Boşanmalardan sonra yeniden evlilikler %60’ ın üzerinde. Bir önceki evliliğini hemen unutabilmek. Ne kadar şaşırtıcı geliyor insana değil mi? Hatta "bu kadar da olmaz", dedirtiyor insana. İnsanlar gerçekten severek evleniyorlarsa neden sonuç böyle oluyor. Eğer yeniden evlenmeye hazırlanıyorsanız, işte bu sizsiniz! Büyük bir olasılıkla mutluluğu yakalayamadığınız ilk evliliğinizi bitirerek mutlu olmayı denemek için yeniden bir evliliğe koşmak sizin yapmak istediğiniz de.

Gerçekler acıdır demek istemiyorum. Ben yalnızca bu konuda gerçekçi misiniz emin olmanızı istiyorum. Gerçekçi olmayan bir fantezi dünyası size yardımcı olamaz.

Koçluk yaptığım insanlara daima şunu sorarım, "neden tekrar evlenmek istiyorsunuz?" biliyorum onlar birbirlerine bayılıyorlar, "çünkü biz aşığız!" her zaman ki klasik yanıtı aldığımda da, "peki, başka ne?" diye sormadan edemiyorum.

Sakın yanlış anlamayın farklı bir şey söylemiyorum, aşk önemlidir. Ama siz bunu yaşamınızda bir motivasyon olarak görüyorsanız, bu ilişkiyi evliliğe taşımak için daha çok uzun bir yolunuz var. Aşk olağanüstü şeyler hissetmektir. Adeta sizi uyuşturan bir madde gibidir. Ama uyuşturucu değildir, bir süre sonra da yüksekten düşüp gerçek yüzünü görürsünüz. Bunlar onunla ilgili gerçeklerden bazıları mıdır?

Romantik aşk heyecan vericidir ve ilişkilerin en önemli hedefi heyecan verici olmalarıdır, bu artık bir tabudur adeta. Ama genelde 18 ay sonra bu romantik aşktan bahsetmezsiniz. Genelde bu süreden sonra, aşkınızdaki heyecanınız ya olgunlaşarak dengelenmiş ya da ilişkiniz farkında olmadan sararmaya başlamıştır. Bu değişim ilişkinizde “ben onu seviyordum ama aşık değilmişim” gibi hiç de hoş almayan duygularla size şok yaşatabilir.

Bu noktada ilişkinizin olgunlaşmadığı açıktır, çünkü siz hala ahlar ve vahlar üzerine odaklanamıyorsunuz, neden bir aile kurmak istediğiniz ve yeni bir evlilikle neleri değiştirmek istediğiniz konusuna net bir şekilde bakamıyorsunuz. Bu aşkın, yeni bir hayat arkadaşlığı konusunda yeterince geç kaldığınızı size her defasında söyleyip duran diğer insanlardan etkilenmeden ve buna kendinizi zorlamadan, çocuklarınızın bile yüzüne haykıracak kadar olgunlaşması için zamana ihtiyacınız var.

Her şeyin uyumlu olması için ısrarcı olmayın, biriyle beraber güzel bir yuva kurmayı düşünürken her şeyin uyumlu olması konusun da ısrarcı olmanız doğru değil. Düşüncenize yakın bir yaşam, uzlaşmaya, geçinmeye çalışmak, birlikteliğiniz için gerekli uyumu sağlayacaktır.

Araştırmalara göre başarılı bir evlilik için çiftlerin en az iki yıla ihtiyaçları vardır. Sakin olmayı öneriyorum. Bu kişi beklediğiniz olabilir. Zaten eğer öyleyse yeterince beklediğinizi düşünen ve size bu konuda ısrarcı olanları bir kenara bırakın acele etmeniz için bir neden yok.

Başarılı evlilik için belki de bu iyi bir şans değildir. Çünkü bu kararı vermek zordur ve çok iyi bir şekilde kendinizi buna hazır hissetmeniz gerekir. Tabii bütün bu söylenenler başarılı bir evlilik içindir. Bu misyon rüyalarındaki gibi güzel bir evlilik yapmayı düşünen ve boşanarak bize danışıp öneri almak isteyenler içindir.

Alyssa Johnson’ a teşekkürlerimizle

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 416
favori
like
share