gözda:1:ğı verip ailede otoriteyi temin etmek için erkeğin evine birkaç gün gelmemesi veya tartışma esnasında öfkelenerek hanımına, ‘Seni sevmiyorum, defol git, senden bıktım, yeter artık, bu evliliğe son verelim, seninle evlendiğime çok pişmanım’
Aile mukaddes bir müessesedir. Sınırları Kur`an ve hadisin kesin kaideleri ile çizilmiş ciddi bir kuruluştur. Mesela, Bakara, Nisa ve Nur Sureleri bu maksatla okunacak ve incelenecek olsa, Kur`an-`ın nikah ve talak meselesine ne derece ehemmiyet verdiği yakinen görülecektir. Hadis kitaplarında ise bu meseleler müstakil bölümlerde genişçe ve teferruatlı bir şekilde yer almaktadır.
--------------------------------------------------------------------------------

İslam adabına göre, anne ve babanın yatak odalarına çocuklarının girmesinde nelere dikkat edilmelidir?
Evdeki çocuklar, yaşları itibariyle erginlik çağına girenler ve girmeyenler olmak üzere ikiye ayrıldığı gibi; küçük yaşta olanlar da, iyiye kötüye, hayra şerre aklı erenler ve ermeyenler olarak ayrı bir tasnife tabi tutulabilirler.
--------------------------------------------------------------------------------

Cünüp olarak bir şey yenip içilebilir mi?
Erkek olsun, kadın olsun cünüp olan bir insanın ellerini yıkamadan ve ağzını çalkalamadan bir şey yiyip içmesi mekruhtur.
--------------------------------------------------------------------------------

Gusül abdesti cinsi hayata ne kazandırır ?
Dikkat edilirse gusül abdesti alma mecburiyeti, insanın sık sık cünüp olmasını önlüyor. Bilindiği gibi sık sık cünüp olmak, insanın sinir sistemine ve beyin yapısına zararlıdır. Bir kısım hastalıkların sık sık cünüp olmakla ilgisi vardır. Hatta sık sık cünüp olanlarda verem, psikiyatri ile ilgili çeşitli rahatsızlıklar görüldüğü gibi, çıldırma, intihar gibi haller de görünür. Fakat her hastalığı yalnız cünüplüğe bağlamak ilmî olmaz. Kısacası aşırı sıklıkta cünüp olmanın, insan sıhhatini menfî yönde etkilediği bir gerçektir.
--------------------------------------------------------------------------------

İnsanı uçurumlara sürükleyen bir virüs: fuhuş ve zina nedir? “Cinsiyet” faktörünü nasıl değerlendirmemiz gerekir? Allah çok kötü bir fiil olan zinayı niçin yaratmıştır?
Gariptir, sanat adına başlanan iş, çok geçmeden sanayiye dönüşüyor. Nitekim, bugün afişlerden gazete sayfalarına, film karelerinden TV reklamlarına, sahnelerden sokaklara, yayıncı raflarından mağaza vitrinlerine ve internete kadar her yeri istila eden açık saçıklık en başta sanatla gelmiş, sonra dev bir sanayi halini almıştır. Resim, heykel, fotoğraf, dans, sinema, tiyatro gibi sanatların son asırlardaki seyri, bu sürecin tarihini de ele verir.
--------------------------------------------------------------------------------

Allah neden "zina yapmayın" değil de "zinaya yaklaşmayın" diyor? Harama bakmama üzerinde niye bu kadar duruluyor? Müstehcen görüntülere bakmaya din ne diyor?
Nur Suresi’nin 30 ve 31. ayetleri, nice mü’minin kalp hanesini yandıran açık saçıklık fitnesi karşısında, bize imani bir şuurlanmaya dayalı aydınlık bir çıkış yolu sunuyor.
--------------------------------------------------------------------------------

Medya ve magazin dünyası cinselliği neden özendiriyor? Chat arkadaşlığı ne kadar doğrudur? İnternette "chat"layan yuvalar nasıl kurtulur?
Flörtsüz evlilik olmaz mı? Flörtün zararları nelerdir? Dinimiz flörte izin verir mi?
İslam’ın öngördüğü bir örtünme şekli var mı? Örtünmenin gayesi nedir? Takva elbisesi ne demektir? Bu zamanda tesettür olur mu?
Cinselliği yanlış kullanmanın ve fuhşun zararları nelerdir? Allah’ın gazabına sebep olur mu?
Aile toplumun çekirdeğidir. Sağlıklı nesil bu yuvada yetişir. Çocuk fizikî gelişmesini de, ahlak ve terbiyesini de önce buradan alır. İnsan sevgisinin kaynağı ailedir. Bu yuva için en büyük tehlike fuhuş ve zinadır. Zina her şeyden önce ailenin oluşmasını engeller. Zina yapan bir insan bir yuva kurmak istemez.
--------------------------------------------------------------------------------

Cinselliği doğru kullanmanın ve zinadan korunmanın yolları nelerdir?
Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek. Yaz güze ve kışa yer vermesi ve gündüz akşama ve geceye değişmesi kesinliğinde, gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişecek. Eğer o geçici gençliğini iffetle, istikamet dairesinde hayırlara kullansa, onunla sonsuz ve devamlı bir gençliği kazanacağını bütün İlahi kitaplar müjde veriyorlar.
--------------------------------------------------------------------------------

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 621
favori
like
share
waluable Tarih: 25.12.2008 15:42
TEŞEKKÜR
robo Tarih: 03.09.2008 14:12
Asiyan'a kesinlikle katılıyorum. Bir de son zamanlarda moda olan "Evlilik aşkı öldürüyor" gibi saçma bir tezle evlenmemeyi özendirmeye çalışanlar var. Allah ıslah etsin.
Asiyan Tarih: 22.08.2008 22:58
Zina yapan bir insan bir yuva kurmak istemez.


var olan yuvasını yıkmasında bu yüzden hiç evlenmemesi daha iyidir Allah hepsini ıslah etsin
sahra gül Tarih: 20.08.2008 22:02
Bir Müslüman'a gerekebilecek en önemli konuları derlemişsiniz, bunu birinin yapması gerekiyordu da... nasip sizeymiş, haliyle sevabı da sizin oldu....

Biz müslümanlar da bir çok ülkenin halkı gibi cinselliğe, özellikle şu son yıllarda büyük önem vermeye başladık, ama maalesef, dînimizin bu konuya yaklaşımı, bakışı, tavsiyeleri,emirleri, yasakları hakkında çok az kişi bilgi sahibi. zaten sayfanızın gördüğü ilgiden de belli. Ama bu sizin suçunuz değil, biz milletçe böyleyiz...Ama bir söz vardır, Dervişin fikri neyse,zikri de odur. Ben böyle bir çalışmaya kayıtsız kalamazdım, sizi arkadaş listeme ekleyeceğim, çünkü bunu hakediyorsunuz...Gerçi bu forumda bir çok yerden daha insancıl ve iman sahibi, en azından duyarlı üyeye rastlamak mümkün,zaten forumun ilk mesajından da anlaşılıyor rotanın yönü.....