küresel ısınmanın dünya üzerinde etkileri nasıl olacak? Küresel ısınma sebebiyle dünyanın her yerinde olumsuz değişiklikler yaşanacak. Bu içeriğimizde kıtalara göre değişiklikler yer alıyor.
küresel ısınma sonucu oluşacak değişiklikleri aşağıda görebilirsiniz.

[COLOR="deepskyblue"]Afrika:
Kullanılabilir su kaynakları iyice azalacak. Özellikle Güney, Kuzey ve Batı Afrika'da ortalama yıllık yağışlarda büyük azalma görülecek. Nijerya, Senegal, Gambiya, Mısır ve Güneydoğu Afrika kıyı kesimindeki yerleşim bölgelerinde deniz seviyeleri yükselecek ve erozyonlar artacak.[COLOR="deepskyblue"]Asya:
Sıcaklıklar, kuraklık ve seller artacak. Besin maddelerinin üretimi, toprakların verimsizleşmesi sebebiyle oldukça azalacak. Kuzey bölgelerde yağış miktarında bir artma olabilir. Şiddetli kasırgalar ve seller deniz kıyısında yer alan yerleşim bölgelerini olumsuz etkileyecek.[COLOR="deepskyblue"]Avrupa:
Güney bölgelerde kuraklıklar artacak. Diğer alanlarda tehlikeli sel baskınları oluşacak. Isı farklılıkları oluşacak. Tarımsal üretim kuzeyde artabilir ancak güney kesimlerde azalma olacak.[COLOR="deepskyblue"]Latin Amerika:
Sel ve kuraklıkla daha fazla karşılaşılacak. Ekin miktarında önemli ölçüde azalma olacak. Bahçe tarımı zarar görecek. Bölgede yaşayanlar sıtma ve kolera gibi hastalıklara maruz kalacak.[COLOR="deepskyblue"]Kuzey Amerika:
Erozyon ve sel olaylarında artış görülecek. Deniz seviyeleri yükselecek. Fırtınalar artacak ve özellikle Florida ve Atlantik'i etkileyecek.[COLOR="deepskyblue"]Kutuplar:
Buzullar erimeye devam edecek. Buz kalınlıklarında azalma olacak.Avustralya ve Yeni Zelanda:
Başlangıçta iyi sonuçlar gösterecek olsa da, ilerleyen zamanlarda; iklimin daha fazla değişmesi sebebiyle, sel baskınları, şiddetli kasırgalar ve fırtınalar yaşanacak.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 548
favori
like
share
E-MaSTeR Tarih: 01.07.2008 17:17
PayLaşım için TŞK...