tam anlaya bilmis degilim Ama Sana tavsiyem Taktigin Kablo lari Dikkatli tak yani tekrar Kontrol et Senin buraya yazmis oldugun adresle ne alakasi var belki alakali ama benim taktigim da böyle adresler Falan yoktu Modemle Gelen CD leri Instalieren yaptin mi Geräte Maneger e gir orada senin Taktigin Modemi Tanir Oradan Treiber ini Instalieren yap kablolarida dogru taktigina emin olduktan sonra tekrar dene Umarim yardimci olmusumdur