Kalbi mutlu eden baharat
Prof.Mehmet Öz,"Günlük besinleriniz ya da gıda takviye edici ürünler sayesinde aldığınız doğru dozdaki antioksidanlar 6 yaşa kadar genç kalmanızı sağlar" diyor.

Eğer kalbinizi daha mutlu etmek istiyorsanız en sevdiğiniz sıcak içeceğin içine bir fiske tarçın katabilirsiniz. Araştırmacılar tarçının kalp dostu fenoller içermesi nedeniyle güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğunu saptadılar.

Kendinizi kalp hastalıklarına karşı korumak amacıyla arasıra içtiğiniz sıcak kakaonun, kahvenin veya diğer içeceklerin içine bir miktar çekilmiş tarçın ekleyebilirsiniz. Antioksidanlar yaşlanma ve hastalıklara karşı çok güçlü bir koruma sağlarlar.

Doğal metabolik faaliyetlerden artan serbest radikallerin giderilmesini sağlarlar. Bu serbest radikaller hücrelere ve DNA’ya zarar verebilirler, ancak antioksidanlar onları nötralize eder. Doğru miktar ve çeşitte antioksidan aldığınızdan emin olmak için pek çok renk ve çeşitte meyve, sebze, baharat ve kabuklu yemiş yemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Her şeyin tazesini bulmak mümkün olmayabilir, dondurulmuş, kurutulmuş veya konserve edilmiş gıdalar da antioksidan bir katkı sağlayabilirler.BUGÜN

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 390
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.06.2008 08:22
Tarcının kalbin yanında birçok hastalıgada iyi gelir.
Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
Hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik vericidir.
İştah açıcıdır.
Sindirimi kolaylaştırır.
Mide bulantıları ve kusma refleksini bastırır.
Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır.
Yabangülüm Tarih: 27.06.2008 07:53
Güzel paylaşım teşekkürler