RADYO KONTROLLÜ (R/C) MODEL UÇAKLAR

Radyo kontrollü model uçaklar dünyasına hoşgeldiniz. Birçok farklı ilgi alanını içinde barındıran bu hobi, var olanların içinde en ilginç ve en zevklilerinden biri olsa gerek. Başka hangi hobi ayrodinamik, ağaç işleri, elektronik, mekanik, küçük motorlar, artistik hareketler, temiz hava ve dış mekanlar, klüp aktiviteleri ve benzerlerini aynı anda yaşamanızı sağlayabilir ki?


Eğer henüz bir R/C model uçak göememiş iseniz, doğru bölgenizdeki klübün yolunu tutun, R/C pilotları ile tanışıp aktivitelere katılın, büyüleneceksinizBir kişinin radyo kontrollü model uçaklarla ilgili bilmesi gereken ilk şey, bunun bir oyuncak olmadığıdır. Model, gerçek uçaklarla aynı prensiple çalışır ve uçar. Tek farkı boyu ve ağırlığıdır. Modeller, saatte 20 ile 150 mil aralığında bir hızda uçabilirler. Ortalama bir eğitim modelinin hızı saatte 40 ile 60 mil arasındadır! Bunlar, yavaş araçlar olmadığı gibi, arka bahçede de uçurulamazlar. Geniş alanlara ihtiyaç duyarlar, ve gerçek uçaklar gibi doğru kontrol edilebilmeleri için eğitim gerektirirler. Kontrolleri, bir düğmeye basınca havalanıp başka bir düğmeye basınca da yere indirilebilecek kadar basit değildir.Birçok insan bu hobiye başladıktan sonra ilk düşündüklerinden biraz daha komplike olduğu kanısına varmışlardır. Çocukların oyuncaklarıyla oynamalarından daha fazlasını gerektirir. Buna karşılık, yeni kabiliyetler edinme gerekliliği, bu hobiyi daha ilginç ve zevkli kılmaktadır. Birinin başladıktan sonra kolay kolay sıkılabileceği bir hobi değildir.

Nasıl Başlayabilirim ?

Sizin en hızlı ve en zevkli şekilde uçmaya başlamanızı sağlayacak iki basamak mevcuttur. Birincisi, bölgenizdeki klup yada uçuş yapan insanlar grubu arasına katılmanızdır. Onların deneyimi ve yardımı hem uçağınızın inşasında hem de uçuş öğrenmeniz esnasında emsalsiz değerli olacaktır. Ikincisi, kendinize ilk uçak olarak güzel bir eğitim uçağı edinmektir. Fakat bu aşama, modelcilik kariyerinizin, hayallerinizi süsleyen P51 Mustang i yapıp uçurabileceğiniz basamağı değildir.

Nelere ihtiyacım olacak ?

Aşağıdaki satırlarda, radyo kontrollü model uçak uçurmak için gerekli malzemelerin tanıtımlarını bulacaksınız. Akılda tutulması gereken, bu malzemelerin çok çeşitli şekillerde piyasadan temen edilebilecek olmasıdır.

Uçak – Yukarıda belirtildiği gibi, yeni bir pilotun eğitilebilmesi için özel olarak dizayn edilmiş bir model seçmelisiniz. Tipik olarak bu uçaklar üstten kanatlı, kolay yapılabilen, mükemmel plan ve açıklamalara sahip ve kolay uçurulabilen türdedir. Kataloglarda bu tür uçaklar “trainer” şeklinde isimlendirilirler. Bir çok üretici tarafından çok çeşitli modeller piyasada bulunmaktadır. Bazılarının sıfırdan inşa edilmesi gerektiği gibi bazıları da hazır yapılmış olarak (ARF- Almost Ready to Fly) bulunabilir.


Belki de ilk uçakğınız için vermeniz gereken karar, komple bir kit yapmak mı istiyorsunuz yoksa hazır yapılmış bir modelde birkaç küçük birleştirme işi ile uçuşa başlamak mı, olacaktır. Hazır yapılmış bir modelde inşaatın büyük kısmı yapılmış, hatta kaplanmış olacaktır. Genellikle yapılması gereken, iki kanat parçasını birleştirmek, kuyruk yüzeylerini eklemek, radyo sistemini, motoru ve iniş takımını monte etmek ve kontrol yüzeylerini bağlamaktan ibarettir.Komple bir kit yapmak daha fazla uğraşmayı, ve daha fazla zaman ayırmayı gerektirir. Fakat meraklısı için çok daha tatmin edicidir. Ayrıca, bir kutu dolusu tahta ve plastik malzemeden kendi uçağınızı yaptığınız zaman, uçak inşaatı hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağınızdan, bir miktar onarma işi yapma günü geldiğinde, bu size gayet kolay gelecektir.İlk uçak seçilirken verilmesi gereken diğer karar, kaç kontrol fonksiyonu veya kanal (her konrol fonksiyonu için bir radyo kanalı, radyo frekansı ile karıştırılmamalı) kullanmak istediğinizdir. Eğitim modelleri üç kanal veya dört kanal konfigürasyonlarında olabilir. Birçok uçak dört fonksiyonla uçar; dönüş dümeni (rudder), yükseliş dümeni (elevator), gaz (throttle) ve aleron (aileron). Egitim modelleri, aleron kullanmadan da uçabilirler. Bu modellerdeki büyük dehidral (kanatların yatay düzlemle aralarında bulunan açı) onları daha dengeli ve dönüş dümeni ile güzel dönüşler yapabilir olmalarını sağlar. Genellikle üç kanallı bir model daha yavaş uçar ve dört kanallı ve daha düz bir kanada sahip modele göre daha kolay uçurulur. Buna karşın, dört kanallı modeller rüzgarı biraz daha verimli kullanır. Eğitmeninizle size ne tür bir uçağın daha uygun olabileceği konusunda ortak karar vermek uygun olabilir.Kit yapımında yukarıdakilere ek başka malzemelere de ihtiyaç duyulur. Birçok kit, sadece modelin iskeletini içerir ve radyo sistemi, motor, tekerler, kaplama malzemesi ve motorla iligili olan yakıt tankı, yakıt hortumu, pervane vb. malzemeleri içermez. Hazır modeller radyo, motor ve pervane hariç birçok malzemeyi içerir. Bir kit için gerekli olan malzemelerle ilgili detayli bilgiler ilerleyen bölümlerde bulunabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4248
favori
like
share
MERTESME Tarih: 18.11.2010 13:18
NASIL YAPILACAĞINI ANLATMAMIŞ ÇOK MALCA BİR ŞEY
zaferalp Tarih: 05.06.2009 10:15
YA İNSAN BAŞLAMADAN VAZGEÇİYOR
DEPRON F5 UÇAK PLANI VE YAPIM AŞAMALARINI RESİMLERLE ANLATAN BİR SİTE ARIYORUM YADA BİRİNİ Kİ BUNU BURAYA ATABİLSİN. NEREYE BAKTIYSAM AAA ÇOK GÜZEL OLMUŞ HOCAM ŞAHANE HOCAM NASIL YAPTIN HOCAM AMA KİMSE NASIL YAPTIĞINI PLANLARINI MALZEMELERİNİ PAYLAŞMAMIŞ YADA PAYLAŞANA HENÜZ BEN RASTLAMADIM 50 TANE SİTEYE ÜYE OLDUM HERZAMAN STANDART KONU VE OLAYLAR HADİ BE KARDEŞİM BİRİNİZDE ŞU ŞEMALARI YAPIM AŞAMALARINI ŞURAYA ATAYIM DEYİNDE BİZDE BU İŞE BAŞLAYALIM DİMİ AMA...
ACD83 Tarih: 23.11.2008 12:15
Hiç bir linke ulaşamıyorum ben halen
arif ç Tarih: 15.07.2008 18:00
ellerine sağlık
anil94 Tarih: 01.07.2008 21:53
tesekkurler kardş
anil94 Tarih: 01.07.2008 21:49
superrr
muratzden Tarih: 14.06.2008 12:20
çok uzun zamandır mir model uçağım olsun istiyordum maddi olanaklardan dolayı hazır ve beyendiğim bişeyi alamıyorum en azından kendi yapımımı yapmak daha keyifli olur saolun
e321ng Tarih: 04.06.2008 11:25
teşekkürler
GONZALO Tarih: 18.12.2007 19:24
MERHABALAR BEN DE SIZE YENI KATILIYORUM AMA BEN SIFIRDAN YENI UÇAK İMAL EDİCEM İLK NEYİ ÖNERİRSİNİZ VEDDE PROJELERİ NERDEN EDİNEBİLİRİM