Hangi hastalıklarla karışır ?

Myopati
Polynöropati
Perifer sinir harabiyetleri ( pereneus sinir felci )
Brucella enfeksiyonu
Spinal tümör
Conus sendromu
Spinal stenoz
ile karışabilir ve kesin tanı MR ile konur.
Teşhis için neler gerekir ?

Bel bölgesinin 2 yönlü ( ön-arka ve yandan ) röntgen filmi.
Bilgisayarlı Tomografi veya MR
daha nadiren de Myelografi, Myelografi den sonra BT, EMG gibi tetkikler teshis için gerekli olabilir.

Bel Fıtıklarında Tedavi ;

Bel fıtıklarında, tartışmasız acil ameliyatı gerektiren durumlardan bir tanesi Cauda sendromu, diğeri de hastada düşük ayak gelişmesidir.

Cauda sendromunda, degenere olmuş massiv disk materyali ( nucleus pulposus ) posterior ligamanı yırtarak omurilik kanalı içerisine girer ve omurilikten çıkan sinir lifleri üzerine bası yapar. Sinir lifleri üzerinde oluşan bu bası sonucu hastada süvari yaması tarzında duyu kusuru ( uyuşukluk ), bacaklarda paraplejiye ( her iki bacağın felci ) kadar gidebilen kuvvetsizlik, idrar ve büyük aptestini kaçırma, seksüel yetersizlik ( geç safhada belli olur ) ile karekterize çok ağır bir tablo ortaya çıkar. Cauda sendromunda hastanın daha önce bel ağrısı ve siyatik tarzında şikayetleri olabilir ancak olmadan da bu tablo meydana gelebilir. Özetle Cauda sendromunda, ani gelişen ağır nörolojik belirtiler söz konusudur ve acilen müdahale edilmez ise hastanın paraplejik olma ihtimali yüksektir. Gecikmiş müdahale de gelişmiş olan bulguların ( bacaklardaki felç ve idrar - gaita kontrulünün ) geri dönme şansı azdır.

Düşük ayak teşekkül eden hastalarda, hasta ayağını ayak bileğinden yukarıya kaldıramaz ve ayağını sürükliyerek yürür. Bu durumda tespit edilen herniasyonun acil operasyonu, hastanın seçebileceği tek alternatiftir.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 690
favori
like
share
by_cyber Tarih: 07.07.2008 10:26
paylaşım için tşkler
CA-CHALLENGE Tarih: 04.07.2008 13:40
sağol SU-PERİSİ
SU-PERISI Tarih: 03.07.2008 16:37
Yararlı bilgiler için saol cihanasran.