İngiltere GP'de pist değişikliği
Formula 1'de sezonun 9. yarışı olan İngiltere Grand Prix'si, 2010 yılından itibaren Silverstone yerine Donington Park pistinde yapılacak. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu'ndan (FIA) yapılan açıklamaya göre, 1987 yılından bu yana yarışlara evsahipliği yapan Silverstone pisti, 2009'da son kez Formula 1 pilotlarını ağırlayacak.

FIA Başkanı Max Mosley ile Formula 1 Otomobil Üreticileri Başkanı Bernie Ecclestone'un birlikte yaptıkları açıklamaya göre, son dönemde Donington Park'ın geçirdiği büyük gelişimin aksine Silverstone'un uzun zamandır el değmemiş olması, bu kararın alınmasına neden oldu.

Mosley, konuyla ilgili olarak, ''Donington'daki gelişim programı planlaması Formula 1'e çok yüksek standartlarda bir pist sunacak. İngiliz yarışseverler, yarışları hak ettikleri gibi bir pistte izleyecekler'' dedi.

Uzun yıllardır pistin yetersizliği nedeniyle İngiltere Grand Prix'sinin kaldırılmasından endişe eden Ecclestone ise sonunda bu endişelerinin son bulduğunu belirterek, ''Donington Park için imza atıldı. Artık İngiltere Grand Prix'sinin geleceği güvende. İngiltere için dünya standartlarında bir pist istiyorduk. Hem pilotlar hem seyirciler Donington Park ile gurur duyacakları bir piste kavuşmuş oldu'' diye konuştu.

Ecclestone, 2. Dünya Savaşında havaalanı olarak kullanılan Silverstone'un uzun zamandır bakıma ihtiyacı olduğunu ve İngiliz hükümetinin buraya daha fazla kaynak ayırması gerektiğini ifade etti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 330
favori
like
share
unutmadım Tarih: 07.07.2008 09:20
emeğine sağlık.