Radyolojik görüntüler x-ışını gibi radyan enerjilerle vücudun test edilmesiyle
oluşturulur. Yöntemlerin kullandıkları enerji türleri ve/ya görüntü oluşturma teknikleri farklıdır.
Röntgen: Kullanılan enerji x-ışınıdır (röntgen ışını). Bir projeksiyon yöntemidir; vücudu farklı oranlarda geçen x-ışınları bir fotoğraf plağı ya da fluoresan ekran üzerine düşürülerek sabit veya canlı görüntüler elde edilir.
Bilgisayarlı Tomografi (BT): X-ışını kullanılır. Kesitsel bir görüntüleme yöntemidir. Vücudu geçen x-ışınları dedektörlerle ölçülerek geçtiği dokunun x-ışınını zayıflatma (tutma) oranı saptanır ve dijitalize edilir. Görüntüler bu ölçümlerden bilgisayar marifetiyle oluşturulur.
Manyetik Rezonans (MR): Kullanılan enerji türü radyo dalgalarıdır (radyofrekans).Veri kaynağı serbest su ve yağ moleküllerindeki hidrojenlerin çekirdekleri,yani protonlardır.Protonlar vücuda gönderilen radyo dalgaları ile uyarılır;ancak protonların uyarılabilmeleri için vücudun güçlü bir manyetik alan içerisine konması gerekir.Uyarılan protonlardan gelen sinyaller dijitalize edilerek kaydedilir. Bu ölçümlerden, BT’de olduğu gibi, güçlü bilgisayarlar aracılığı ile kesit görüntüler elde edilir.
Ultrasonografi (US): Kulağın duyma sınırının çok üstündeki yüksek frekanslı ses kullanılır. Mekanik bir enerji türü olan ses, vücudu geçerken sese davranışı farklı olan yapıların yüzeylerinden yansır. Görüntü, vücuda gönderilen sesin yankılarından oluşturulur ve incelenen bölgenin kesiti şeklindedir. Akan kanın şekilli elemanlarının gönderilen seste yaptığı faz ve frekans değişiklikleri ile de akım değerlendirilir (Doppler US).Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 706
favori
like
share