Uzun Geceler: Yorgunluk, metabolizma hızının yavaşlamasını ve karbonhidratların yakılmasını engellemektedir. Bu yüzden uyku düzeninizi gözden geçirmeli ve makul saatlerde uyumayı denemelisiniz.

Elektronik Posta: Aynı iş ortamında iş arkadaşlarınızla yüz yüze konuşmak yerine mailleştiğiniz için kendinizi suçlu mu hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, yaklaşık olarak yılda 500 gr kilo haznenize ekleniyor.

Yapay Tatlandırıcılar : Bazı kanıtlar doğrultusunda ortaya konmuştur ki yapay tatlandırıcılar vücudunuzun doğal kalori alımı yeteneğine oyun oynayarak daha çok tatlandırıcı kullanmanızı sağlamaktadır. Her şeyi ölçülü şekilde kullanmayı ihmal etmeyin!

Yağ Oranı Düşük Yiyecekler: Yağ oranı düşük veya yağsız yiyecekler, besin değerleri bakımından ayrı düşünüldüğünde paketlenmiş, işlemden geçirilmiş, karbonhidrat ve kalori oranı azaltılmış olarak üretilmektedir. Yağ oranı düşürülmüş yoğurt, peynir ve sütü bu durumun dışında tutarsak, yağ oranı düşürülmüş kek ve benzeri besinler kalori bakımından normal oranlardakine göre azaltılmış olsa da kalori dışında gene de aynı dezavantajlara sahip yiyeceklerdir.

Üzüntü: Vücudun yağ depolamadan sorumlu olan karın bölgesinde bulunan hormon kortizol, yoğun stres ile uyarılmaktadır. Bu gibi durumlarda iyi bir masaj size yemek yemeyi unutturabilir.

Öğün Atlamak:Her yemek yediğinizde, metabolizmanız ileriki iki saat içinde %20-30 oranında hız kazanır. Fakat öğün kaçırmalarınız bu hız artışını engeller. Özellikle kahvaltı atlamak en büyük problemlerden biridir; gece uyurken metabolizma hızınız %5’tedir ve bir sonraki yemeğe kadar bu oranı sabitler.

Meyve Suları: Yoğun früktoz içeren içecekler iştahı bastırabilir; vücuttaki kimyasalları düzene koyabilir. Bu yüzden bütün meyve yemek veya bitki çayları içmek sizin için daha yararlı olacaktır.

Tatma Duyunuz: Tatma duyusu zayıf olanlar genellikle şekerli ve yağlı yiyecekleri tüketmeye meyillidirler. Bize ne kadar yiyip yemeyeceğimizi tatma duyumuz söyler. Bu yüzden daha çok istediğiniz yiyecekleri azaltmayı denerseniz kilo kaybı için kapılar açılacaktır.

Toksin Yükleyici Karaciğer: Karaciğer, vücudun yağ yakan ana organı olarak aşırı oranda alkol gibi toksinle yüklendiğinde etkin olarak yağ yakımını gerçekleştiremez. Bu yüzden alkollü içecekleri, doymuş yağı ve şekerli besinleri olabildiğince az tüketmeye çalışın.

Yoga ve Pilates: İki egzersiz biçimi de kas tonusu ve kondisyonunu arttırır. Fakat gerçek anlamda yağ yakımı için bu egzersizleri aerobik çalışmalarıyla birleştirmelisiniz. Böylece en etkili şekilde kaslarınızı kaplayan yağlara ulaşmış olursunuz.

Doğum Günü: Uzmanlar tarafından belirtilmektedir ki kışın doğan bebekler yazın doğanlara nazaran obez olmaya daha eğilimlidirler. Bu iddiaların arkasındaki sebepler belirsiz gibi dursa da, kışın doğan bebeklerin metabolizmalarının daha yavaş olduğu bu iddialardan bir tanesidir.

Birlikte Yaşamak: Aşk gözünüzü kör ettiğinde en son düşüneceğiniz şey bel ölçünüzdür! Evde her şeyi eşitçe paylaşmak kiloların hızlanmasını arttırabilir. Özellikle yemek porsiyonlarınıza dikkat edin! Sadece onunla aynı evde yaşıyorsunuz demek yediğiniz porsiyonların da aynı olması anlamına gelmez.

Televizyon İzlemek: Televizyon izlerken kalp atış hızı, kan basıncı ve metabolik hız yavaşlar. Bir saatte televizyon karşısında oturduğumuzda yakabileceğimiz en yüksek kalori oranı 20-30 kaloridir.

Doğum Kontrol Yöntemleri: Gebeliği önleyici iğnelerim içeriğinde bulunan, yumurtalıklarda gebeliğe etkili olan projesteron hormonunun açlığı tetiklediği ve böylece daha çok yeme isteğine sebep olduğuna inanılmaktadır. Eğer aldığınız besinlerin dozajını ayarlamakta zorlanıyorsanız korunma yolunuzu doğum kontrol haplarıyla değiştirebilirsiniz.

Şişman olmanıza sebep yağlar mıdır?

Büyük efsanelerden biri de yağların sizi şişmanlattığıdır. Fakat ölçülü yendiğinde ve doğal içeriğinde yağ olan besinler tüketildiğinde şişmanlama söz konusu bile değildir. Böylece vücut sağlığınız için gerekli yağı karşılamış olacaksınız.

Esmer Ekmek: Uyarırız ki çoğu esmer ekmek beyaz ekmekle aynı işlemden geçirilmektedir. Bu yüzden seçimlerinizi tam buğday veya tahıllı ekmeklerden yana kullanın. Çünkü bu tip besinleri vücut daha uzun zamanda sindirmektedir ve böylece ensülin çıkışı tetiklenmez.

Tiroit Sorunu

Eğer kendinizi sürekli yorgun hissediyorsunuz, kilo alıyor ve gerçekten üşüdüğünüzü hissediyorsanız tiroit bezleriniz düzenli çalışmıyor olabilir. Bu da metabolizmanızın yavaş çalışmasına sebep olur. Kan testi yaptırıp tiroit oranınızı kontrol ettirmenizi ve balık yağı, fındık gibi “iyi” yağ içeren besinleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

Saman Nezlesi :

Alerjik sorunlarla karşılaşmış birçok kişi antihistaminlerin iştahı kuvvetlendirdiğini keşfetmiştir. Bunun yanında, saman nezlesi sorunu yaşayanlar her gece yüzlerce kez uykudan uyanırlar, “microarousal” olarak bilinen bu rahatsızlık sizde aşırı yorgunluk hissi uyandırır ve kaybettiğinizi sandığınız enerjiyi geri almak için karbonhidratlı veya şekerli yiyecekleri tüketmeye yönelirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3284
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 01.07.2008 11:34
Teşekkürler sindy,eline saglık.