Seyfioğlu Tabyası (Merkez)

[Only Registered Users Can See Links]ırklareli il merkezine 3 km. uzaklıkta, şehrin kuzeydoğu kısmında bulunan Seyfioğlu Tabyası h.1293 (1877) yılında, Balkan Savaşları sırasında savunma amaçlı olarak yapılmıştır.

Kesme köfeki taşından yapılmış olan tabyalar ayrı bölümler halinde dikdörtgen ve U planlıdır. Tabyaların üzeri top atışlarını engellemek amacı ile yüksek toprak dolgu ile örtülmüştür. Tabyanın içeriye dönük kısımlarında yuvarlak kemerli ve dikdörtgen söveli pencereler bulunmaktadır. Tabyanın cepheleri kuzeye yönelik olup, etrafı hendeklerle çevrilmiştir.

Seyfioğlu Tabyası günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir.

Taş Tabya (Merkez)

[Only Registered Users Can See Links]ırklareli’nde bulunan Taş Tabya h.1293 (1877) yılında, Balkan Savaşları sırasında savunma amaçlı olarak yapılmıştır. Savaş sonrası değişik amaçlarla kullanılan tabyaya bir takım ekler yapılmıştır.

Tabya kesme taş ve moloz taştan yapılmış olup, iki katlı, dikdörtgen planlıdır. Avluya yönelik sıra halinde pencere ve kapıları bulunmaktadır.


Top Dökümhanesi (Demirköy)

[Only Registered Users Can See Links]ırklareli ili Demirköy ilçesinde bulunan Top Dökümhanesi Balkan Savaşları sırasında yapılmıştır.

Dökümhanenin kazı çalışmaları Kırklareli Müzesi tarafından yapılmıştır. Yapılan kazılar sonucunda taş temelli, birbirleri ile bağlantılı, dikdörtgen ve kare mekânlar ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca kesme taştan yapılmış bir de dehliz ortaya çıkarılmıştır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 926
favori
like
share