Birkaç hafta önce muayenehaneme gelen bir genç kız ellerindeki aşırı terleme yüzünden erkek arkadaşının elini tutmaya çekindiğini ifade edince bu konuda bir yazı yazmaya karar verdim. Evet lokal aşırı terleme büyük bir sorun. Özellikle koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanı gibi bölgelerde karşılaştığımız bölgesel aşırı terleme yaz sıcaklarının da etkisiyle pek çok kişinin hayatını kabusa çevirebiliyor. Olayın psikolojik ve sosyal etkileri de var.

Bölgesel aşırı terlemeler genelikle bünyeseldir ve herhangi başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmazlar. Stresle ya da sıcaklıkla terleme artar. Koltukaltı terlemeleri giysilerin ıslanması ve koku gibi problemler ortaya çıkarır. Ayak terlemeleri, mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Avuç içi terlemeleri ise yazı yazarken, bilgisayar kullanırken, tokalaşırken
sıkıntı yaratan bir durum halini alabilir.

Tedavide aluminyum tuzları içeren kremler ve iyontoforez gibi geleneksel tedaviler yanında
son yıllarda botoks enjeksiyonları kullanıma girmiştir.Botoks zerkedildiği bölgede sinir iletisinin terbezine ulaşmasını engeller ve terbezleri salgı yapmaz. Özellikle koltukaltı terlemelerinde çok başarılıdır ancak el ve ayak tabanında da kullanılabilir. Enjeksiyonlar 10-20 noktaya deri içine yapılır. Bu işlemin sonuçlarını hastalar 1-3 hafta içinde farketmeye başlarlar. Terleme tek bir enjeksiyondan sonra 7-11 ay kadar durur. İşlemin ciddi bir yan etkisi yoktur. Botoks ile yapılan aşırı bölgesel terleme tedavisi sonuçları hastalar açısından çok yüzgüldürücüdür ve yaşadıkları sosyal ve psikolojik zorluklardan geçici olarak da olsa kurtulabilirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 419
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 08.07.2008 19:57
Ellerine saglık saolasın