Doç. Dr. Kürşat Aydın, Konya'da son üç ay içinde kayısı çekirdeği zehirlenmesi nedeniyle çoğunluğu çocuk 100'den fazla kişinin hastanelere başvurduğunu söyledi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Aydın, özellikle çocuklarda 5-25 adet kayısı çekirdeği tüketilmesinin tehlikeli olabileceğini belirterek, "ağır zehirlenmelerde ve yetersiz tedavi durumunda ölümler olabilir" sözleriyle anne babaları uyardı.

Doç. Dr. Kürşat Aydın, kayısı çekirdeğindeki 'siyanid' maddesinin şeftali ve badem çekirdeğinde daha fazla olduğunu anlattı:

"Kayısı çekirdeğinin tatlı olmasına kesinlikle aldanılmamalı. Kayısının çekirdeğinde bulunan siyanid benzeri maddeler, ciddi zehirlenmelere ve hatta ölümlere dahi neden olabilir.

Bu madde çok acı badem ve şeftali çekirdeğinde de bulunurken, az miktarda kayısı çekirdeğinde de bulunmaktadır. Acı olması nedeniyle şeftali ve badem çekirdekleri yenilmezken, kayısı çekirdeği oldukça fazla yeniliyor."

Doç. Dr. Aydın, vücut ağırlığı fazla olan erişkinlerde fazla sayıda çekirdek tüketilmemesi nedeniyle zehirlenme vakalarının nadir olduğunu açıkladı:

"Kayısı çekirdeklerinin tatlı olanlarından birkaç tane yenilmesinde önemli bir sakınca olmasa da çoğu kez çocuklarda bu durumu kontrol altında tutmak mümkün olmaz.

Çocuğun büyüklüğüne veya ağırlığına bağlı olarak 5- 25 kayısı çekirdeği yenilmesi ile zehirlenme meydana gelebilir.

Kayısı çekirdeklerinin yenilmesinden birkaç saat sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, solunumun bozulması, uyku hali, bilinç bozukluğu, havale ve koma gibi belirtilerle zehirlenme durumu ortaya çıkar. Ağır zehirlenmelerde ve yetersiz tedavi durumunda ölüm dahi olabilir."

"En doğrusu hiç yememek"

Kayısı çekirdeği yenilmesi sonrası bu şikayetleri bulunan çocukların en uygun sağlık merkezine götürülerek gözlem altına alınması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Aydın, "hasta, uzman hekim gözetiminde kusturulmalı, midesi yıkanmalı, oksijen tedavisi, siyanid antidotlarının verilmesi ve destek tedavisi çoğu zaman hayat kurtarıcı olmaktadır" dedi.

Doç. Dr. Aydın, "tedavi büyük oranda başarılı olup, çoğu kez ciddi sakatlık ve ölüm olmasa da önemli maddi ve manevi külfetlere yol açmaktadır. Bu nedenle kayısı çekirdeğinin yenilmemesi çok daha doğru bir yaklaşımdır" dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 459
favori
like
share
erenmelek Tarih: 07.07.2008 01:06
bizde kırıp yiyiyorduk bundan sonra dikkatli oluruz paylaşımın için çook teşekkürler
MeMoLi Tarih: 07.07.2008 00:49
walla ßizde KuruTuyordukk :215: Te$ekkürLer
SU-PERISI Tarih: 07.07.2008 00:32
Degerli Bilğilerin için teşekkürler ellerine saglık Nergishciğim
DENİZLİSPORLUYUZ Tarih: 06.07.2008 21:29
faydalı bir bilgi paylaşımın için TEŞEKKÜR EDERİMSİEMPRE GALLO