Kuzey Kutbu'nda buzların 5- 10 yıl içinde eriyeceğini iddia eden bilimadamları yeni bir uyarı yaptı.

Kuzey Kutbu'nda buzların 5- 10 yıl içinde eriyeceğini iddia eden bilimadamları yeni bir uyarı yaptı. Son iddialara göre bu yaz Kuzey Kutbu'nda buz kalmayabilir.

Küresel ısınmanın hızı bilimadamlarını da şaşırtıyor. Bundan önce 2080 yılına kadar Kuzey Kutbu'nda buz kalmayacağını iddia eden bilimadamları, daha sonra buzun katmanının incelmesi nedeniyle 5- 10 yıl içinde yazları buz kalmayacağını duyurmuştu. Şimdi ise aynı bilimadamları bu yaz buz kalmayabilir uyarısı yapıyor. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden İndependent, manşetinde verdiği haberde, `İnanılmaz ama insanlık tarihinde ilk defa bu yıl Kuzey Kutbu'nda buz kalmayacak' uyarısında bulunuyor.

Bilimadamlarının buzların erime ihtimalin yüzde 50'den fazla olduğunu söylediğini yazan gazete, tarih boyunca oluşmuş buz tabakalarının yerini küresel ısınmayla birlikte ince buz tabakalarının aldığını, bu nedenle bu yaz Kuzey Kutbu'nda buz kalmayacağını duyuruyor.

Son haftalarda uydudan gelen bilgilerin buzların en hızlı erime dönemine girdiğini gösterdiğini belirten bilimadamları, bu yıl geçen yıllara göre erimenin daha erken başladığını ve bunun çok endişe verici olduğunu söyledi. Geçen yıllarda hiç incelmeyen buz tabakalarının daha şimdiden çatlama gösterdiğini yazan gazete, bilim adamlarının bu konudaki endişe ve uyarılarına geniş yer ayırdı.

Gazete ayrıca, buzarın erimesiyle açık denizlerden teknelerle seyahate olanak sağlanabileceğini duyurarak bunun gerçekleşmesinin küresel ısınmanın en dramatik örneği olacağını kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 429
favori
like
share