Diyabet, ilerlemiş böbrek yetersizliğinin bir numaralı nedenidir. Diyabette görülen böbrek hastalığı tıpta diyabetik nefropati (nefro: böbrek, pati: bozukluk) olarak adlandırılır ve diyabette uzun dönemde görülen bir komplikasyon olarak karşımıza çıkar. Diyabetin doğrudan böbrek damarlarında oluşturduğu hasarın sonucudur.

Bir şeker hastasında böbrek tutulumunun ilk göstergelerinden biri idrarda, düşük miktarda ancak yine de normalde olması gerekenden fazla albumin (insanda en yüksek miktarda bulunan protein) çıkmasıdır, bu durum klinikte ‘mikroalbuminüri’ olarak bilinir, böbrek hasarının başladığını gösteren çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir laboratuvar bulgusudur. Böbrekte başlayan hasarlanma devam ederse idrara daha fazla protein çıkmaya başlar (proteinüri), bu da böbrek yetersizliği ve nihayet ölüm ile sonlanan bir sürecin başlayabileceğine dair önemli bir işaret olarak kabul edilir.

Şeker hastalığının kalp damar hastalıklarına etkisi nedir?

Şeker hastalarında 1 numaralı ölüm nedeni kalp-damar hastalıklarıdır. Aşağıdaki risk faktörlerinin varlığı, şeker hastalarında kalp-damar hastalığı gelişme riskini 2-4 kat artırır...

- Yüksek tansiyon
- Kan yağlarına (lipid) ilişkin bozukluklar
- yüksek LDL (kötü) kolesterol
- trigliserid artışı
- düşük HDL (iyi) kolesterol
- Sigara
- Şişmanlık
- Hareketsizlik
- İnsülin direnci

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share