Ülkemiz, doğal güzelliklerinin yanında bir çok medeniyete de ev sahipliği yaptığından, doğusundan batısına her bir köşesi tarihi zenginliklerle doludur. Ancak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın çoğu maalesef bu zenginliklerden çok fazla haberdar değildir.
Gezilip görülen illerimiz ise genellikle batı bölgelerinde bulunan illerimizdir. Çünkü, ülkemizde, maalesef istemeden oluşan bir “Doğu-Batı” ön yargısı bulunmaktadır. Bu ön yargının oluşmasında ana neden, terör olaylarının doğu bölgelerinde çok fazla yaşanmasıdır. Ayrıca bu bölgelerin gelişmişlik açısından batıdan biraz daha geride kalması ve yaşam standartlarının, batıya kıyasla daha zor olması, ön yargıların oluşmasında yardımcı nedenler arasında sayılabilir.
Halbuki ülkemiz, doğusuyla batısıyla bir bütündür ve herhangi bir ayrım söz konusu değildir, olması da düşünülemez. Ancak oluşan ön yargıların acil olarak ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Tüm bu koşullar dikkate alındığında geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın zihinlerinden doğu- batı ayrımını kaldırmak ve ülkemizin tarihi, doğal güzelliklerinden haberdar olmalarını sağlamak için Bakanlığımız “Gönül Köprüsü” projesini başlatmıştır.
Projenin amacı, doğu illerinde eğitimini sürdüren ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin batı illerini, batı illerinde eğitimini sürdüren ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin doğu illerini ziyaret ederek ülkemizi daha iyi tanımalarını sağlamak, doğu batı kaynaşmasını artırarak zihinlerde var olan ön yargıları yıkmak ve yeni gönül köprülerinin kurulmasını sağlamaktır.
Bu kapsamda, doğu illerinde öğrenim gören ilköğretim 7-8. sınıf ve ortaöğretim 1-2. sınıfta okuyan öğrencilerden seçilecek öğrenciler batı illerini, batı illerinde öğrenim gören ilköğretim 7-8. sınıf ve ortaöğretim 1-2. sınıfta okuyan öğrencilerden seçilecek öğrenciler doğu illerini Haziran-Temmuz aylarında ziyaret edecektir.


Projenin işleyişi ile ilgili detaylar şöyledir;
Proje, Millî Eğitim Bakanlığının koordinasyonunda, Turkcell sponsorluğunda , Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün ve Ortaöğrenim Burs ve Yurtlar Dairesi Başkanlığının katkıları ile gerçekleştirilecektir.
Projenin titizlikle yürütülebilmesi için İl Millî Eğitim Müdürlükleri bünyesinde “İl Proje Ekipleri” kurulacaktır. İl Proje Ekipleri, projenin yerel düzeyde yürütülmesinden sorumlu olacaktır.
Projenin sağlıklı yürümesi ve organizasyonda sıkıntı olmaması için Nisan ayı içerisinde proje koordinatörlerinin katılımı ile Ankara’da bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.
Gezi, Haziran 2008 tarihinde başlayacaktır. Öğrenciler gruplar hâlinde birer hafta ara ile geziye katılacaktır. Türkiye genelinde, gezilerin yaklaşık 45 gün içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.
Yol hariç, 5 gün sürecek olan gezide öğrenciler, 3 gün İl Millî Eğitim Müdürlüklerinin plan ve programı dahilinde gezdirilecek olup diğer 2 gün mihmandar eşliğinde gezeceklerdir.
Geziye katılacak öğrenci sayıları Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tespit edilmiş olup öğrenci seçim kriterleri ve geziye katılacak öğrenciler İl Proje Ekiplerince tespit edilecektir. Seçimler sırasında kız erkek sayılarının, imkânlar dahilinde birbirine yakın olmasına dikkat edilecektir.
Gezi karayolu ile gerçekleştirilecek olup ulaşım, Turkcell sponsorluğunda sağlanan otobüsler ile olacaktır. Her otobüste 42 öğrenci 1 idareci ve 2 öğretmen bulunacaktır. İl Proje Ekibinden görevli kişiler de geziye katılacaktır. Yolculuk esnasında kumanyalar Turkcell tarafından karşılanacak olup gezi süresince, geziye katılan öğrenci, öğretmen ve idareciler sigortalanacaktır.
Öğrencilere gezi süresince, her otobüs için 1 idareci (Okul Müdürü veya Müdür Yardımcısı) ve 2 öğretmen eşlik edecektir. İdareci (Okul Müdürü veya Müdür Yardımcısı) ve öğretmen seçimleri İl Proje Ekipleri tarafından, gezi süresince görevlendirmeleri İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılacaktır. İdareci ve öğretmenlerin yolluk ve yevmiyeleri İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından karşılanacaktır. Öğretmenlerin seçiminde tarih, coğrafya ve rehberlik branşı öğretmenlerine öncelik tanınacaktır. Ayrıca öğretmenlerin biri bay diğeri bayan olacaktır.

Proje sonunda fotoğraf yarışması yapılacağından, öğrencilerin gezdikleri yerlerin fotoğraflarını çekmeleri sağlanacaktır. Fotoğraf çeken öğrenciler seçtikleri bir fotoğraf ile yarışmaya başvuracaklardır. İl Millî Eğitim Müdürlüklerince oluşturulan komisyon tarafından fotoğraflar değerlendirilecek ve ilk üçe giren fotoğraflar Bakanlığımıza gönderilecektir.

Bakanlığımızca oluşturulan komisyon tarafından Türkiye 1,2 ve 3.sü tespit edilecektir. Ödül töreni daha sonra belirlenecek tarihte öğrencilerin de katılımı ile Bakanlığımızda gerçekleştirilecektir.
2008-2009 eğitim öğretim döneminde, okul açıldığında, geziye katılan öğrenciler, okullarında gezi ile ilgili bir köşe oluşturacaklar, bu köşede çektikleri resimleri sergileyerek, gezi ile ilgili gözlemlerini diğer arkadaşları ile paylaşacaklardır.


Kaynak: MEB Gönül Köprüsü Projesi

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 493
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 12.07.2010 22:23
Pazar günü Yozgatlı başarılı öğrenci Gülbahar Hakverdiyi konuk ettim bende...çok güzel bir proje gerçektende, çok güzel vakit geçirdik.Devamı da olur inşallah...
Sylar Tarih: 12.07.2008 00:20
güzel bir proje doğrusu..
haftaya yanılmıyorsam bizim buraya gelecek bir grup..

herşeyde olduğu gibi bu projede de bazı olumsuzluklar yaşanmış.. birkaç öğrenci bir yerde yüzme bilmedikleri halde denize girmişler. Ne yazıktır ki boğulup ölmüşler.

yinede güzel projeye böyle tahlihsiz olayların gölge düşürmemeli.