Güneş lekeleri, kırışıklık, güneş yanıkları, kırık, kuru ve donuk saçlar... Kavurucu sıcaklar, güneş, deniz ve havuz düzenli olarak bakım yapılmadığı takdirde cildin ve saçların yıpranmasına yol açabiliyor. Özellikle de saçların ve cildin kuruması en önemli sorunlardan biri. Ancak bu gibi sorunları ortadan kaldırmak, yıpranmış saç ve cildi tekrar eski haline dönüştürmek sanıldığı kadar zor da değil.
Burada sadece uzmanların önerilerine kulak vermeniz ve cildinize, saç tipinize uygun ürünleri düzenli olarak kullanmanız yeterli. Ancak tek bir ürünün mucizeler yaratacağına inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü güzel bir cilt ve pırıl pırıl saçlara sahip olmak için ilk önce sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmek gerekiyor. Yani güzelliğe giden yol sigaradan, alkolden, uykusuzluktan, stresten ve fast food ağırlıklı beslenmekten değil, sağlıklı bir yaşam ve beslenme tarzından geçiyor. İşte uzmanların önerileri...

“Kaybedilen nem yerine konmalı”

Dr. Figen Akın (Dermatoloji Uzmanı / Anadolu Sağlık Merkezi)

Güneşten ve denizden cildi ve saçları nasıl koruyabiliriz?

Ultraviyole, yüzde 80 oranında cildin erken yaşlanmasından sorumlu. Bundan korunmak için en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce uygulanmalı. Krem, su ile her temas sonrası ve gün içerisinde iki-üç saatte bir yenilenmeli. Ayrıca günde en az altı-sekiz bardak su içilmeli. Yaşlanmayı önleyici A, E ve C vitaminlerinden zengin yeşil sebze ve meyveler de bol tüketilmeli. Güneş ışığından doğal koruyucu özelliği olan ve özellikle havuçta bulunan karoten, saç için de özellikle karaciğerde bulunan biotin vitamini tüketiminin artırılması da önemli.

Yazın özellikle hangi faktörler cilt ve saç sağlığını bozar?

Cildi ve saçı bozan en önemli etken güneş ışığı. Güneş ışığı ile doğrudan temas saç ve derinin temel hücreleri olan “keratinositler”in ölümüne, kollajenin parçalanmasına yol açar. Sonuç olarak ciltte lekelenmeler, kırışıklıklar oluşur, cilt erken yaşlanır. Deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temas ise deriden su kaybına neden olarak cildi ve saçı kurutur. Ayrıca havuz suyunda bulunan klor, saç ve ciltteki kuruluğu artırıyor.

Yıpranmış saç ve cilt nasıl olur?

Yıpranmış olan cilt esnekliğini ve parlak görünümünü kaybeder. Çünkü güneş ışığı cildin esnekliğini veren kollajeni parçalar. Ciltte güneş ışığına bağlı olarak kahverengi lekelenmeler dudak üzeri, göz çevresi gibi cildin ince ve hassas olduğu alanlarda ince çizgilenmeler oluşur. Lekelerin üzerinde bazı deri kanserleri de meydana gelebiliyor.
Ayrıca güneş ışığı cildin yağlanmasına neden oluyor. Saçlarda meydana gelen yıpranma da dökülmeyi artırabiliyor, mat bir görünüm ve kırılganlıkta artış oluyor.

Yıpranmış saçlara nasıl bir bakım öneriyorsunuz?

Saçlara şampuan sonrası krem uygulanmalı. Böylece mat görünüm ortadan kalkar, saçlar kolay taranır, kırılma önlenir. Banyo sonrası ıslak saça uygulanacak silikon tarzında onarıcılar da saç gövdesinin bütünlüğünü destekliyor, parlak bir görünüm sağlayarak kırılmayı azaltıyor.

Güneş ve deniz sonrası nasıl bir cilt-vücut bakımı yapmalı?

Güneş ve deniz sonrası cildin kaybettiği su ve nem yerine konmalı. Cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve yüksek su içeriği olan nemlendiriciler uygulanmalı. Vücuda ise banyo sonrası cildin tuttuğu suyu sabitlemek için mutlaka cildin kuruluk derecesine göre su veya yağ bazlı nemlendiriciler kullanılmalı. En önemlisi günlük su tüketimini artırmak.

Günlük ve haftalık bakım nasıl olmalı?

Cilt her gün uygun bir temizleme kremi veya jeli ile temizlenmeli, ardından mutlaka bir tonik ve nemlendirici uygulanmalı. Haftalık bakımda ise nem maskeleri veya kırışıklık önleyici antioksidan maskeler temiz cilde tercihen banyo sonrası 15-20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanmalı. Eğer ciltte aşırı bir hassasiyet ve kızarıklık yoksa maske öncesi cildin ölü hücre tabakasını gidermek için uygun peeling’ler uygulanabilir. Bu işlemler güneş hassasiyeti yapabileceği için akşamları uygulanmalı ve gündüz mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalı.

“Sağlıklı cilt ve saç için A, E, C ve B vitaminleri çok önemli”

İlknur Acar (Uzman Estetisyen / Dermacare Güzellik Merkezi)
Kişiye özel ürünlerle özel bakım yapmak önemli. Aşamaları ise şu şekilde sıralayabiliriz: Cilt analizi, cilt temizliği, buhar, peeling, siyah noktaların temizlenmesi, tonik ve maske uygulanması, nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanması, cildin ihtiyacına göre serum ve vitamin uygulanması. Bakım süreleri 60-90 dakika arasında değişiyor.
Cilt için genelde ayda bir bakım uygulanmalı. Eğer problemli bir cilt ise; haftada bir ya da 15 günde bir özel kür programları uygulanabilir.
Saç canlandırmaya yönelik Electro Tricho Genesis (ETG) teknolojisi faydalı oluyor. Bu teknoloji saçın canlanması, güçlenmesi ve dökülmesinin önlenmesinde kullanılıyor.
Cildi ve vücudu yenilemek, ölü derilerden arındırmak için peeling ve yosun kürlerinin yanı sıra aromaterapik ürünlerle masajlar da yapılabilir. Sağlıklı ve güzel saçlar için A, E, C ve B vitaminleri de çok önemli.

SEÇİMİNİZİ YAPIN

Organik bakım
Simply Organic’in Refresh Wash şampuanını havuzun saçlarınızda bıraktığı kalıntıları temizlemek, Moisture Rinse’i de yıpranmış saçlarınızı eski formuna kavuşturmak için kullanabilirsiniz. Split Ends Treatment ise kum ve rüzgardan kırılmış saçlar için geliştirilmiş bir saç kremi.

Yıpranmış ciltlere
Estee Lauder’in Advanced Night Repair Concentrate isimli ürünü yıpranmış ciltlere “yenilenme” vaat ediyor. Zarar görmüş ciltleri onardığı söylenen ürünü, üç ayda bir 21 gecelik bakım kürleri şeklinde uygulayabilirsiniz.

Saçlara yaz bakımı
Philip B ürünlerini havuz ve deniz suyundan yıpranan saçları yeniden canlandırmak için kullanabilirsiniz. Şampuan ile saçınızı yıkadıktan sonra, saç uçlarına bakım kremi uygulayın, durulayın. Saça parlaklık veren Lovin’ Leave-in’i sürün, durulamayın.

Güneş sonrası vücut jeli
Güneşe maruz kaldıktan sonra yıpranan cildi nemlendirmek için Bergasol’un nemlendirici vücut jelini kullanabilirsiniz. Ürünün sıkılaştırıcı etki etmesi, cildi anında serinletmesi amaçlanıyor.

Yaşlılık izlerine karşı
Christian Breton cildi güneşin zararlı etkilerinden korumayı, cilde derinlemesine bakım yapmayı ve lekeleri açmayı amaçlayan kremi Year Less SPF 30 ile yaşlılık izlerinden kurtulmayı vaat ediyor. Ürünü sabahları temizleyici ve tonik sonrası uygulayabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 549
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 08.07.2008 19:55
paylaşımlarınız için ellerine saglık