Osmanlı medeniyeti; altı asrı üç kıtada kucaklayan akl-ı selim kalb-i selim zevk-i selim sacayağı üzerine oturmuş bir denge giyim kuşam yeme içme aile mahalle ve şehir hayatıyla insana saygı medeniyetidir. Osmanlı'nın aile mahalle ve şehir hayatı hoş bir nostaljinin ötesinde insana insan olmanın zevkini ve keyfini doyasıya yaşatan bir güzellikler hazinesidir. Osmanlı medeniyeti kelimeler üzerine bina edilmemiş güzellikler hayatın bütün safhalarına işlenmiş ve yaşanmıştır.


Evlerin kapı tokmakları penceredeki çiçeklerin gösterdiği mânâdan geri değildi. Kapı tokmakları çift halkadan müteşekkildi. Bunlardan aslan başı motifli ve büyük olanı kalın çiçek motifli ve küçük olanı da ince ses çıkartırdı. Eğer eve bir erkek misafir gelmiş ise kalın sesli tokmağı tıklatır içerdeki ev sahibi gelenin beyefendi olduğunu anlar kapıyı evin beyi açar bey yoksa mahremiyete uygun olarak kapı açılırdı. İnce sesli tokmağın sesi duyulmuş ise gelenin bir hanım olduğu anlaşılır kapıyı evin hanımı açardı..

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1637
favori
like
share
medetres Tarih: 27.06.2009 17:57
bu bilgiyi osmanlı herşeyi inceden düşünmüş diye mezar taşları konusunun altına yazıcaktım baktım konu olarak açılmış emeğine sağlık
pask_bedbin Tarih: 11.08.2008 16:28
ii yaz eyvallah
cozzukkkk Tarih: 20.07.2008 09:52
paylaşım için teşekkürler... osmanlı yaşam tarzı hep etkilemiştir beni...
mihmandar Tarih: 15.07.2008 20:51
eveet kapı tokmaklarının dilini bir belgeselde izlemiştim o zamanda hoşuma gitmişti. çünkü;

hep, bazı şeylerin kitabı olmadığını, anne terbiyesiyle nesilden nesile geçtiğini söylerim gençlere ve çocuklara, bu vesile ile sözüm meclisten dışarı diyerek...

günümüzün kapı çalma adabı;

1- dairenin kapısı çalınır.

2- bir iki adım geriye çekilinir

3-hafifçe yan dönülür, çok mutaasıp bir aile ise sırtınıza doğru daha fazla dönülür ve kapının açılması beklenir.

4- eğer açan yoksa 2. ve 3. kez tekrar çalınır 4. defa adap olarak asla çalınmaz ve geri dönülür. (evde oldukları bilinse bile ev mahremiyetine saygı duyulduğundan defalarca kapı çalınmaz (telefonda aynen böyledir) )

öööyle zili çalıp kapı dibinde beklenip, kapı açılır açılmaz pat diye içeri girilmez malesef nadirde olsa bu tür insanlara rastlıyoruz.

paylaşım için teşekkürler.
CA-CHALLENGE Tarih: 15.07.2008 18:05
paylaşımın için teşekkürler.

o zamanlar bayan mı erkek mi geldi diye ayırt etmek için kullanılırmış. halen tarihi evlerde buna benzer kapılar mevcuttur ama tarihi olduğu için.