Ergenekon nedir?
Geçen sene İstanbul Ümraniye Çakmak Mahallesi'nde bir evde 27 el bombasının ele geçirilmesinin ardından açılan soruşturma gitgide büyüdü.

Kısa sürede "Ergenekon Terör Soruşturması'na" dönüştü. Bugüne kadar aralarında gazeteci, yazar, çete lideri ve siyasilerin de bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Bugüne kadar Emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, emekli astsubay Oktay Yıldırım, emekli astsubay Mahmut Öztürk, Kuvva-i Milliye Derneği Genel Başkanı Bekir Öztürk, Fuat Ermiş, İsmail Yıldız, yazar Ergün Poyraz'ın da aralarında bulunduğu 100 kişi gözaltına alınmış ve gözaltına alınan kişilerden 49'u tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında aralarında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk da gözaltına alınmıştı.

Şüpheliler, "patlayıcı madde bulundurmak", "devletin gizli belgelerini ellerinde bulundurmak" "milleti hükümete karşı silahlı isyana teşvik etmek" gibi çeşitli suçlardan tutuklanmıştı.

Bu sabah da erken saatlerde Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, ATO Başkanı Sinan Aygün ve gazeteci Mustafa Balbay gözaltına alındı. Henüz kimliği belirsiz 3 kişinin daha gözaltına olduğu açıklandı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1899
favori
like
share
TÜRKOĞLU Tarih: 07.01.2009 19:31
Önce kapalı kapılar arkasında 367 diye bir şart uyduruldu. Güya cumhurbaşkanını seçebilmek için toplantı yeter sayısının 367'yi bulması gerekiyordu. Bu, o kadar bâriz bir çarpıtma ve o kadar açık bir yanlıştı ki; hatanın anlaşılması için uzman olmak bile gerekmiyordu. Zira 1982 Anayasası ile dört cumhurbaşkanı seçilmiş, hiçbirinde de böyle bir şart aranmamıştı. Sonrası malum; mesele Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü ve oradan skandal bir karar çıktı. Hukuk dünyası hâlâ mahcup; zira kararın gerekçesi değil hukukî delillere dayanmak, mantıkî önermelerde bile bulunamıyor. (EKREM DUMANLI)

Bugün bu şartın en büyük savunucusu Sabih Kanadoğlu gözaltına alındı.. Ergenekon Örgütüyle ilişkisi varmı bilemem ama Ülkemizi nasıl kişiler tarafından idare edildiği kimlerin parmağında oynatıldığı gün gibi ortada..

Birde Açıklama yapmışlar Türkiye Diktaların elinde kalmaz diye.. kendisinin uydurduğu 367 yalanı yüzünden Türkiye güzel bir dönemden geçti saolsun..
ChE Tarih: 07.01.2009 18:45
yorum yazsammı aceba
MaRaBoGLu61 Tarih: 07.01.2009 17:54
Ergenekon operasyonu hakkında birbirine benzer aynı içeriği kapsayan 4 ayrı konu birleştirildi
NaZ Tarih: 07.01.2009 17:47
Bu gün yine 12 ilde toplam 40 kisi göz altina alinmis. Bu isin sonu nereye gidiyor çok merak ediyorum.
MaRaBoGLu61 Tarih: 07.01.2009 17:44
Ergenekon operasyonu kapsamında
Yeni gözaltılar oldu bugün itibarıyla
Muhalefet iktidarı siyası intikam almakla suçladı
ilginç gelişmeler oluyor Allah sonumuzu hayırlı etsin
M.Kutsi Çil Tarih: 13.12.2008 19:04
Ergenekon ve buna benze davalar bitmez,sonu gelmez,olsa olsa bir kaç küçük görevli bir kaç ay ceza alır,olur biter.Size örneğini vereyim.1970 li yıllar,Orduda öğretmenlik yapıyorum,Trabzonda jandarma yüzbaşısı bir yeğenim var,yeğen ikide bir Orduya geliyor,kapıdan hal hatır sorup gidiyor,hiç bir şey söylemiyor.Bir iki derken,bir gün bunu iyice sıkıştırdım ve konuştu.Bizim yeğenin komutasında bir ekip,büyük bir silah kaçakçılığını aydınlatmak için çalışıyormuş,hayli uğraştılar.Sonunda ne oldu biliyor musunuz? "Amca" dedi yeğenim "İşin ucu omuzu kalabalıklara dayandı,bizi görevden aldılar"
Ve bizim yeğen Kastamonuya tayin edildi,elemanlarının her biri bir başka yere verildi.Türkiyede yapılan her türlü yolsuzlukta,bakan,milletvekili,komutan,polis müdürü,müsteşar vb.yetkililerin haberi hatta yardımı vardır.Yoksa bu kadar yolsuzluk,bu kadar kolay yapılmaz.
GeceMavisi Tarih: 10.12.2008 00:46
Gayrı hukuki işler dalında olimpiyat düzenlense ilk üçü hiçbir millete kaptırmayız.
MaRaBoGLu61 Tarih: 28.11.2008 19:04
Tesekkur Ederim Osman Bey

Aydinlattiginiz icin Bordumuza renk katiyorsunuz bundan sonra yazilarinizi takip edecegimi tahut ederim
Iyi calismalar kolay gelsin
TMOLOS Tarih: 27.11.2008 23:59
susurluk faciası ortaya çıktığı zaman devlete kamyon çarpmıştı...herşey aydınlansın diye tencere kapaklarını birbirine vurduk,ışıkları yakıp yakıp söndürdük...şimdi onların da yargılandığı bir durum söz konusu.buna ister ergenokon deyin ister abdülrezzak...sonuç ecevitin dediği gibi devlet içindeki çözülemeyen bir güç.şimdi inşallah çözülür.ama gerçek suçluların serbest kalacağı düşüncesi içindeyim...on yıl sonra da bu gün ergonokonu yargılayanlar yargılanır..burası türkiye...insanın başına ne geleceği belli olmaz.