Bel ağrısı son derece yaygındır ve insanların tıbbi yardım araştırdıkları ikinci en sık nedendir. Bel ağrısından şikayet eden hastaların sayıca çokluğuna karşın hastaların yalnızca % 1 inde siyatik ağrısı tarzında şikayetler ve % 1-3 ünde bel fıtığı ( lomber disk herniasyonu ) vardır. Siyatik, bel fıtığı için öylesine tipik bir göstergedir ki, siyatik ağrısı olmaksızın klinik olarak anlamlı bir disk herniasyonu ihtimali çok düşüktür. Ancak bunun istisnaları vardır, idrar kaçırma ve bacaklarda kuvvetsizlik gibi bulgularla ani olarak ortaya çıkan Cauda Sendromu bu istisnalardan bir tanesidir. İstisnalardan bir diğeri spinal stenoz adı verilen omurilik kanalının normal ölçülerden dar olması halidir.

Genel Bilgiler ve Terimler

Lomber ( bel ) bölgede 5 adet omur vardır, bunlar tıbbi terminolojide kolaylık olması için L1 den L5 e kadar numaralandırılarak ifade edilirler. Örneğin L4 - L5 kısaltmasıyla 4. ve 5. bel omuru kastedilmektedir. Bel ağrısı çeken ya da bel fıtığı teşhis edilen hastaların ve yakınlarının, sık sık duyduğu, doktorunuzun kullandığı ve de MR / BT raporlarında çok sık karşılaştığınız bazı terimlerin karşılıklarını, aydınlatıcı olması amacıyla konunun başında aşağıdaki satırlarda bulacaksınız.

Lomber Bölge : Bel bölgesi

Lumbo-Sakral Bölge : Kuyruk sokumu-bel bölgesi

Sakrum : Kuyruk sokumu kemiği

Sakro-İliak Eklem : Kuyruk sokumu kemiği ile leğen kemiğinin yapmış olduğu eklem ( Sağ ve solda olmak üzere her iki tarafta da vardır. )

Lumbago : Bel ağrısı

Lumbosiyatalji : Belden bacağın arka kısmına siyatik sinir boyunca yayılan ağrı.

Disk Herni : Bel fıtığı

Skolyoz : Omurganın yanlara doğru çarpıklığı, eğriliği

Lordoz : Omurganın konveksliği öne bakan kavisli durumu ( Bel omurları normalde lordoz durumundadır )

İntervertebral : Vertebralar arası, omurlar arası

Postero-Lateral : Arka - yan

Posterior Longitidunal Ligament : Omurgaların, omurilik kanalına bakan yüzünü saran bağ dokusuna verilen ad. Bu bağ dokusunun omurgaların ön yüzünde olanına da anterior longitidunal ligament adı verilir.
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 04.07.2008 13:39
firiman007 geçmiş olsun
firiman007 Tarih: 30.06.2008 17:51
aknka lar benim belim fıtık çok arıyor
SU-PERISI Tarih: 27.06.2008 17:02
Faydalı bilgiler için saol cihanasran.
CA-CHALLENGE Tarih: 27.06.2008 16:26
bana doktor demesen. diploma var olsaydı okey.
by_KaRizMa Tarih: 27.06.2008 15:20
emegine saglik sayin cihan doktorum